Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Zespół Reye'a - objawy, badania, leczenie

Zespół Reye'a to choroba, która dotyka głównie dzieci i młodzież. Występuje na skutek stosowania leków z grupy salicylanów. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zespołu Reye'a.
Narządy w ciele człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Zespól Reye’a to rzadki zespół objawów związanych z ostrym stłuszczeniem wątroby oraz zaburzeniami neurologicznymi nazywanymi encefalopatią. Mechanizmy prowadzące do rozwoju tego zespołu są nie w pełni poznane. Postuluje się obecność defektu metabolicznego, który ujawnia się w określonych sytuacjach.

Zespół Reye'a - kogo dotyka?

Choroba występuje głównie u dzieci i młodzieży; jest ona powiązana ze stosowaniem leków z grupy salicylanów (np. bardzo popularnego kwasu acetylosalicylowego – popularnej Aspiryny) u dzieci z infekcją wirusową.

W obrazie choroby na pierwszy plan wysuwają się objawy związane z upośledzoną funkcją wątroby, która następuje wskutek ostrego stłuszczenia, oraz zaburzenia neurologiczne nazywane encefalopatią. Nie można określić u kogo wystąpi ten zespół, stąd ze względu na ryzyko jego rozwoju u dzieci nie wolno podawać salicylanów. Dodatkowo opisano kilka rodzinnych przypadków występowania tego schorzenia.

Tak naprawdę ciężko jest przewidzieć u kogo rozwinie się zespół Reye’a. Mimo że zespół ten występuje niezmiernie rzadko, przede wszystkim pojawia się u osób z cechami infekcji wirusowej, u dzieci nie podaje się leków z grupy salicylanów (np. kwasu acetylosalicylowego).

Reklama

Encefalopatia - co to jest?

Encefalopatia to inaczej zaburzenia neurologiczne, które w tym wypadku występują wtórnie do upośledzonej pracy wątroby. Obejmuje zaburzenia świadomości (np. nadmierną, patologiczną senność, pobudzenie, zaburzenia kontaktu), zaburzenia neurologiczne jak np. zaburzenia napięcia mięśniowego lub zaburzenia w reakcji źrenic.

Reklama

Zespół Reye'a - objawy

Rzadko w przebiegu zespołu Reye’a pojawia się żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i gałek ocznych. Typowo przed rozwojem zespołu występują klasyczne objawy przeziębienia:

Reklama

Zespół Reye'a - kiedy pójść do lekarza?

Bardzo często banalne infekcje leczymy w domu stosując stare, sprawdzone metody. Jeśli mimo naszego domowego leczenia infekcja nie ustępuje - wybierz się do lekarza!

Na podstawie:

  • objawów,
  • badania fizykalnego,
  • ewentualnie zleconych badań dodatkowych

lekarz może dać odpowiednie zalecenia lub leki. Nie lekceważ infekcji!

U dzieci w przypadku gorączki nie stosuj kwasu acetylosalicylowego (czyli np. Aspiryny)! Jeśli mimo popularnie stosowanych leków przeciwgorączkowych (np. paracetamolu lub ibuprofenu) temperatura nie spada, skonsultuj się z lekarzem!

Pamiętaj że żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i gałek ocznych, występuje w wielu schorzeniach, które są częstsze niż zespół Reye’a. Niemniej jednak taki objaw zawsze wymaga wytłumaczenia, zgłoś się do lekarza! Jeśli obserwujesz u dziecka zaburzenia neurologiczne i ograniczony kontakt z nim - konieczny jest kontakt z lekarzem.

Reklama

Zespół Reye'a - badania

Podczas wizyty u lekarza bardzo ważny jest wywiad oraz obserwacje prowadzone przez rodziców doskonale znających swoje dziecko. Konieczne jest określenie dolegliwości. Jeśli istnieje pewna sekwencja lub kolejność w pojawianiu się objawów to może być ona pewną wskazówką. Zapamiętaj lub weź ze sobą opakowania leków, które były dotychczas podawane dziecku.

Na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego, podczas którego oceniany jest stan ogólny dziecka oraz odchylenia od normy, można postawić diagnozę lub pewne przypuszczenia co do rozpoznania.

Czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań mających na celu potwierdzenie rozpoznania lub monitorowanie choroby.

Zespół Reye’a rozpoznaje się na podstawie wywiadu, objawów oraz badań dodatkowych, które mówią o uszkodzeniu wątroby. jak np.:

  • ocena układu krzepnięcia krwi,
  • aktywności enzymów wątrobowych,
  • amoniaku,
  • bilirubiny.

Reklama

Zespół Reye'a - leczenie

Nie ma sposobów leczenia domowego, stąd konieczność hospitalizacji i leczenia w warunkach szpitalnych. Leczenie polega na korygowaniu zaburzeń metabolicznych; leki stosuje się objawowo, gdyż nie ma leku używanego tylko w tym zespole.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Konturek S.,„Gastroenterologia i hepatologia kliniczna”,PZWL,Warszawa 2006
  • Walocha J.,Skawina A., Gorczyca J., Ceranowicz P.,„Brzuch” w:”Anatomia prawidłowa człowieka” ,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,Kraków 2003
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z zapaleniem napletka
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Trudności z liczeniem
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Podobne artykuły
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Dziecko piszące długopisem w zeszycie
Dysortografia - co to jest i jak się objawia? Rozpoznanie i ćwiczenia
Dziecko boli głowa
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Obgryzanie paznokci u dzieci - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga?

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!