Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Okres po porodzie. Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka?

Wiele świeżo upieczonych matek zastanawia się kiedy pojawi się u nich pierwsza miesiączka. Jej termin zależy nie tylko od stanu zdrowia kobiety, ale w dużej mierze także od tego czy podaje maluszkowi pokarm naturalny czy sztuczny. Przy karmieniu piersią występuje bowiem laktacyjny brak miesiączki, która może powrócić nawet po kilkunastu miesiącach od pojawieniu się dziecka na świecie.
Kobieta trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Po urodzeniu dziecka nawet przez kilka tygodni występować może krwawienie połogowe. To oczyszczanie się organizmu, niemające nic wspólnego z miesiączką. Dopiero później pojawia się menstruacja, ale jej powrót po długich miesiącach przerwy jest trudny do przewidzenia.

Reklama

Okres po porodzie przy karmieniu piersią

Każdy organizm ma swój rytm, ale spory wpływ na powrócenie miesiączki ma to czy kobieta karmi piersią, czy też nie i jak długo będzie to robić. Laktację i rozrost gruczołów sutkowych wywołuje wysoki poziom prolaktyny. Ta z kolei blokuje hormony płodności - FSH i LH, a tym samym hamuje owulację. Im większa częstotliwość karmienia pokarmem naturalnym, tym wyższy poziom prolaktyny.

Jeśli matka wykorzystuje do karmienia malucha własne mleko, może nie miesiączkować nawet kolejnych kilkanaście miesięcy, a zdarza się, że okres ten trwa nawet dwa lata. Krwawienie powinno pojawić się w momencie, gdy zmniejszy się ilość podawanego dziecku mleka i oczywiście wtedy, gdy zostanie ono całkowite „odstawione” od piersi.

Reklama

Miesiączka po ciąży - szybciej bez laktacji

Choć u większości kobiet karmienie piersią zdecydowanie wydłuża absencję menstruacji, w wyjątkowych przypadkach mimo laktacji miesiączka może się pojawić bardzo szybko, nawet niespełna dwa miesiące po porodzie. Dodatkowo mogą one być dość regularne.

Okres powróci znacznie szybciej u pań, które nie karmią piersią. Brak laktacji może być spowodowany problemami zdrowotnymi (na przykład zmiany hormonalne, uszkodzenie przez dziecko brodawek, stres). Coraz częściej matki po prostu nie chcą karmić dziecka swoim pokarmem nie z przyczyn zdrowotnych, lecz zupełnie świadomie. Wówczas otrzymują one leki na zatrzymanie laktacji. Kobiety te mogą spodziewać się pierwszej miesiączki po ciąży już od 6 do 8 tygodniu od poczęcia.

Co istotne, menstruacje po urodzeniu dziecka mogą różnić się od tych sprzed ciąży. Krwawienia przez pewien czas mogą być intensywniejsze niż wcześniej, a cykle nieregularne - dłuższe lub krótsze od tych wcześniejszych. Dobra wiadomość jest taka, że miesiączki powinny być mniej bolesne, niż bywało to przed zajściem w ciąże.

Czytaj: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Tampon na miesiączkę
Podobne artykuły
Kobieta z miesiączką
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!