Reklama
Czy maski antysmogowe dla dzieci są zdrowe?
Dzieci są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu. To dlatego, że ich drogi oddechowe nie są jeszcze do końca rozwinięte, a niedojrzały układ odpornościowy sprawia, że nietrudno o częste infekcje.
Sytuacji nie poprawia fakt, że najbardziej niebezpieczne substancje zbierają się tuż nad powierzchnią ziemi, przez co maluchy oddychają powietrzem jeszcze bardziej zanieczyszczonym niż dorośli.
Informacje o wysokim zanieczyszczeniu powietrza często nie docierają tam gdzie powinny, a więc do przedszkoli, szkół czy mediów. Bywa zatem, że rodzice nie są świadomi zagrożenia, jakim jest smog dla organizmu ich pociech.
Przed zakupem maski antysmogowej dziecku, lepiej skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Ze względu na to, że oddychanie w masce może być nieco utrudnione, niektóre dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny korzystać z tego przedmiotu zbyt często.
Lekarz może zalecić im zakładanie masek jedynie wtedy, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza będzie wyjątkowo wysoki.
Niestety, w Polsce zdarzają się dni, w które normy zanieczyszczeń są przekraczane o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.
Maseczki są niewskazane dla dzieci, które nie skończyły 4 lat, dlatego medycy zalecają wówczas korzystanie z oczyszczacza powietrza.
Jak smog wpływa na dzieci?
Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine w USA prowadzili badania, które dały niepokojące wyniki. Smog jest jedną z przyczyn rozwoju astmy u dzieci.
Najgroźniejsze są cząstki mniejsze niż 2,5 mikrometra (PM 2,5), dlatego, że bez problemu docierają do górnych dróg oddechowych i przez płuca wchłaniane są bezpośrednio do krwi. Stamtąd są rozprowadzane właściwie po całym organizmie.
Zanieczyszczone powietrze może zatem mieć wpływ na dziecku już w łonie matki, kiedy płód jeszcze się rozwija.
Reklama
Jak działają maski przeciwsmogowe dla dzieci?
Maski antysmogowe dla dzieci działają w dokładnie w taki sam sposób, jak te przeznaczone dla dorosłych. Wdychane powietrze jest przepuszczane przez filtr, a zawieszone pyły zostają przez niego zatrzymane.
Podczas wydychania uruchamia się z kolei zawór umożliwiający wydalenie powietrza poza maseczkę. Należy pamiętać, że o maskę przeciwsmogową należy odpowiednio dbać. Niezwykle ważne jest regularne wymienianie w niej filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta.
Do czyszczenia najlepiej używać mokrej szmatki z mikrofibry, choć od czasu do czasu (po odczepieniu zaworu i filtra) można przepłukać ją także pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Ważne jest, by temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.
Szacuje się, że filtr w masce należy wymieniać co 40 godzin aktywnego użytkowania. Na to, ile wystarczy, wpływa jednak kilka czynników. Nie tylko poziom zanieczyszczenia, ale także rodzaj filtru, maski, a także sposób oddychania.
Z czego wykonana jest maska antysmogowa dla dzieci?
W zależności od producenta, maski antysmogowe dla dzieci są wykonane z różnych materiałów. Popularnym rozwiązaniem jest techniczny poliester, który dzięki swoim właściwościom zbytnio się nie rozciąga, a jednocześnie jest odpowiednio przewiewny i komfortowy w noszeniu.
Niektórzy wykorzystują neopren - ten materiał również ma swoje zalety, jednak przez to, że jest mniej przewiewny może okazać się mniej przyjemny w użytkowaniu.
W przypadku stosowania maski przez dziecko, bardzo ważne jest wytłumaczenie mu, w jakim celu będzie nosić maseczkę i dlaczego jest to takie istotne. Należy pokazać maluchowi, w jaki sposób prawidłowo założyć maskę, aby bez trudu mógł z niej skorzystać bez pomocy dorosłego, np. przed wyjściem ze szkoły.
Warto też porozmawiać z dzieckiem o jego odczuciach, aby upewnić się, że przedmiot nie sprawia mu problemów z oddychaniem lub innego dyskomfortu.
Reklama
Rodzaje masek antysmogowych dla dzieci
Jeszcze do niedawna wybór masek antysmogowych dla dzieci był niewielki, jednak z roku na rok przybywa maseczek wykonanych z myślą o najmłodszych.
Kupując taki przedmiot należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj filtru został w nim zastosowany.
Najskuteczniejsze są filtry węglowe - zatrzymują one aż 99,9% pyłów, w tym PM10 i szczególnie szkodliwych PM2,5.
Dostępne na rynku filtry HEPA działają nieco słabiej - zatrzymują minimum 97% cząsteczek. Oba rodzaje filtrów będą chronić dziecko przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Podczas zakupów sprawdź, czy maska antysmogowa dla dzieci posiada odpowiedni certyfikat.
Oznaczenie FFP1 gwarantuje zatrzymywanie minimum 80% lotnych cząstek, FFP2 - 94%, a FFP3 aż 99%.
Podczas przyznawania certyfikatów pod uwagę brana jest nie tylko przepuszczalność zanieczyszczeń przez filtr, ale również ewentualny przeciek związany z nieprawidłowym dopasowaniu maski do twarzy.
Właśnie dlatego tak ważny jest zakup maski o odpowiednim rozmiarze.
Jak wybrać maskę antysmogową dla dziecka?
Maskę antysmogową dla dziecka warto kupić stacjonarnie, aby maluch mógł ją przymierzyć. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zmierzyć głowę dziecka, aby wybrać dla niego jak najlepszy rozmiar.
Pamiętaj, że dzieci dynamicznie rosną, dlatego po roku użytkowania może okazać się, że maska z poprzedniego sezonu jest już za mała. Wówczas należy wymienić ją na nową.
Maski przeciwpyłowe dla dzieci z reguły są wykonane z kolorowych, wzorzystych materiałów, które zachęcają najmłodszych do ich noszenia.
Najważniejsza jest jednak ich wysoka jakość, która sprawi, że zanieczyszczone powietrze nie będzie miało szansy dostania się do płuc naszej pociechy.
Jak sprawdzić czy dziecko nie powinno opuszczać domu bez maski antysmogowej? Niezwykle wygodne są specjalne aplikacje mobilne, które dostarczają aktualnych informacji o stanie powietrza w okolicy.
Warto wiedzieć, że jednorazowe maski antysmogowe dla dzieci kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli chcesz wybrać taką z wymiennym filtrem cena wzrośnie do 100-200, a sam wkład do ok. 4 złotych.
Wybór odpowiedniej maski zależny jest zatem od stopnia użytkowania i poziomu zanieczyszczonego powietrza.