Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co wybrać na nietrzymanie moczu po porodzie - leki czy laser?

Nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie to popularny problem w gronie kobiet, które urodziny kolejne dziecko lub urodziły duże dziecko. Problem popuszczania moczu zdarza się także u kobiet, u których w czasie porodu zostały użyte kleszcze. Istnieje kilka sposobów na wyleczenie tej uciążliwej i wstydliwej dolegliwości. Urolodzy najczęściej zalecają, aby kobieta ćwiczyła mięśnie Kegla, stosowała elektrostymulację czy przyjmowała leki. W trudniejszych przypadkach wskazana jest operacja.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po urodzeniu dziecka to dość powszechny problem u kobiet. Szczególnie dotknięte tą wstydliwą przypadłością są mamy, które urodziły już kilkoro dzieci lub urodziły dziecko o dość sporej wadze (ponad 4 kilogramów).

Również w przypadku porodu zakończonego zabiegiem kleszczowym czy cesarskiego cięcia, nietrzymanie moczu może występować znacznie częściej. Właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia mięśni dna miednicy (znajdują się między kością łonową a kością guziczną), odpowiadających m.in. za kontrolę trzymania moczu. 

Otaczaje ujście pęcherza moczowego, mięśnie dna miednicy są popularnie określane jako mięśnie Kegla (nazwa pochodzi o nazwiska amerykańskiego ginekologa Arnolda Henry'ego Kegela). To właśnie te mięśnie w czasie ciąży dźwigają dodatkowy ciężar, co może przyczyniać się do popuszczanie moczu. Dodatkowo mięśnie te są osłabione, ponieważ bardzo aktywnie wydzielające się w ciąży hormony: progesteron i relaksyna, rozluźniają pracę mięśni Kegla. 

Niekontrolowane oddawanie moczu po porodzie może występować w momencie kichania, kaszlu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Istnieje kilka sposobów na to, jak wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Reklama

Trening mięśni Kegla na nietrzymanie moczu

Ćwiczenie mięśni Kegla to podstawowa metoda walki z problemem nietrzymania moczu po okresie ciąży i porodzie. Ważna w tym przypadku jest systemetyczność. Reguralny trening mięśni Kegla pozwala wznocnić mięśnie dna miednicy i pozbyć się trudności z popuszczaniem moczu. Wystarczy jeden trening dziennie, aby zobaczyć znaczącą poprawę już po kilku tygodniach.  

Jak wygląda ćwiczenie mięśni Kegla? Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu ich i rozluźnianiu mięśni. Trzeba zacząć od ​udawania, że wstrzymujemy oddawanie moczu i w tym czasie przez kilka sekund napinać te mięśnie. Ważne, aby w tym czasie wykonywać spokojny wydech powietrza. Dalej, już na wdechu, trzeba te mięśnie rozluźnić. Cały proces wykonuje się kilka-kilkanaście razy w ciągu jednego treningu. 

Na początku zaleca się wykonywanie treningu na leżąco za zgiętymi kolanami. Gdy nabierze się wprawy, ćwiczenia można wykonywać przy okazji innych czynności, np. w momencie oglądania telewizji, jazdy samochodem czy sprzątania. 

Leki nietrzymanie moczu po porodzie

Popuszczanie moczu po narodzinach dziecka można też leczyć farmakologicznie. Jest to kolejny krok po ćwiczeniach i wzmacnianiu mięśni Kegla, który ma pomóc młodej mamie w przezwyciężeniu tej dolegliwości. To lekarz: urolog, ginekolog lub internista, po wywiadzie z pacjentką, decyduje o tym, jakie środki w jej przypadku będa najlepsze. 

Leki na nietrzymanie moczu zmniejszają skurcze pęcherza i uczucie tzw. parcia na pęcherz. Mogą występować w formie pigułek lub gałek dopochwowych. Stosuje się też leki hormonalne, które mogą mieć wpływ na odbudowę błon śluzowych cewki moczowej po trudnym porodzie. W niektórych przypadkach zaleca się także leki antydepresyjne, które ograniczają siłę skurczów pęcherza moczowego

Lekarz w czasie wizyty może ponadto zalecić pacjentce stosowanie elektrostymulacji, która polega na zwiększaniu skurczów mięśni dna miednicy przy użyciu prądu.

Reklama

Operacja na popuszczanie moczu po porodzie

Zabieg chirurgiczny jest wykonywany najczęście w przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby na nietrzymanie moczu, okażą się niewystarczające, a problem nie zostanie znacząco ograniczony. Sama operacja na nietrzymanie moczu polega na wszczepieniu specjalnej taśmy, którą umieszcza się pod cewką moczową. Zazwyczaj operacja jest wykonywana metodą dopochwową. 

Taśma ma za zadanie połączyć się z kobiecymi narządami rodnymi, podtrzymywać mięśnie Kegla i dolną część jamy brzusznej. Co ważne, taśma nie musi być wymieniana na nową, a sam zabieg jest uważany za bardzo skuteczną metodę całkowitego usunięcia problemu nietrzymania moczu po porodzie. 

Reklama

Zabieg laserem na nietrzymanie moczu - cena

Laseroterapia w przypadku leczenia popuszczania moczu po ciąży i porodzie nie jest zalecana przez lekarzy urlologów. Laser powoduje koretkę uszkodzonych tkanek i ma wzmocnić podwięzi wewnątrzmiednicze, ściany pochwy oraz ujście cewki moczowej. Choć zabieg jest mniej inwazyjny niż operacja chirurgiczna, to lekarze ostrzegają, że ta metoda nie została dotychczas odpowiednio zbadana. 

Usuwanie nietrzymania moczu za pomocą lasera jest płatnym zabigiem, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena zabiegu laserowego waha się od 1000 do 2000 zł.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nietrzymanie moczu
Dieta na nietrzymanie moczu – co jeść, a czego unikać?
Dieta na nietrzymanie moczu
Zabiegi w sanatoriach na nietrzymanie moczu – jakie?
Kobieta w uzdrowisku i sanatorium
Leczenie wysiłkowego nietrzymanie moczu – operacja, ćwiczenia, leki
Podobne artykuły
Próbki moczu
Przezroczysty mocz – efekt przepojenia czy objaw cukrzycy?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny, rodzaje. Jak leczyć?
Problem z nietrzymaniem moczu
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?
Sport sposobem na nietrzymanie moczu. Jakie ćwiczenia?
Nietrzymanie moczu w czasie seksu
Nietrzymanie moczu a seks - jak wpływa na stosunek? Sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!