Shoty witaminowe i energetyczne dla sportowców. Jak wybrać?

Shot – pod tą krótką, anglojęzyczną nazwą, kryje się prawdziwy pocisk zawierający potężny ładunek energii i życiodajnych mocy, zaklętych w niewielkiej, wygodnej ampułce. Dlatego shoty witaminowe i shoty energetyczne cieszą się coraz większą popularności wśród osób intensywnie uprawiających sport.
Shoty witaminowe w szklanych ampułkach
źródło:123RF

Spis treści

Shot

Shot to jednorazowy, wysoko skoncentrowany napój, zawierający dużą dawkę określonych substancji, przeznaczony dla sportowców, a także innych osób potrzebujących szybkich zastrzyków substancji odżywczych i energetyzujących (na przykład kierowców).

Typowy shot zaklęty jest w niewielkiej ampułce (zazwyczaj 25 mililitrów), która umożliwia wygodną aplikację zawsze wtedy, gdy zaistnieje nagła potrzeba przezwyciężenia kryzysu, który dopadł organizm, w trakcie treningu czy zawodów, w dalekiej trasie, w czasie bezsennej nocy przed ważnym egzaminem lub prezentacją. Jakie substancje zawiera standardowy shot? Czym różni się od napoju energetycznego? Jak należy dawkować tego typu preparaty w ampułkach? Ile kosztują? Gdzie można je kupić? Poznajmy odpowiedź na najważniejsze pytania. 

Jak działają shoty? 

Shoty często definiowane są jako „łyk energii” lub „łyk zdrowia”. I jest w tym opisie dużo dosłowności. 25 mililitrów, czyli zawartość typowej ampułki, to dosłownie jeden łyk. Idealne rozwiązanie, gdy nie ma czasu na dłuższą konsumpcję, a spodziewany efekt musi nadejść możliwie szybko. Shoty zawierają kilka typów substancji zmiksowanych w bardzo wysokich stężeniach. Należą do nich: 

W zależności od składu, shoty wykazują działanie przyspieszające metabolizm, zwiększające zdolności wysiłkowe i regeneracyjne mięśni, redukujące uczucie zmęczenia, podnoszące poziom energii, a  także zwiększające motywację, koncentrację i szeroko rozumiane pobudzenie psychofizyczne. 

Reklama

Shoty witaminowe 

Shoty witaminowe zawierają w swoim składzie rozbudowany miks witamin oraz składników mineralnych, wśród których wymienić można: 

  • witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B5, B6 i B12) – biorą udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczy, wspierają proces spalania glukozy i syntezowania glikogenu, zwiększają siłę mięśni, a także ich zdolność wysiłkową oraz regeneracyjną, pomagają we wchłanianiu żelaza, zapobiegając niedokrwistości, obniżają stężenie kwasu mlekowego w mięśniach;  
  • witaminy E oraz C – wykazują silne działanie antyoksydacyjne – zwalczając wolne rodniki, zapobiegają osłabieniu siły mięśniowej, obniżają poziom zmęczenia, zapobiegają skurczom; 
  • sód, potas, magnez – składniki mineralne, które odpowiadają za transport glukozy i produkcję glikogenu, zwiększają siłę mięśni, poprawiają wydolność, ułatwiają nawodnienie organizmu, zwiększają koncentrację i motywację. 

Shoty energetyczne

Shoty energetyczne bazują z kolei na takich substancjach, jak kofeina i tauryna, niekiedy w postaci ekstraktu z guarany, stanowiącej bogate źródło kofeiny. Dostarczają one dużej, jednorazowej dawki łatwo przyswajalnej energii dla mięśni. Przyspieszają proces regeneracji po zakończonym wysiłku.

Działają termogenicznie, a więc zwiększają temperaturę ciała, co powoduje zwiększone wydatki energetyczne i w rezultacie – spalanie tkanki tłuszczowej. Stymulują wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Dzięki temu powodują silne pobudzenie psycho-fizyczne, zwiększają poziom motywacji i optymizmu. W działaniu niewiele różnią się od typowych napojów energetyzujących, poza tym, że sprzedawane są w mniej więcej 10-krotnie mniejszych opakowaniach, za to w większych stężeniach.

Należy jednak pamiętać, że shot energetyczny nie powinien być przyjmowany przed snem (działanie pobudzające), a także przez osoby cierpiące na schorzenia i zaburzenia układu krążenia. Zawarta w nim kofeina istotnie podnosi bowiem ciśnienie krwi, a także przyspiesza pracę serca. W ekstremalnych przypadkach, spożycie większych dawek skoncentrowanej kofeiny może doprowadzić do zawału lub udaru. 

Shoty na spalanie tłuszczu

Na rynku dostępne są także shoty zawierające substancje wspomagające procesy spalania tłuszczu, chętnie wybierane przez osoby ćwiczące w celu redukcji masy ciała i poprawy jego rzeźby. Należą do nich przede wszystkim L karnityna a także L tyrozyna. Czym są te związki i jak działają? 

  • L karnityna jest substancją „witaminopodobną”. Istotą jej działania w suplementacji sportowej jest wspieranie procesów spalania tkanki tłuszczowej oraz budowy masy mięśniowej w czasie intensywnego treningu (bez aktywności fizycznej, L karnityna – mówiąc kolokwialnie – nie działa). Substancja ta wspiera metabolizm tłuszczów. Zwiększa wytrzymałość organizmu, przyspiesza jego regenerację, redukuje zakwaszenie mięśni. Dodatkowo należy wspomnieć o silnym działaniu antyoksydacyjnym i detoksykującym oraz korzystnym wpływie na gospodarkę lipidową (obniża poziom cholesterolu). 
  • L tyrozyna jest aminokwasem białkowym, warunkowo uznawanym za endogenny. Związek ten jest prekursorem kluczowych neuroprzekaźników – dopaminy i noradrenaliny. Jako taki, ma działanie pobudzające i zwiększające poziom optymizmu. L tyrozyna ułatwia regenerację organizmu i umysłu. Zwiększa tolerancję na stres. Ogranicza też apetyt, dzięki czemu przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. 

Reklama

Jak dawkować energetyczne i witaminowe shoty

Witaminowe shoty dawkuje się wedle wskazań zawartych na opakowaniach. Mimo niewielkich rozmiarów, ampułki zawierają duże dawki substancji czynnych, dlatego zazwyczaj zaleca się stosowanie nie więcej niż 2 dziennie i wyłącznie w okresie okołotreningowym, tuż przed wysiłkiem, w jego trakcie, lub tuż po. Sporadycznie można się w ten sposób wspomóc także w ekstremalnych sytuacjach życiowych, np. w czasie nocnej podróży samochodem, czy długiej wędrówki wysokogórskiej. Shoty nie służą jednak do tego, by spożywać je przez dłuższy czas, regularnie, codziennie. 

Gdzie kupić tego typu preparaty? Są one dostępne w sklepach internetowych z suplementami diety, nabyć je można także w siłownikach, niekiedy również w aptekach. Cena jednej ampułki, w zależności od składu i źródła dystrybucji, waha się zazwyczaj na poziomie 4-8 złotych. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Hanna Czeczot, Dorota Ścibior Rola, L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005
  • Halina Bojarowicz, Małgorzata Przygoda, Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1)
  • Deijen JB1, Wientjes CJ, Vullinghs HF, Cloin PA, Langefeld JJ., Tyrosine improves cognitive performance and reduces blood pressure in cadets after one week of a combat training course, Brain Res Bull. 1999 Jan 15;48(2)

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po preparaty na stawy?

  Po urazie

  Przy bólach stawowych

  Przy zmniejszonej ruchomości stawu

  Profilaktycznie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.