Dla Ciebie, na zdrowie!

Wybierz wodę zamiast napojów

„Służy do mycia, służy do picia, bez niej na świecie nie byłoby życia. Co to takiego?” –  „Woda!” – odpowiadają zgodnym chórem przedszkolaki. One wiedzą, że bez wody ani rusz. A jak to jest z dorosłymi? Czy nadają jej podobną wartość? I tu zaczynają się schody…
Spis treści

Niby każdy z nas wie, że w przeważającej części jego organizm składa się z wody, że woda jest gwarantem naszego istnienia, że „pić trzeba”. A jak to wygląda w praktyce? Niestety, często pragnienie zaspokajamy gazowanymi napojami, sokami owocowymi czy wodami smakowymi (które z wodą nie mają zbyt wiele wspólnego), wypijamy hektolitry kawy czy herbaty.

Reklama

Co warto pić?

Mimo że w składzie wszystkich wymienionych napojów woda jest, nawadniania organizmu nimi nie załatwimy. Soki owocowe są zbyt gęste i żeby zostały wykorzystane przez organizm najpierw w układzie pokarmowym muszą zostać rozwodnione, czyli „zużywają” wodę. Kawa i herbata wypłukują z organizmu cenne składniki mineralne i podejrzewane są o działanie moczopędne. Również gazowane napoje nie są wskazane, gdyż dostarczają ogromnych ilości cukru, a zawarty w nich kwas fosforowy (szczególnie w napojach typu cola) przyczynia się do osteoporozy. Poza tym wyżej wymienione napoje są częstą przyczyną zgagi, co samo w sobie dyskwalifikuje je jako produkty do codziennego spożycia.

A woda? Siedzi grzecznie w kącie i czeka na swoją kolej. Wód mamy do wyboru mnóstwo: gazowane, lekko gazowane, niegazowane, mineralne, źródlane, średnio- lub wysokozmineralizowane, wapniowe, lecznicze. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet zwykła przefiltrowana wiślanka, warcianka, odrzanka – w zależności od regionu Polski – dostępna w kranie lepsza jest od gazowanego kolorowego płynu.

Czytaj też: Woda - pij na zdrowie! Ale jaką?

Jest ona źródłem cennych składników mineralnych i gwarantuje odpowiednie funkcjonowanie organizmu: reguluje pracę układu nerwowego, poprawia koncentrację, łagodzi bóle głowy, usprawnia metabolizm, zapobiega zaparciom, przeciwdziała wysychaniu skóry i błon śluzowych, reguluje temperaturę ciała. Ponadto nie dostarcza żadnych kalorii, a wypita na pół godziny przed posiłkiem szklanka wody może ograniczyć ilość spożywanego pokarmu.

Reklama

Poprawne picie wody

Jak pić wodę? Cały dzień w małych dawkach. Jednorazowo zaleca się wypijać 100-150 ml wody (czyli ½ do ¾ szklanki), tak by dobowo wypić przynajmniej 1,5 l (wartość ta różni się w zależności od masy ciała, stanu zdrowia, warunków zewnętrznych, płci, wieku). Nie należy się spieszyć i pić duszkiem.

Trzeba pamiętać, że zdrowy organizm nie gromadzi wody i wykorzystuje jej tyle, ile w danym momencie potrzebuje. Wypicie w krótkim okresie dużych ilości wody (o ile nie jest to podyktowane wcześniejszą znaczną jej utratą na skutek np. wysiłku czy upału) przyczyni się jedynie do zwiększonego jej wydalenia i nie zapobiegnie brakowi wody za kilka godzin.

Oprócz sportowców i kobiet w ciąży, więcej wody powinny spożywać osoby, których dieta zawiera dużo białka, błonnika i sodu, gdyż składniki te powodują większe jej wydalanie. Pijmy też więcej przy upałach i w czasie choroby.

Woda jest najstarszym sposobem zaspokajania pragnienia i przez tysiąclecia gwarantowała prawidłowy rozwój dzieciom i zdrowie dorosłym. Czemu więc spychać ją teraz na margines? Niczym tym sobie na to nie zasłużyła. I mimo że niezaprzeczalną prawdą jest statystyka mówiąca z przymrużeniem oka o tym, że 100% osób pijących wodę umiera, jej zalet i zasług nie sposób ocenić. Pijmy zatem wodę! To może wyjść tylko na zdrowie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Elektrolity na kaca - jakie są najlepsze? Stosowanie
Mężczyzna pije elektrolity na kaca
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Biała herbata - właściwości, przeciwwskazania i cena. Jak parzyć?
Filiżanka białej herbaty
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Herbata z rośliny hibiskus
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Sposoby na kaca - jakie są najlepsze i dlaczego?
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!