Najlepsze pozycje
do karmienia piersią

Na siedząco, leżąco, klasycznie, a może spod pachy? Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią powinnaś wybrać pozycję najlepszą dla waszej dwójki. Najważniejsze jest to, żeby zarówno mamie, jak i dziecku było wygodnie – mówi Elżbieta Jochman, położna oddziałowa ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.


Wiele kobiet już podczas ciąży decyduje się na karmienie piersią. Warto się do tego dobrze przygotować. Jak? Na przykład ćwicząc pozycje do karmienia piersią. Po porodzie pierwsze karmienia mogą trwać dość długo, ponieważ zarówno mama jak i dziecko się tego uczą, dlatego należy zadbać o wygodę obojga.

- W przypadku udanego karmienia piersią najważniejsza jest pozycja wyjściowa zarówno mamy jak i dziecka. Mama nie może przybierać niewygodnej pozycji, w której boli ją kręgosłup. Nie może też nachylać się nad dzieckiem, ponieważ nie wytrzyma zbyt długo. Pamiętajmy, żeby przystawiać dziecko do piersi, a nie na odwrót – mówi Elżbieta Jochman, położna. - Do karmienia, zwłaszcza na początku, kiedy trwa długo, mama powinna usiąść wygodnie, zadbać o podparcie pleców i łokci. Oprócz pozycji klasycznej, może wybrać pozycję krzyżową, futbolową, czyli spod pachy albo karmić piersią w pozycji leżącej. Po cesarskim cięciu zalecana jest pozycja, w której dziecko do piersi przystawia się od góry, kładąc je na brzuchu mamy.

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Klasyczna – mama siada na kanapie lub fotelu i ma podparte plecy. Jedną nogę opieramy na pufie albo krzyżujemy nogi pod pupą. Dziecko przystawiamy do piersi układając je na przedramieniu. Rękę podpieramy poduszką, żeby uniknąć uczucia cierpnięcia. Dziecko powinno się znajdować na wysokości piersi, zwrócone twarzą do piersi. Brzuch dziecka dotyka brzucha mamy. W przypadku karmienia prawą piersią podtrzymujemy dziecko na prawnym przedramieniu, a lewą ręką na lewym.

Krzyżowa – ta pozycja jest bardzo zbliżona do klasycznej. Mama układa dziecko na ręce przeciwnej do piersi, którą chce obecnie karmić. Jeżeli chcemy, żeby dziecko ssało prawą pierś, układamy je na lewym przedramieniu. Warto wypróbować pozycję klasyczna, jak i krzyżową, ponieważ wygoda zależy od indywidualnych preferencji.

Futbolowa, czyli spod pachy – ułożenie zaczynamy od zajęcia wygodnego miejsca na kanapie lub fotelu. Podobnie jak w pozycji klasycznej dbamy o podparcie pleców. Układamy dziecko na przedramieniu prawym, jeśli chcemy karmić dziecko prawą piersią lub na lewym, jeśli maluch ma ssać prawą pierś. Główkę dziecka podtrzymujemy w dłoni, a brzuch dociskamy do przedramienia. To pozycja zalecana kobietom po cesarskim cięciu, ponieważ nie naraża brzucha na bolesny ucisk. Jedna ręka pozostaje wolna, dzięki czemu możemy podtrzymywać pierś, ułatwiając dziecku karmienie w początkowej fazie.

Leżąca – to idealna pozycja do karmień nocnych. Mama nie musi siadać, żeby przystawić dziecko do piersi. Wystarczy położyć się na bok i położyć dziecko z głową na wysokości piersi. Warto na początku podłożyć dziecku poduszkę pod głowę. Następnie ręką przystawiamy dziecko do piersi. Jeśli chcemy przystawić dziecko do drugiej piersi, zmieniamy ułożenie i kładziemy się na drugim boku.

Na wznak – to kolejna pozycja zalecana kobietom po cesarskim cięciu. Nie wymaga bowiem napinania mięśni brzucha, czy długiego przebywania w pozycji siedzącej. Wystarczy położyć się na wznak na podwyższeniu. Najlepiej podłożyć pod plecy kilka poduszek. Dziecko układamy na brzuchu, tak by główka znajdowała się na wysokości piersi. Podtrzymujemy dziecko splecionymi rękami. Pozycja na wznak może być pomocna przy karmieniu, gdy dziecko będzie miało kolkę.

Pozycja dziecka podczas karmienia

Podczas karmienia piersią ważna jest nie tylko wygodna pozycja mamy, ale także odpowiednie ułożenie dziecka. Inaczej karmienie będzie nieefektywne. Na co zwrócić uwagę?

- Twarz dziecka powinna być zwróconą w stronę piersi i brzucha mamy. Ucho, ramię i biodro dziecka muszą znajdować się w linii prostej. Brzuszek dziecka przylega do brzuszka mamy – mówi Elżbieta Jochman. - W trakcie karmienia dziecko powinno mieć szeroko rozwarte usta. Wewnątrz praktycznie w całości powinna znajdować się brodawka i otoczka sutkowa. Zwróćmy uwagę, żeby policzki były wypełnione, a zamiast odgłosów cmokania pojawiły się odgłosy połykania.

Dziecko przy piersi powinno być spokojne.

- Jeśli płacze, warto je najpierw uspokoić, a dopiero po tym rozpocząć karmienie. W przeciwnym razie uchwycenie piersi może być nieprawidłowe, a ssanie nieefektywne. Taka sytuacka skończy się zdenerwowaniem mamy i dziecka - mówi Elżbieta Jochman. – Po udanym karmieniu dziecko powinno być spokojne i zadowolone.

Dlaczego warto
karmić piersią

Czy karmić
publicznie?

Jak dobrać stanik
do karmienia

Dieta mamy karmiącej
przepis

Dieta matki karmiącej - zdrowe śniadanie
przepis

Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
przepis

Dieta matki karmiącej - smaczna i dietetyczna kolacja
przepis

Dieta matki karmiącej - co możesz pić, gdy karmisz piersią?
przepis

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.