To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Seks po menopauzie – czy skazany jest na emeryturę?

Żyjemy coraz dłużej i mimo, że coraz częściej pozostajemy w dobrej formie, to seks osób dojrzałych wciąż pozostaje tematem tabu, a przecież nie jest on zarezerwowany tylko dla młodych. Każda kobieta bez względu na swoje lata może odnaleźć spełnienie w sypialni.
Kobieta po menpauzie z partnerem
Źródło: 123RF
Spis treści

Współżycie w pewnym wieku wygląda już nieco inaczej niż w okresie młodzieńczym. Na co dzień osoby dojrzałe muszą stawiać czoła różnym dolegliwościom, które skutecznie zmniejszają intensywność i częstotliwość zbliżeń. Dodatkowo w podejmowaniu aktywności seksualnych przeszkadza poczucie, że w pewnym wieku „nie wypada” lub nie powinno się już tego robić. A przecież nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby starsi wiekiem uprawiali seks, wręcz przeciwnie - ma on wiele pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Reklama

Co kobietom odbiera chęć do zbliżeń?

Kobieta w wieku dojrzałym, w świecie, gdzie panuje kult młodości, może niestety czuć się gorsza i mniej atrakcyjna. Może towarzyszyć jej poczucie, że pewien etap w jej życiu się skończył i nie powinna myśleć już o „tych” sprawach. Pojawia się menopauza, a jak podkreśla specjalista ginekolog-położnik prof. Violetta Skrzypulec-PlintaW tym okresie w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. Obniżeniu ulega poziom estrogenów produkowanych przez jajniki, w wyniku którego zmienia się nie tylko rytm krwawień  miesięcznych, ale także fizjologia pochwy i okolic sromu.   

O ile malejąca produkcja żeńskich hormonów to zupełnie normalny proces,  to niestety może powodować poważne dolegliwości i dyskomfort podczas współżycia. - Zanik (atrofia) śluzówki pochwy wiąże się zwykle ze znacznym spadkiem jakości życia seksualnego. Niewystarczająca ilość produkowanego śluzu w pochwie sprawia, że jest ona po prostu sucha i nawet w czasie odpowiedniej stymulacji seksualnej nie będzie wystarczająco nawilżona, a to powoduje, że stosunki seksualne stają się bolesne i nieprzyjemne – dodaje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Jak wynika z  badań przeprowadzonych przez GfK Polonia aż 71% Polek przyznaje, że suchość pochwy wpływa na ich życie seksualne, przy czym niemalże ¾ (74%) kobiet powyżej 50 roku życia uważa suchość pochwy za zbyt osobisty temat do rozmów[1].
- Przy suchości pochwy pojawia się wielokrotnie uczucie wstydu. Niełatwo też powiedzieć o tym partnerowi, choć tu wiele zależy od tego, na czym opiera się dana partnerska relacja. A suchość pochwy to ból w trakcie stosunku, który regularnie powtarzany, może sprawić, że kobieta zaprzestanie aktywności seksualnej i będzie unikać seksu – mówi dr Andrzej Depko, specjalista seksuolog. „Odstawianie seksu” to jednak w tym wypadku błędne koło, ponieważ zmniejszenie częstotliwości kontaktów seksualnych tylko pogarsza kondycję pochwy. Nie wspominając o tym, że unikanie zbliżeń ma najczęściej niezbyt korzystny wpływ na relacje z partnerem.

Reklama

Jak można sobie pomóc?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się co może stanowić przyczynę trudności w podejmowaniu aktywności seksualnej. W sytuacji, gdy dokucza nam suchość pochwy należy pamiętać, że na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów pomagających skutecznie łagodzić jej objawy i nadal cieszyć się z seksu.

- Często przy suchości pochwy stosuje się preparaty niezawierające hormonów na bazie żelu. W rzeczywistości dla wielu kobiet samo nawilżenie jest niestety niewystarczające. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie kremu. Obok kremów, w których substancją czynną jest estrogen, dostępne są również te niezawierające hormonów. Wszystkim kobietom cierpiącym na suchość pochwy, które nie chcą lub nie mogą stosować miejscowo działającego estrogenu, pomóc mogą intymne kremy nawilżające. Zawarty w nich kwas mlekowy pomaga utrzymać naturalną wartość pH w pochwie. W razie potrzeby kremy mogą być stosowane nawet kilka razy dziennie na skórę zewnętrznych okolic intymnych i okolic przedsionka pochwy – mówi dr med. hab. Petra Stute, specjalista w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej.

Materiał prasowy


[1] GfK Polonia: Badanie zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich ze wspomaganiem komputerowym (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie kobiet w wieku 30-60 lat (N=594). I fala: 30.01.2015- 04.02.2015 r., II fala: 12-16.02.2015 r.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Kobieta trzyma się za łono
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Badanie testosteronu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!