Dla Ciebie, na zdrowie!

Bielizna na nietrzymanie moczu – dla kobiet. Jaką wybrać?

Odpowiednio dobrana bielizna na nietrzymanie moczu oraz środki absorpcyjne znacznie poprawiają komfort psychiczny i fizyczny. Chronią przed niekontrolowanym wyciekiem, zapewniając wygodę użytkowania. Warto wybrać bawełnianą bieliznę, która bez trudu utrzyma różnego rodzaju środki higieniczne.
Kobieta trzymająca dłonie na podbrzuszu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to powszechny problem wśród kobiet, który znacznie wpływa nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale również kondycję psychiczną. Może powodować stany lękowe, depresję, a także nieleczone uzależnić chorego od osób trzecich.

Niekontrolowana mikcja dotyczy nawet co drugiej kobiety w czasie klimakterium i po menopauzie. Niestety problem ten dotyczy również młodszych pań, nawet w wieku około 30 lat.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? W przypadku kobiet jest to bardzo często związane z ciążą, porodem, a przede wszystkim zmianami hormonalnymi wywołanymi przekwitaniem. Wpływ mogą mieć również zabiegi ginekologiczne, nawracające infekcje intymne oraz niektóre choroby neurologiczne. Ponadto czynnikami zwiększającymi ryzyko jest przyjmowanie leków moczopędnych, otyłość czy przyjmowanie dużej ilości płynów.

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Każdy niekontrolowany wyciek moczu wymaga odpowiedniej higieny. Należy każdorazowo dokładnie podmyć miejsca intymne i jeśli jest taka konieczność – zmienić bieliznę. Do mycia stref intymnych powinno się używać kosmetyków o odczynie kwaśnym. Ważne jest, aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać delikatnie, zapobiegając podrażnieniom. Najlepiej wycierać się przekładając ręcznik miejsce po miejscu.

Natomiast wychodząc z domu warto mieć zawsze przy sobie chusteczki nawilżane do higieny intymnej. W drogeriach i aptekach dostępne są także specjalne pianki i żele odświeżające.

Reklama

Bielizna na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest dokuczliwą dolegliwością, dlatego wybierają bieliznę należy postawić na wygodę i naturalność. Najlepiej wybierać pełne, niezbyt obcisłe, ale dopasowane do ciała bawełniane majtki. Koronkowe stringi niestety się nie sprawdzą przy utrzymywaniu środków higienicznych.

Wychodząc z domu warto mieć przy sobie bieliznę na zmianę, aby móc ją zmienić po każdym niekontrolowanym popuszczeniu moczu i zawilgoceniu materiału. To szczególnie ważne, gdy w ma się w planach wycieczkę, czy wysiłek fizyczny.

Majtki, wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu

Jednym ze sposobów na nietrzymanie moczu u kobiet jest stosowanie środków absorpcyjnych. Można wybierać spośród wkładek, podpasek czy też majtek chłonnych. Chronią one przed wyciekiem moczu, niwelują nieprzyjemny zapach uryny, a także zapewniają komfort osobisty.

Środki higieniczne należy dobierać w zależności od stopnia zaawansowania problemu. W przypadku lekkiego nietrzymania moczu sprawdzą się wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu, natomiast przy większym nasileniu problemu lepiej korzystać z pieluchomajtek, majtek chłonnych, a także pieluch anatomicznych.

Obecnie rynek zapewnia szeroki dostęp to takich wyrobów, dlatego można dobrać je specjalnie do swoich preferencji pod kątem:

  • przyczepności do bielizny,
  • grubości,
  • kształtu,
  • budowy.

Należy pamiętać, że zwykłe podpaski na nietrzymanie moczu się nie sprawdzają, gdyż nie absorbują one takiego rodzaju płynu, a przede wszystkim zapachu. Dlatego należy wybierać te specjalnego przeznaczenia.

Reklama

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet, jeśli nie jest to zaawansowany stopień schorzenia, polega głównie na zmianie trybu życia, częstości korzystania z toalety, stosowaniu właściwej diety oraz regularnym ćwiczeniom mięśni dna miednicy, czyli Kegla. Dzięki nim wzmacniają się mięśnie trzymające pęcherz i cewkę moczową.

Natomiast w trudniejszych przypadkach stosowana jest odpowiednio dobrana farmakoterapia w postaci tabletek, globulek dopochwowych czy zastrzyków. Skuteczna jest również fizjoterapia, m.in. biofeedback, neuromodulacja czy  elektrostymulacja.

W ostateczności rozwiązaniem problemów jest również leczenie laserowe lub chirurgiczne.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Pacjentka z uczuciem parcia na mocz
Parcie na mocz - przy cewniku i nerwicy. Jakie leki stosować?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby
Problem z nietrzymaniem moczu
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?
Opieka nad osoba chorą
Obłożnie chory z NTM – opieka nad chorym w domu
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!