Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Narkomania - co każdy rodzic powinien wiedzieć

Jeszcze kilkanaście lat temu o narkomanii nie mówiło się prawie wcale. Dziś problem jest na tyle poważny, że przed negatywnymi skutkami uzależnienia przestrzega się nawet dzieci.
Spis treści

Mówiąc najogólniej, narkotyk jest środkiem wpływającym na układ nerwowy: nastrój, myśli oraz zachowanie osoby, która przyjmuje środki odurzające, ulegają zmianie. Dzieje się tak na skutek oddziaływania przyjętego specyfiku na neuroprzekaźniki obecne w mózgu, takie jak dopamina czy serotonina.

Reklama

Uzależnienie od narkotyków

Narkomanię charakteryzuje się też jako konieczność przyjmowania środka odurzającego wraz z tendencją do stałego zwiększania dawki, co prowadzi do szybkiego uzależnienia. Następujące w krótkim czasie poważne zmiany psychofizyczne skutkują z kolei zaburzeniami krytycyzmu, osłabieniem woli, a czasem degradacją społeczną.

Wśród osób starszych panuje stereotyp, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki głównie po to, by przypodobać się znajomym i nie stracić w ich oczach. To jednak tylko jedna z przyczyn uzależnienia – tak naprawdę duża część osób sięga po narkotyk z ciekawości. Oglądając filmy, słuchając codziennych wiadomości czy surfując po Internecie, można łatwo zauważyć, że narkotyki są w dzisiejszych czasach wszechobecne. Nastolatek dostrzega, że mnóstwo ludzi coś „bierze”, a uzależniają się nieliczni. Powszechne jest przeświadczenie, że przecież „jeden buch nie uzależni” i że ma się kontrolę nad sytuacją. W mediach pojawiają się także sprzeczne informacje dotyczące narkotyków – jeśli młody człowiek słyszy, że np. marihuana jest mniej szkodliwa niż powszechnie dostępne używki (np. alkohol i papierosy), nie będzie mieć oporów przed spróbowaniem czegoś nowego. Problem polega jednak na tym, że każdy narkotyk uzależnia.

Reklama

Rodzina narkomana

Niestety, młodzi ludzie nie biorą na poważnie zagrożeń związanych z narkotykami. Nie myślą też o uzależnieniu czy nałogu. Nastolatki, które zaczęły eksperymentować ze środkami odurzającymi, zaczynają stopniowo odsuwać się od rodziny, dotychczasowych przyjaciół, przestają interesować się szkołą, sportem i izolują się od otoczenia.

Problemy wieku dorastania są niezwykle poważne, nigdy też nie należy ich lekceważyć – szczególnie, jeśli mówimy o narkomanii. Ważne jest, by rodzice nastolatka starali się o utrzymanie z nim dobrego kontaktu i zdobycie jego zaufania przy jednoczesnym egzekwowaniu przyjętych w domu zasad – np. dotyczących powrotu o określonej porze. Dzięki temu rodzic stanie się dla dziecka osobą, którą będzie szanować i z której opinią będzie się liczyć. Jeżeli dziecko poczuje, że ma w rodzicach oparcie, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości sięgnie po narkotyk.

Rolą rodziców jest także uświadomienie młodych ludzi, co wiąże się z przyjmowaniem narkotyków i uzależnieniem. Najlepiej, by taka rozmowa odbyła się zanim nastolatek zostanie „uświadomiony” przez kolegów. Jeśli rodzic nie posiada odpowiedniej wiedzy, może się zwrócić o pomoc do ośrodków wspomagających walkę z narkomanią - tam z pewnością uzyska fachową pomoc specjalisty.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od pseudoefedryny – co musisz wiedzieć?
Uzaleznienie od pseudoefedryny
Nietypowe uzależnienia
Podobne artykuły
Alkohol i narkotyki
Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Sterydy a płodność męska - Jechałem na koksie, teraz mam chore dziecko
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie
Pracoholizm - przyczyny, objawy, test, leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!