Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Szampon nawilżający skórę głowy i do włosów suchych. Jaki?

Szampon nawilżający do włosów przetłuszczających się – brzmi niedorzecznie? Nic bardziej mylnego. Osoby o pasmach ze skłonnością do przetłuszczania się także powinny zadbać o nawilżenie, ale nie włosów, lecz skóry głowy. Sprawdź, czym się różni szampon nawilżający skórę głowy od nawilżającego szamponu do włosów.
Kobieta pod prysznicem
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Szampon nawilżający

Po szampon nawilżający zwykle sięgają osoby, które mają suche i zniszczone pasma. Natomiast osoby z włosami skłonnymi do przetłuszczania się unikają go, uważając, że dodatkowo obciąży włosy i sprawi, że będą przetłuszczać się jeszcze szybciej. To jeden z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów. 

Na szamponach często widnieją napisy, mówiące o tym, do jakich włosów dany produkt jest przeznaczony. Na większości szamponów nawilżających zobaczymy napis: „do włosów suchych i zniszczonych”, prawdopodobnie stąd wzięło się błędne przekonanie jakoby szampon nawilżający był zarezerwowany dla osób, których pasma są przesuszone. Tymczasem nawilżenia potrzebują też osoby o włosach przetłuszczających się, ale nawilżenia nie włosów, lecz skóry głowy. Z tego też powodu należy wprowadzić rozróżnienie pomiędzy szamponem nawilżającym skórę głowy, a nawilżającym szamponem do włosów

Reklama

Szampon nawilżający skórę głowy

Delikatna skóra głowy potrzebuje nawilżenia, niezależnie od tego, czy posiadamy włosy suche czy tłuste. Co więcej, to właśnie osoby o pasmach ze skłonnością do przetłuszczania się powinny szczególnie zatroszczyć się o nawilżenie skóry głowy. Dlaczego? Większość szamponów do włosów przetłuszczających się ma jedno podstawowe zadanie – ograniczyć produkcję sebum. Jednak częstym skutkiem ubocznym tego działania jest podrażnienie skóry głowy, a nawet jej przesuszenie. 

Z tego powodu warto wybierać szampony, które mają w składzie kwas salicylowy. Ograniczoną one produkcje sebum, ale nie wysuszą skóry głowy. Dodatkowo warto się zaopatrzyć w szampon nawilżający skórę głowy. 

Reklama

Nawilżający szampon do włosów suchych czy zniszczonych?

Nawilżający szampon do włosów to bez wątpienia produkt dla osób o włosach suchych i zniszczonych. Takie oznaczenie znajdziemy na większości opakowań szamponów nawilżających. Warto jednak podkreślić, że włosy suche to nie to samo co włosy zniszczone. Są to dwa odmienne rodzaje tudzież typy włosów, często błędnie ze sobą utożsamiane. 

Włosy suche nie muszą być zniszczone, aczkolwiek włosy zniszczone są z reguły wysuszone. Wyjaśnić to można na następującym przykładzie. Włosy kręcone są z natury włosami suchymi, stale potrzebującymi nawilżania.

Nie oznacza to jednak, że włosy kręcone muszą być zniszczone. Dopiero na skutek zbyt intensywnych zabiegów stylizacyjnych – suszenia, prostowania oraz braku odpowiedniego nawilżenia, mogą zacząć się łamać, kruszyć i rozdwajać. Wówczas staną się włosami zniszczonymi. 

Reklama

Szampon nawilżający włosy - co powinien zawierać?

Szampon nawilżający do włosówpowinien przede wszystkim zatrzymywać wilgoć wewnątrz włosów - w ten sposób zapewni im nawilżenie, a także pozostawi na pasmach film ochronny, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także ochroni przed wydostawaniem się wody na zewnątrz. 

Składniki, które przyczynią się do zatrzymania wilgoci we włosach to:

Natomiast pozostawiające na włosach film ochrony to naturalne olejki oraz silikony. Warto wybierać te pierwsze, gdyż odżywią one włosy, natomiast silikony wytworzą jedynie złudzenie odżywienia. Ponadto silikony niepotrzebnie obciążą włosy, a dodatkowo mogą utrudniać składnikom odżywczym wnikanie do ich wnętrza. 

Reklama

Dobry szampon nawilżający głowę 

Co z kolei powinien zawierać dobry szampon nawilżający skórę głowy? Do składników pożądanych zaliczają się:

 • gliceryna,
 • d-panthenol,
 • składniki ziołowe, takie jak skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn, które będą regulować produkcję sebum, a jednocześnie złagodzą podrażnienia skóry.

Natomiast szampon, który ma nawilżyć głowę nie powinien mieć w składzie:

 • protein,
 • parabenów,
 • silikonów,
 • siarczanów,
 • konserwantów,
 • detergentów. 

Wymienione wyżej składniki mogą powodować podrażnienie skóry głowy. Szczególnie należy się wystrzegać SLS, czyli detergentu, który odpowiada za pienienie się szamponów, gdyż jest on powszechnie stosowany przez wielu producentów, a może doprowadzić do wysuszenia skóry głowy. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Konopacka-Brud I., Kosmetyki naturalne, czy „naturalne”?, CHEMIK 2010, 64, 10, 641-648.
 • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/sls-sles-i-inne-substancje-pieniace-w-kosmetykach,15403
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Jak naturalnie rozjaśnić włosy? Sposoby, które wypróbujesz w domu!
Stół pełen naturalnych składników pomagających rozjaśnić włosy - rumianek, butelka oliwy
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!