Nowy sklep

już ON-LINE

Dexapico

Działanie

Lek przeciwkaszlowy, hamujący napady suchego kaszlu różnego pochodzenia. Zawiera bromowodorek dekstrometorfanu (niekompetycyjny inhibitor receptora NMDA w OUN) - substancję o działaniu przeciwkaszlowym oraz wyciąg wodny z kwiatostanu lipy - działający łagodząco na podrażnienia wywołane kaszlem. Po przyjęciu dawki jednorazowej bromowodorku dekstrometorfanu, działanie przeciwkaszlowe występuje po 10-30 min i utrzymuje się 6-8 h. Dekstrometorfan łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego (94-97%), jest częściowo metabolizowany w wątrobie. Jest wydalany z moczem w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 5-8 h.

Wskazania

Stany męczącego suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczną preparatu. Kaszel z dużą ilością wydzieliny. Astma oskrzelowa. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Ciężka niewydolność wątroby. Nie stosować podczas jednoczesnego przyjmowania inhibitorów MAO i w okresie do 14 dni po ich odstawieniu. U pacjentów przyjmujących jednocześnie inhibitory MAO wraz z bromowodorkiem dekstrometorfanu odnotowywano ciężkie działania niepożądane, a czasami występowały przypadki śmiertelne. Pacjenci przyjmujący selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Preparatu nie stosować jednocześnie z lekami mukolitycznymi.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość bromowodorku dekstrometorfanu lek może uwalniać histaminę, dlatego powinien być stosowany ostrożnie u dzieci z chorobami atopowymi. W przypadku przewlekłego lub utrzymującego się kaszlu przed zastosowaniem preparatu należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, pacjent ma nawracający kaszel lub kaszel z towarzyszącą gorączką, wysypką lub uporczywe bóle głowy, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Nie przeprowadzono odrębnych badań dotyczących stosowania bromowodorku dekstrometorfanu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Ze względu na intensywny metabolizm wątrobowy bromowodorku dekstrometorfanu, należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Ze względu na zawartość bromowodorku dekstrometorfanu  jednoczesne stosowanie preparatu z alkoholem lub innymi lekami o działaniu hamującym na ośrodkowy układ nerwowy może nasilać ich działanie depresyjne na OUN i działać toksycznie we względnie niższych dawkach. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 2 lat (brak badań). U dzieci od 2 do 12 lat stosować tylko w razie wyraźnych zaleceń lekarza. Lek zawiera sacharozę (3,9 g w 5 ml syropu). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią (brak danych).

Działania niepożądane

Rzadko: senność. Częstość nieznana: pobudzenie, splątanie, zawroty głowy, drgawki, depresja oddechowa, wymioty, nudności, biegunka, wysypka.

Interakcje

Nie należy stosować preparatu u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO oraz przez 14 dni od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zespółu serotoninowego: wysoka gorączka, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca). Zgłaszano ciężkie działania niepożądane a czasami przypadki śmiertelne po zastosowaniu dekstrometorfanu u pacjentów otrzymujących inhibitory MAO. Podczas jednoczesnego stosowania linezolidu z dekstrometorfanem obserwowano wystąpienie zespołu serotoninowego. Bromowodorek dekstrometorfanu jest metabolizowany głównie przez izoenzym CYP2D6 cytochromu P450; należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji z inhibitorami tego enzymu, np. amiodaronem, haloperydolem, propafenonem, chinidyną, SSRI i tiorydazyną. Ze względu na zawartość bromowodorku dekstrometorfanu lek może wykazywać zwiększone działanie depresyjne na OUN podczas jednoczesnego stosowania z alkoholem, lekami przeciwhistaminowymi, psychotropowymi i innymi lekami o działaniu hamującym na ośrodkowy układ nerwowy. W trakcie leczenia nie zaleca się spożywania alkoholu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 15 ml (tj. 19,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu) 3 razy dziennie (nie przekraczać dawki 120 mg bromowodorku dekstrometorfanu na dobę); dzieci 6-12 lat: 5 ml (tj. 6,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu) 3 razy dziennie (nie przekraczać dawki 60 mg bromowodorku dekstrometorfanu na dobę); dzieci 2-6 lat: 2,5 ml (tj. 3,25 mg bromowodorku dekstrometorfanu) 3 razy dziennie (nie przekraczać dawki 30 mg bromowodorku dekstrometorfanu na dobę). Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia senności i zawrotów głowy należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex