Maska antysmogowa dla dzieci - jaką kupić? Z jakim filtrem?

Smog to problem, który dotyczy wielu polskich miast i aglomeracji. Największe stężenia zanieczyszczeń występują w godzinach porannych i popołudniowych, czyli wtedy, gdy dzieci są w drodze do szkoły lub domu. Warto zatem zaopatrzyć je w specjalną maskę antysmogową, która uchroni je przed konsekwencjami wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Chłopiec w masce antysmogowej
Źródło:123RF
Spis treści

Maska antysmogowa dla dzieci - jaką wybrać?

Dzieci są szczególnie narażone na negatywne działanie smoguTo dlatego, że ich drogi oddechowe nie są jeszcze do końca rozwinięte, a niedojrzały układ odpornościowy naraża je na częstsze infekcje. Sytuacji nie poprawia fakt, że najbardziej niebezpieczne substancje zbierają się tuż nad powierzchnią ziemi, przez co maluchy oddychają powietrzem jeszcze bardziej zanieczyszczonym niż dorośli. 

Nim jednak kupimy naszemu dziecku maskę antysmogową, skonsultujmy się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Ze względu na to, że oddychanie w masce może być nieco utrudnione, niektóre dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny korzystać z gadżetu często, a lekarz może zalecić zakładanie go jedynie, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza będzie wyjątkowo wysoki. Niestety, w Polsce zdarzają się dni, w które normy zanieczyszczeń są przekraczane o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.

Rodzaje masek antysmogowych dla dzieci

Jeszcze do niedawna wybór masek antysmogowych dla dzieci był mały, jednak z roku na rok przybywa maseczek wykonanych z myślą o najmłodszych. Kupując taki gadżet powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj filtru został w nim zastosowany. 

Najskuteczniejsze są filtry węglowe - zatrzymują one aż 99,9% pyłów, w tym PM10 i szczególnie szkodliwych PM2,5. Dostępne na rynku filtry HEPA działają nieco słabiej - zatrzymują minimum 97% cząsteczek. Oba rodzaje filtrów będą chronić dziecko przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Podczas zakupów sprawdźmy czy maska antysmogowa dla dzieci posiada odpowiedni certyfikat. 

Oznaczenie FFP1 zagwarantuje nam zatrzymywanie minimum 80% lotnych cząstek, FFP2 - 94%, a FFP3 aż 99%. Podczas przyznawania certyfikatów pod uwagę brana jest nie tylko przepuszczalność zanieczyszczeń przez filtr, ale również ewentualny przeciek związany z nieprawidłowym dopasowaniu maski do twarzy. Właśnie dlatego tak ważny jest zakup maski o odpowiednim rozmiarze.

Maska antysmogowa - jaka będzie odpowiednia?

Maskę antysmogową dla dziecka warto kupić stacjonarnie, aby maluch mógł ją przymierzyć. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zmierzmy głowę dziecka, aby wybrać dla niego jak najlepszy rozmiar. 

Pamiętajmy, że dzieci dynamicznie rosną, dlatego po roku użytkowania może okazać się, że maska z poprzedniego sezonu jest już za mała - wówczas należy wymienić ją na nową. Maski przeciwpyłowe dla dzieci z reguły są wykonane z kolorowych, wzorzystych materiałów, które zachęcają najmłodszych do ich noszenia. Najważniejsza jest jednak ich wysoka jakość, która sprawi, że zanieczyszczone powietrze nie będzie miało szansy dostania się do płuc naszej pociechy. Jak sprawdzić czy dziecko nie powinno opuszczać domu bez maski antysmogowej? Niezwykle wygodne są specjalne aplikacje mobilne, które dostarczają aktualnych informacji o stanie powietrza w okolicy.

Jak działają maski przeciwsmogowe dla dzieci?

Maski przeciwsmogowe dla dzieci działają w dokładnie taki sam sposób, jak te przeznaczone dla dorosłych. Wdychane powietrze jest przepuszczane przez filtr, a zawieszone pyły zostają przez niego zatrzymane. Podczas wydychania uruchamia się z kolei zawór umożliwiający wydalenie powietrza poza maseczkę. Należy pamiętać, że o maskę przeciwsmogową należy odpowiednio dbać. Niezwykle ważne jest regularne wymienianie w niej filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta. Do czyszczenia najlepiej używać mokrej szmatki z mikrofibry, choć od czasu do czasu (po odczepieniu zaworu i filtra) można przepłukać ją także pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Ważne jest, by temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.

Z czego wykonana jest maska antysmogowa dla dzieci? 

W zależności od producenta, maski antysmogowe dla dzieci są wykonane z różnych materiałów. Popularnym rozwiązaniem jest techniczny poliester, który dzięki swoim właściwościom zbytnio się nie rozciąga, a jednocześnie jest odpowiednio przewiewny i komfortowy w noszeniu. 

Niektórzy wykorzystują neopren - ten materiał również ma swoje zalety, jednak przez to, że jest mniej przewiewny może okazać się mniej przyjemny w użytkowaniu. W przypadku stosowania maski przez dzieckobardzo ważne jest wytłumaczenie mu w jakim celu będzie nosić maseczkę i dlaczego jest to takie istotne. Pokażmy maluchowi w jaki sposób prawidłowo założyć maskę, aby bez trudu mógł 
z niej skorzystać bez naszej pomocy, np. przed wyjściem ze szkoły. Porozmawiajmy z nim także o jego odczuciach, aby upewnić się, że gadżet nie sprawia problemów z oddychaniem lub innego dyskomfortu.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Co wiemy o smogu? Informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce”, Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, Kraków 2015
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Przeczytaj artykuł
Uczulenie na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Uczulenie na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IGE całkowite - co oznacza wysoki wynik? - interpretacja i normy
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama