Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co stosować na bolące brodawki przy karmieniu?

Bolące brodawki przy karmieniu to dolegliwość, która dokucza wielu kobietom na początku laktacji. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bolących sutków podczas karmienia oraz jak można złagodzić ból.
Kobieta karmi piersią
źródło:123RF
W skrócie
  • Bolące brodawki przy karmieniu są typową oznaką niepoprawnego przystawiania dziecka do piersi.
  • Ból piersi może być także związany z przejściowym nawałem pokarmu, którego celem jest wyregulowanie produkcji mleka.
  • Poprawa techniki karmienia w większości przypadków prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych, niezależnie od ich przyczyny.
Spis treści

Reklama

Co oznaczają bolące brodawki przy karmieniu 

Bolące brodawki przy karmieniu w większości przypadków są oznaką niepoprawnego przystawiania dziecka do piersi. Karmienie piersią nie powinno sprawiać bólu. Jednakże zanim kobieta opanuje właściwą technikę, ból sutków podczas karmienia bywa nieunikniony. 

Zdaniem wielu położnych, karmienie piersią to sztuka, której w sposób naturalny uczy się zarówno matka, jak i dziecko. Aby tę sztukę opanować, najważniejsza jest cierpliwość i poprawne przystawianie dziecka do piersi. Jak zrobić to prawidłowo?

Przed rozpoczęciem karmienia dobrze jest chwycić pierś od spodu dłonią ułożoną w kształt litery U. Polecany jest też chwyt dłonią ułożoną w literę C. Kobieta powinna przyjąć odpowiednią pozycję. Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna, kiedy dziecko ułożone jest brzuszkiem do brzucha mamy, a jego główka znajduje się w zgięciu łokciowym. W trakcie karmienia pośladki maluszka powinny być podtrzymywane dłonią. Druga dłoń natomiast powinna podtrzymywać pierś. 

Aby karmienie przebiegało prawidłowo, mama powinna zwrócić uwagę na to, czy dziecko prawidłowo chwyta brodawkę – tj. wraz z dużą częścią otoczki. W czasie ssania piersi górna i dolna warga dziecka powinny być na tyle rozchylone, by stworzyć szeroki kąt. Ponadto górna warga powinna być odchylona, dolna wywinięta, a bródka i nosek powinny dotykać piersi. Kobieta rozpozna, że dziecko ssie prawidłowo po charakterystycznym odgłosie przełykania. 

Reklama

Ból sutków po karmieniu 

Ból sutków po karmieniu także wynika z nieprawidłowej techniki. Fakt, że kobieta odczuwa dolegliwości po zakończeniu karmienia, a nie w jego trakcie, może jedynie wynikać z jej zmniejszonej wrażliwości na ból. Karmienie nie powinno sprawiać bólu ani w trakcie ssania piersi przez dziecko, ani po jego zakończeniu. 

Pojawienie się bólu brodawek po karmieniu powinno być dla kobiety wskazówką by spróbowała zmienić pozycję przy następnym posiłku dziecka. Ewentualnie przyjrzała się, czy wargi maluszka są odpowiednio ustawione w czasie jedzenia. 

W przypadku występowania trudności polecana jest zmiana pozycji na futbolową, podczas której brzuszek maluszka przylega do boku mamy, a jego nóżki znajdują się pod jej pachą. Główka oraz plecy dziecka powinny być natomiast podtrzymywane ręką, na której leży.

Maść na sutki podczas karmienia 

W trakcie doskonalenia techniki karmienia kobieta może spróbować złagodzić dolegliwości bólowe, smarując brodawki własnym pokarmem. To jeden z najczęściej polecanych sposobów na bóle piersi związane z laktacją. 

Położne polecają także kobietom by stosowały maść na bolące sutki przy karmieniu, która zawiera w składzie czystą lanolinę. 

W aptekach można znaleźć także inne preparaty na kobiece dolegliwości związane z karmieniem. Należy jednak podkreślić, że przed użyciem innej maści na poranione sutki, karmiąca powinna skonsultować się z położną lub lekarzem. 

Reklama

Jak złagodzić ból sutków przy karmieniu? 

Istnieją także naturalne sposoby na bolące brodawki podczas karmienia. Zalecane jest między innymi częste „wietrzenie” brodawek. Zwłaszcza na początku laktacji, kiedy najczęściej doskwiera ból sutków przy karmieniu, warto rezygnować z noszenia biustonosza. Ponadto kobiety, które stosują wkładki laktacyjne powinny dbać o ich częste zmienianie. 

Co ważne, jeśli ból brodawek występuje w okresie zwiększonej produkcji mleka (tzw. nawał laktacyjny), do której zwykle dochodzi w 2-3 dobie życia dziecka, kobieta może spróbować złagodzić dolegliwości, stosując ciepły okład przed karmieniem lub chłodny po jego zakończeniu. Przyłożenie ciepłego kompresu na kilkanaście minut sprawi, że pokarm sam zacznie wypływać z piersi, zaś chłodnego, że produkcja mleka zostanie delikatnie zahamowana, co sprawi, że piersi będą mniej nabrzmiałe i obolałe. W przypadku bólu piersi od nadmiaru pokarmu można także spróbować odciągnąć niewielką ilość pokarmu, jednakże nie więcej niż 10 mililitrów. Większe ilości będą bowiem stymulować laktację. 

Reklama

Dlaczego bolą sutki podczas karmienia? 

Podsumowując, najczęstszą przyczyną bolących sutków podczas karmienia jest niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi.

Wówczas jedyną możliwością, aby pozbyć się dolegliwości jest poprawa pozycji do karmienia lub zamiana na inną. Jeśli kobiety mechanicznie odciągają pokarm z użyciem laktatora, ból piersi może wynikać ze złego dopasowania lejka lub ze zbyt intensywnego odciągania pokarmu. Warto to mieć na uwadze. 

Dolegliwości bólowe mogą ponadto być związane z tzw. nawałem pokarmu, który trwa najczęściej kilka dni i samoistnie ustępuje, pod warunkiem, że dziecko jest regularnie przystawiane do piersi, minimum 8 razy na dobę. Co istotne, w trakcie nawału laktacyjnego dziecko powinno być przystawiane do obu piersi w trakcie jednego karmienia. W ten sposób produkcja mleka powinna się szybko wyregulować. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Karmienie piersią. Poradnik (Ministerstwo Zdrowia), Rzeszów, grudzień 2018.
  • Hanna Szajewska, Andrea Horvath, Anna Rybak, Piotr Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2016, t. 13, s. 9-24.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!