Justyna Kowalczyk przeszła zabieg artroskopii kolana

Justyna Kowalczyk wciąż poddaje się zabiegom rehabilitacyjnym po artroskopii prawego kolana, ale już myśli o powrocie do biegania

Spis treści

Justyna Kowalczyk zabieg artroskopii przeszła 20 marca w warszawskiej klinice Carolina Medical Center. Na początku maja chce rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu narciarskiego.

Najbliższe dni zawodniczka spędzi w szpitalu, ale święta wielkanocne już w rodzinnym gronie. Noga pozostanie usztywniona jeszcze przez 3 tygodnie.  Jak powiedział dziennikarzom dr Robert Śmigielski, który przeprowadzał zabieg, zawodniczka ma zapewnioną profesjonalną rehabilitację operowanego kolana oraz trening ogólnorozwojowy, aby nie wyszła z formy. Na początku Kowalczyk  kolana nie może zbyt obciążać, będzie tylko próbowała stawać na prawej nodze.

Jak przebiegał zabieg artroskopii Justyny Kowalczyk?

Justyna Kowalczyk przeszła zabieg w znieczuleniu miejscowym, więc przez cały czas była przytomna i na ekranie mogła obserwować przebieg operacji.  Zabieg był konieczny, bo u zawodniczki doszło do przerostu błony maziowej po urazach sportowych.

Błona maziowa to wewnętrzna warstwa torebki stawowej. Jest zbudowana z komórek, które produkują płyn stawowy (maź). Zapewnia on odpowiedni poślizg powierzchni stawowych oraz odżywianie chrząstki stawowej. U zawodniczki przerośnięta błona maziowa uciskała rzepkę i powodowała silny ból stawów oraz opuchliznę kolana. Jeśli nie pomaga leczenie lekami przeciwzapalnymi i fizykoterapia, wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana (inaczej wziernikowanie) to zabieg polegający na zajrzeniu do kolana, aby dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie leczenie. Chociaż szczegóły operacji są objęte tajemnicą lekarską, nieoficjalnie wiadomo, że zawodniczce usunięto fałd błony maziowej.

Zabieg artroskopii trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg robi dwa małe nacięcia, aby włożyć do stawu artroskop (cienką rurkę z lampką i kamerką na końcu) oraz przyrządy chirurgiczne. Na ekranie telewizyjnym obserwuje staw i naprawia lub usuwa uszkodzone tkanki.

W porównaniu z klasyczną operacją ryzyko infekcji jest mniejsze, a blizny po małych nacięciach są mniej widoczne. Rekonwalescencja po zabiegach artroskopowych trwa krócej niż po tradycyjnej operacji.

Reklama

Początki choroby Justyny Kowalczyk

Problemy z kolanem pojawiły się u zawodniczki już pod koniec lata, kiedy przygotowywała się do sezonu zimowego. Pierwsze dolegliwości pojawiły się podczas jazdy na rowerze, a potem także w typowo narciarskim treningu. Dokuczliwy ból kolana pojawił się po noworocznym biegu w Obersdorfie, czwartym etapie Tour de Ski. 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->