Przyczyny popuszczania moczu u kobiet i mężczyzn

Co prowadzi do wstydliwego popuszczania moczu? Dlaczego nietrzymanie moczu dotyka kobiety w ciąży i dlaczego występuje u mężczyzn po 40. roku życia? Podpowiadamy, jakie są przyczyny popuszczania moczu oraz jak można sobie z nim poradzić.
popuszczanie moczu, popuszczanie moczuw ciąży

Spis treści

Co to jest popuszczanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyka zarówno osoby młode, osoby w średnim jak i w podeszłym wieku. Popuszczanie moczu objawia się niekontrolowanym wyciekaniem moczu z pęcharza moczowego. Może ono powstawać np. przy kasłaniu (popuszczanie moczu przy kaszlu), kichaniu, śmiechu czy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Innym rodzajem nietrzymania moczu jest tzw. naglące nietrzymanie moczu, które objawia się niespodziewanym parciem na cewkę moczową i pęcherz moczowy. Pacjent nie jest w stanie sobie poradzić z kontrolą tego stanu, co skutkuje wyciekiem moczu.

Jakie są przyczyny popuszczania moczu?

Popuszczanie moczu może występować z jednego powodu lub kilku wiążących się ze sobą czynników. Nietrzymanie moczu głównie dotyka kobiety - głównie w okresie menopauzy oraz po ciąży i porodzie. Zachodzące w ciele zmiany hormonalne prowadzą m.in. do osłabienia mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla), co prowadzi do popuszczania moczu. Natomiast u mężczyzn popuszczanie moczu powoduje często przerost gruczołu krokowego czy choroby nowotworowe. 

Powodem możgą być także: zabiegi wykonane w obrębie dolnej partii brzucha, infekcje dróg moczowych, nadwaga, choroby neurologiczne czy problem z zaparciami. Inne przyczyny to m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta, przyjmowanie leków moczopędnych.

Popuszczanie moczu w czasie w ciąży

Popuszczanie moczu w ciąży dotyka sporą grupę kobiet. Wszystko przez to, że macica silnie napiera na pęcherz moczowy. Pod jej wpływem pęcherz moczowy jest zmuszony do usunięcia moczu.  Ponadto w okresie ciąży rozluźnione są mięśnie Kegla (mięśnie dna miednicy) - aby nie powodować ucisku na płód - co także prowadzi do popuszczania moczu. W okresie przed narodzinami dziecka, kobiety najczęściej cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu. 

Nietrzymanie moczu po porodzie nie znika od razu, zazwyczaj problem samoczynnie ustępuje maksymalnie do 6 miesięcy po porodzie. Jeśli po tym czasie kobieta dalej ma ten krępujący problem zaleca jest wizyta w lekarza (np. u urologa).

Popuszczanie moczu u mężczyzn

Mężczyźni są dwa razy mniej narażeni na problem nietrzymania moczu niż kobiety. U panów ma to najczęściej związek z leczeniem prostaty lub jest normalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Im mężczyzna jest starszy, tym występuje większe ryzyko popuszczania moczu. 

Spośród innych powodów wymienia się takie choroby lub schorzenia jak:

Profilaktyka popuszczania moczu

Niewątpliwie popuszczania moczu stanowi wielki kłopot w codziennym trybie życia. Dlatego przy zaobserwowaniu najmniejszych wycieków moczu należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista podpowie i zaleci najlepszą metodę walki z problemem oraz przepisze odpowiednie leki. Można także znacząco ograniczać popuszczanie moczu stosując niezawodne zabiegi i ćwiczenia profilaktyczne. Najpopularniejszą metodą jest codzienny trening mięśni Kegla. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!