Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?

Soczewki kontaktowe progresywne służą korekcji starczowzroczności. Z wiekiem maleje elastyczność oka i tym samym pojawiają się trudności w widzeniu, zarówno z bliska, jak i z oddali. Ale dwie pary okularów (do bliży i dali) nie są najlepszym rozwiązaniem. Idealnym sposobem na poprawę widzenia i jednocześnie komfortową korekcję wzroku są soczewki kontaktowe progresywne.
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
źródło:123RF
Spis treści

Oko ludzkie to niezwykle skomplikowana konstrukcja. Ale z wiekiem dochodzi do jego dysfunkcji. Postrzeganie przedmiotów nawet z bliskiej odległości staje się kłopotliwe, a dochodzą do tego jeszcze trudności z widzeniem na odległość. Często obraz jest zamazany w momencie przenoszenia wzroku od obszarów blisko położonych do tych położonych dalej. Soczewki progresywne to efekt nowoczesnej technologii okulistycznej, która pozwala na wyraźne widzenie na każdą odległość. 

Reklama

Soczewki progresywne 

Co to są soczewki progresywne? Nazywane również soczewkami multifokalnymi, przeznaczone są do korekcji prezbiopii czyli starczowzroczności. Wyglądają jak każde inne normalne soczewki. Bardzo często mówi się, że są jakby „uszyte” dla oczu danej konkretnej osoby. Starczowzroczność dotyka prawie każdego po 40 roku życia. Soczewka oka traci elastyczność w sposób naturalny, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu muszą już intensywniej pracować. Jest to konieczne, aby zapewniać oczom właściwą akomodację. 

Akomodacja to zjawisko dostosowania oka do postrzegania przedmiotów w różnych odległościach. Wzmożona praca odpowiednich mięśni powoduje odczucie zmęczenia oczu, a w konsekwencji doprowadza do silnych bólów głowy. W zasadzie u każdej osoby zmniejsza się z wiekiem zakres akomodacji. Typowym tego przejawem jest na przykład oddalenie gazety od siebie w czasie czytania. Te niedoskonałości korygują soczewki progresywne. Posiadają one kilka obszarów korekcyjnych, które pozwalają wyraźnie postrzegać przedmioty z różnych odległości.  

Reklama

Soczewki kontaktowe progresywne 

Idealnie dobrane soczewki kontaktowe progresywne zapewniają komfort widzenia i postrzegania przedmiotów. 

Oto osoby, którym najczęściej zalecane są tego typu soczewki:

  • po 40 roku życia, które cierpią na starczowzroczność,
  •  pragną dokładnie widzieć z bliska i daleka,
  • nie lubią nosić ze sobą dwóch par okularów i je co chwila zmieniać,
  • pracując patrzą na przedmioty z różnej odległości,
  •  cenią komfort i użyteczność,
  • prowadzą aktywny tryb życia.

Soczewki progresywne zastępują szkła dwuogniskowe, które często posiadają „wtopkę”. Jest to widoczna linia podziału na takich szkłach, która pozwala dobrze widzieć z bliska i daleka. To mało estetyczny element, który wyraźnie wskazuje na rodzaj szkieł, a tym samym podkreśla wiek osoby. Na rynku pojawiają się szkła, gdzie ta linia podziału jest mniej widoczna, ale najestetyczniej wyglądają jednak soczewki progresywne. 

Reklama

Rodzaje soczewek multifokalnych

Czym różnią się od siebie soczewki multifokalne? Najnowsze technologie pozwalają dobrać i zaoferować każdemu idealny produkt. Dla każdej osoby, cierpiącej na starczowzroczność można indywidualnie dobrać soczewki progresywne i zaoferować idealny produkt do korekcji wzroku. Takie soczewki gwarantują wysoki poziom dopasowania i zrównania ostrości widzenia z każdej odległości. 

Oto różnice występujące w indywidualnych soczewkach multifokalnych:

●      różna szerokość kanału progresywnego czyli części widzenia pośredniego-  dla osób prowadzących aktywny tryb życia, często korzystających z komputera wskazane są soczewki z szerokim kanałem, 

●      różne konstrukcje soczewek uwzględniają indywidualne wady wzroku - inne soczewki progresywne dobierane są dla osób dalekowidzących, inne dla osób krótkowidzących,

●      różna wielkość zniekształceń w obszarach bocznych- najnowsze konstrukcje minimalizują trudności w zerkaniu na boki.

Soczewki progresywne można także podzielić z uwagi na czas ich noszenia. Najpopularniejsze są jednodniowe i miesięczne.

Reklama

Soczewki progresywne jednodniowe

Czym charakteryzują się soczewki progresywne jednodniowe? Najprościej mówiąc to szkła multifokalne, które zakładane są rano i zdejmowane wieczorem. Przeznaczone do jednorazowego użytku i wymieniane codziennie bardzo ułatwiają ich stosowanie, zapewniając całkowitą higienę dla oka. Wiele osób korzysta z takich soczewek, ceniąc sobie wygodę i bezpieczeństwo stosowania.   

Do najważniejsze cechy jednodniowych soczewek kontaktowych:

●      jednorazowy charakter- po zdjęciu, soczewki te są wyrzucane na koniec dnia, bez potrzeby ich dalszej pielęgnacji,

●      przeznaczenie tylko do użytku dziennego- w soczewkach jednodniowych nie można spać,

●      zmniejszają ryzyko infekcji i alergii u użytkownika-charakteryzują się maksymalną sterylnością z uwagi na sterylne opakowanie i krótkotrwałe użycie,

●      nowoczesność i łatwość w aplikacji- wystarczy wyjąć soczewki ze sterylnego opakowania, nałożyć, bez dodatkowej jakiejkolwiek pielęgnacji,

●      idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia czy uprawiających sport- wygodne i praktyczne w czasie podróży, gdy dostęp do wody jest ograniczony,

●      wysoki poziom „uwodnienia” soczewek jednodniowych- najnowsze technologie wiążą cząsteczki wody na powierzchni soczewki, pozostawiając oko właściwie nawilżone,

●      połączenie komfortu i wygody z idealną korekcją wzroku- nie wymagają pielęgnacji w postaci płynu do soczewek oraz pojemników na soczewki.

Reklama

Soczewki progresywne miesięczne

Soczewki progresywne miesięczne można nosić w sposób dzienny nawet do 30 dni. Często takie soczewki nazywane są produktami o przedłużonym działaniu. Wybór można dopasować do stylu życia i indywidualnych oczekiwań, a soczewki miesięczne bardzo sprzyjają aktywnemu trybowi życia.

Warto jednak skonsultować wybór miesięcznych soczewek z lekarzem okulistą. Możliwość dłuższego noszenia soczewek jest uzależniona od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Soczewki silikonowo-hydrożelowe można już zakładać na okres do 30 dni. Ten materiał charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu do oka, a to jeden z podstawowych kryteriów doboru soczewek.

Dla zdrowia rogówki największe znaczenie ma tlen, który dopływa do oka za pośrednictwem naczyń krwionośnych, umieszczonych w powiekach. Dlatego też tak istotne są  te właściwości soczewki progresywnej miesięcznej, które pozwalają na dotarcie tlenu do rogówki przez powierzchnię samej soczewki. Soczewki miesięczne to nowoczesny produkt, bezpieczny w użyciu. 

Czym charakteryzują się tego rodzaju soczewki?Oto ich podstawowe zalety:

●     utrzymują stałe nawilżenie nawet podczas długiego noszenia,

●     ograniczają konieczność używania płynów pielęgnacyjnych (ma to szczególne znaczenie dla osób uczulonych na tego typu kosmetyki),

●     prostota w „obsłudze” (dzięki silikonowo-hydrożelowemu materiałowi łatwo je zakładać i zdejmować),

●     stopień przepuszczalności tlenu ma bardzo wysoki poziom (praktyczne taki, jakby użytkownik w ogóle nie używał soczewek),

●     bardzo dobra przejrzystość pola widzenia,

●     wysoki poziom nawodnienia soczewki, co gwarantuje brak wysychania jej powłoki,

●      delikatny materiał, który stwarza możliwości długotrwałego stosowania przez alergików i osoby podatne na infekcje oka.

Soczewki miesięczne progresywne są tak skonstruowane, aby soczewka z łatwością mogła poruszać się po powierzchni rogówki. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Stwarza to możliwości idealnego przepływu łez pod powierzchnią soczewek. Ten proces ma ogromne znaczenie, gdyż ułatwia nawilżanie oka i usuwanie drobnych zanieczyszczeń. Zapobiega to bowiem infekcjom i stanom zapalnym oczu.

Reklama

Cena soczewek kontaktowych progresywnych 

Cena soczewek kontaktowych progresywnych miesięcznych czyli przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym przez 30 dni, to średnio 115, 00 zł. za 3 sztuki.  Opakowanie takich samych soczewek, zawierające 6 sztuk można kupić za 190,00 zł. Zdecydowanie ekonomiczniej opłaca się kupować więcej sztuk w jednym opakowaniu. Wtedy jednostkowa cena soczewki jest znacznie niższa. 

Soczewki progresywne noszone w trybie dziennym, kiedy każdego dnia zakłada się świeżą parę, kosztują średnio 95,00 zł. za opakowanie, zawierające 30 sztuk. Cena pojedynczej sztuki wynosi średnio 2,80 zł. Ten rodzaj soczewek jest zdecydowanie najdroższy, ale jednorazowe użytkowanie eliminuje konieczność codziennego czyszczenia soczewek.  

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Pachniewicz, J. Płóciennik, K. Przekoracka „Inne spojrzenie na soczewki kontaktowe”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Kontaktologia,
  • Ewa Jasińska, Mirosław Jasiński, Rafał Wójcik i inni „Soczewki kontaktowe jako nowoczesna metoda korygowania wad wzroku”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie warto wybrać?
Płyn do soczewek - jak wybrać płyn do soczewek kontaktowych?
Soczewki do oczu
Podobne artykuły
Soczewki całodobowe
Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!