Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Krem z filtrem 50 – do twarzy pod makijaż i do opalania

Kremy, balsamy, olejki, spraye, czy mgiełki do opalania, aby były skuteczne i stanowiły ochronę przeciw szkodliwemu oddziaływaniu słońca, muszą być wyposażone w odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Im wyższy, tym pewniejsza blokada przeciw promieniom UVA i UVB. Krem z filtrem 50 chroni skórę m.in. przed poparzeniem słonecznym, zmarszczkami oraz rakiem skóry.
Dziewczynka smaruje się kremem z filtrem 50
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jaki powinien być krem z filtrem do opalania?

Niezależnie od tego czy wybieramy krem, balsam, spray, czy olejek do opalania, powinien być on wyposażony w odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Filtry UVA i UVB chronią skórę przed poparzeniem słonecznym, przed zmarszczkami, przebarwieniami, rakiem skóry oraz innym negatywnym oddziaływaniem słońca. Jednocześnie nie są one na tyle silne by blokować dostęp witaminy D do ustroju, którą zapewnia organizmowi kontakt ze słońcem. 

W zależności od tego kto będzie stosował dany kosmetyk, jaki typ cery ma dana osoba, w jakim klimacie będzie używała środka gwarantującego zdrowe opalanie, powinna dopasować odpowiedni filtr przeciwsłoneczny do siebie.

Krem z filtrem 50 polecany jest przede wszystkim dzieciom, osobom wybierającym się na tropikalne wakacje, gdzie temperatury przekraczają 30-40 stopni Celsjusza oraz tym, których karnacja określana jest jako typ I i II. Często jest tak, że im wyższy filtr, tym cięższa i bardziej tłusta konsystencja preparatu, jednak kosmetyki nowej generacji są coraz lżejsze. 

Zanim zdecydujemy się na konkretny środek warto zastanowić się czy  krem SPF50 ma być wyposażony we filtr fizyczny, czyli mineralny czy chemiczny. Ten pierwszy można stosować tuż przed wyjściem na słońce, tym drugim – należy posmarować ciało około 30 minut przed ekspozycją słoneczną.

Reklama

Dla kogo jest krem z filtrem 50?

Kremy z filtrem 50 są, jak już wcześniej wspomniano, dedykowane dzieciom, turystom przebywającym w gorących klimatach oraz osobom o wrażliwej cerze i jasnej karnacji. Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, takimi jak np. trądzik, skóra atopowa, cera naczynkowa, czy skóra skłonna do przebarwień, warto stosować krem do twarzy z filtrem 50. Jednak nie tylko skóra twarzy musi być chroniona, blokada przeciw promieniom słonecznym powinna też obejmować resztę ciała. 

Krem do opalania 50należy nakładać również w przypadku posiadania jasnej i bardzo jasnej karnacji. Fototyp I charakteryzuje się bardzo jasną cerą, blond lub rudymi włosami oraz podatnością na zaczerwienienia. Takie osoby potrafią po zaledwie kilku minutach spędzonych na słońcu wyglądać jak raki. Takie poparzenie słoneczne z reguły nie mija szybko i jest dość bolesne. 

Kosmetyk do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym jest także konieczny w przypadku fototypu II, który wyróżnia się mlecznym odcieniem skóry, jasnymi włosami, niebieskim kolorem oczu oraz piegami na ciele. 

Z pewnością lepiej użyć zbyt wysokiego filtra przeciwsłonecznego niż zastosować zbyt niski lub nie nałożyć kosmetyku z taką ochroną wcale. Zważywszy na fakt, iż klimat ociepla się i także w Polsce z roku na rok obserwuje się coraz wyższe temperatury, warto mieć pod ręką środek z wysokim filtrem. 

Reklama

Jak stosować krem z filtrem 50?

Krem do twarzy SPF 50najlepiej stosować na oczyszczoną i nawilżoną kremem do codziennej pielęgnacji skórę. O tej zasadzie powinny szczególnie pamiętać osoby o wrażliwej i problematycznej cerze. 

Nie trzeba dużej ilości preparatu do równomiernego pokrycia całej twarzy. Wystarczy ilość odpowiadająca wielkości ziarna fasoli. 

Krem do opalania powinno się nałożyć na skórę zanim wyjdziemy na słońce i powtarzać tę czynność co około 2 godziny i zawsze po kąpieli w wodzie. Nie żałujmy sobie kremu ochronnego, jeśli mocno się pocimy. Preparat zabezpieczający przed słońcem spływa ze skóry wraz z potem, dlatego należy regularnie aplikować kosmetyk na ciało, wedle zapotrzebowania. 

Krem czy inny rodzaj kosmetyku zabezpieczającego przed promieniami słonecznymi, np. olejek do opalania 50 nie powinien zawierać alkoholu, aby nie podrażniać skóry. 

Jeśli typ karnacji, pora roku, strefa klimatyczna i inne czynniki nie przemawiają za tym, by aplikować balsam do opalania 50, wystarczy, że zastosujemy preparat z niższym filtrem, np. 30, 20, czy chociaż SPF 15.

Reklama

Jak używać kremu z filtrem 50 pod makijaż?

Nie każda z pań wyobraża sobie wyjść na plażę bez makijażu lub w jego niepełnym wydaniu. Dlatego powstały specjalne kosmetyki z wysokim filtrem, które można stosować pod make-up, mając gwarancję, że makijaż będzie wyglądał dobrze. 

Zanim zastosujemy krem SPF 50 do twarzynależy ją odpowiednio przygotować, a zatem oczyścić tonikiem, nałożyć na nią serum i krem pielęgnacyjny. W tym momencie aplikujemy krem do opalania, na który nakładamy makijaż. Polecanym zabiegiem jest wymieszanie podkładu z kremem do opalania do twarzy i wklepanie tej mieszanki w twarz. Na rynku dostępny jest również podkład z filtrem 50, który także skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi. 

Pomimo zastosowania wysokiej blokady przeciwsłonecznej na twarz nie wystarczy jednorazowe nałożenie kosmetyku, by chronił on skórę przez cały dzień. Aplikację takiego specyfiku też należy powtarzać co kilka godzin. Dostępne są specjalne mgiełki lub żele z filtrem, które mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić tę czynność.

Reklama

O czym pamiętać podczas ekspozycji ciała na słońce?

Warto uświadomić sobie, że szkodliwe promienie słoneczne oddziałują na ciało nie tylko latem, ale przez cały rok i to nawet w pochmurny, jesienny, czy zimowy dzień. Dlatego nawet w tych chłodnych porach roku należy zabezpieczać się kosmetykami z filtrami. Krem z filtrem 50 do twarzyprzypuszczalnie będzie w tym okresie zbyt mocny ale warto stosować na bazowy krem do twarzy filtr 20 lub chociaż 15. Obecnie wiele preparatów do codziennej pielęgnacji twarzy oraz całego ciała zawiera w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne.

Latem najlepiej, jeśli nie jest to konieczne, nie wychodzić na słońce między godziną 12 a 14:00. A jeśli decydujemy się wówczas na pobyt na dworze powinniśmy oprócz smarowania się kosmetykami z wysokim filtrem zakładać nakrycia głowy i jasne ubrania.

Nie powinno się korzystać z preparatów z filtrem przeciwsłonecznym, które zostały otwarte w poprzednim sezonie. Taki kosmetyk po odpieczętowaniu przeważnie ma roczną gwarancję jeśli chodzi o właściwości zabezpieczające przed słońcem produktu. Po tym czasie staje się zwykłym smarowidłem, najczęściej bez żadnej ochrony. Dlatego niezużyte w poprzednim roku kremy do opalania należy wyrzucić i zaopatrzyć się w nowe. 

Bibliografia

  • http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,16258880,Bezpieczne_opalanie__Jesli_przesadzisz__efekty_beda.html?disableRedirects=true
  • https://www.ksiezniczka-zdrowia.pl/opalanie-smazenie-na-sloncu-opalanie.html
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Opalanie
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!
Krem z filtrem pod makijaż czy podkład lub fluid ochronny?
Kobieta smaruje się kremem z filtrem pod makijaż
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody
Podobne artykuły
Kobieta opala się w solarium
Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Kobieta smaruje dziecko balsamem do opalania 50
Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
Kobieta na plaży
Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
kompozycja na tle w kolorze żółcienia - okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, tabletki rozsypane obok opakowania
Krople i tabletki na opalanie. Jakie witaminy wpływają na trwałość opalenizny?
Solarium sposobem na depresję

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!