Maska do włosów - najlepsza do różnych rodzajów włosów

Na drogeryjnych półkach można znaleźć całe mnóstwo masek do włosów: nawilżające, odżywcze, regenerujące, wygładzające, do włosów suchych, zniszczonych, kręconych, blond czy ciemnych. Sprawdź, która będzie odpowiednia do Twoich włosów.
Maska do włosów, olejek i grzebień
Źródło:123RF

Spis treści

Maska do włosów a odżywka 

Włosy można pielęgnować na kilka sposobów. Mycie szamponem oraz nakładanie odżywki po każdym myciu to absolutne minimum. W przypadku zdrowych włosów taka pielęgnacja wystarczy. Jeśli jednak poddajemy pasma zabiegom stylizacyjnym – modelujemy suszarką, prostujemy, farbujemy, to szampon i odżywka nie wystarczą. Włosy będą potrzebowały dogłębnego odżywienia za pomocą maski. Czym się różni maska do włosów od odżywki? 

Maska ma gęstszą konsystencję oraz zawiera więcej składników aktywnych lub w większym stężeniu. Działa także dłużej niż odżywka. Efekt odżywienia powinien utrzymywać się przez kilka myć. Ponadto maskę należy trzymać dłużej aniżeli odżywkę, by wszystkie składniki aktywne mogły wniknąć do wnętrza włosów. 

Najlepsza maska do włosów 

Na drogeryjnych półkach można znaleźć całe mnóstwo masek do włosów: 

  • nawilżające, 
  • odżywcze, 
  • regenerujące, 
  • wygładzające, 
  • do włosów suchych, zniszczonych, kręconych, blond czy ciemnych. 

Wybór tej odpowiedniej może być trudny. Czym zatem warto się kierować przy wyborze? Przede wszystkim typem włosów oraz ich kondycją. Podstawowy podział włosów dzieli je ze względu na skręt. Wyróżnia się włosy proste, falowane, kręcone i sprężynki. Ze względu na budowę pojedynczego włosa obowiązuje podział na cienkie, grube i średnie, a ze względu na ilość na rzadkie, gęste i średnie. Pasma klasyfikuje się też pod względem ich porowatości. 

Niskoporowate mają zamknięte łuski włosów przez co są gładkie i błyszczące. Wysokoporowate natomiast są szorstkie w dotyku i matowe. W doborze kosmetyków ważna jest także kondycja włosów. W drogeriach znajdziemy produkty do włosów wypadających, przetłuszczających się, suchych, zniszczonych czy puszących się. Najlepsza maska do włosów rozjaśnianych, jak i przyciemnianych to taka, która będzie dobrana do indywidualnych potrzeb. 

Nawilżająca maska do włosów

Po nawilżającą maskę do włosów powinny sięgnąć osoby z przesuszonymi pasmami. Włosy suche można rozpoznać po tym, że są kruche, łamliwe, napuszone, pozbawione blasku oraz trudne do rozczesania. Pasma mogą tak wyglądać na skutek działania czynników zewnętrznych, z powodu częstych zabiegów stylizacyjnych lub być suche z natury. Do tych ostatnich należą włosy kręcone, które trzeba stale nawilżać, najlepiej z użyciem maski. 

Maski o działaniu nawilżającym mają w składzie humektanty, czyli substancje, które pochłaniają i zatrzymują wilgoć wewnątrz włosów. 

Do humektantów należą:

Substancjami pożądanymi są także emolienty, które tworzą na włosach tzw. film ochronny. W ten sposób uchronią pasma przed utratą wilgoci oraz zabezpieczą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do emolientów należą naturalne oleje, masła, woski oraz silikony.

Maska do włosów blond

Maska do włosów blond to produkt przeznaczony zarówno dla naturalnych, jak i farbowanych blondynek. Głównym zadaniem takiego kosmetyku jest ochrona koloru przed żółknięciem. W drogeriach można znaleźć maski do włosów blond z barwnikami, które ochłodzą kolor. Jednym z najczęściej stosowanych jest acid violet 43, czyli fioletowy barwnik, który nadaje włosom popielaty odcień. Jeśli nie chcemy maski ze sztucznym barwnikiem, poszukajmy produktu z ekstraktem z cytryny lub limonki, który rozjaśni kolor. 

Poza ożywieniem koloru, maski do włosów blond powinny także nawilżać, odżywiać i regenerować pasma. Podobnie jak w przypadku maski nawilżającej, powinny zawierać humektanty oraz emolienty, a dodatkowo proteiny, które pomogą odbudować włosy. 

W składzie warto więc szukać takich protein jak: 

Maska do włosów suchych i zniszczonych 

Na drogeryjnych półkach z pewnością znajdziemy wiele masek do włosów suchych i zniszczonych.Warto jednak wiedzieć, że włosy suche i zniszczone to nie to samo. Suche nie muszą bowiem być zniszczone, choć z reguły zniszczone będą suche. Można to wyjaśnić na przykładzie włosów kręconych, które z natury są suche. Nie oznacza to jednak, że są naturalnie zniszczone. Dopiero nieodpowiednia pielęgnacja (brak nawilżania i inwazyjne zabiegi stylizacyjne) może doprowadzić do ich zniszczenia. 

Pasma suche wymagają innego traktowania niż zniszczone. Suche będą potrzebować przede wszystkim maski nawilżającej z humektantami i emolientami, zniszczone – regenerującej zawierającej dodatkowo proteiny. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Wormer E.J., Włosy – pielęgnacja i zdrowie, Warszawa 2007.
  • Kołomycew A., Jak dbać o włosy, internetowy plik PDF.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!