Sinecod

Spis treści

Sinecod - skład

1 ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu; 1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol i etanol.

Sinecod - Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Cytrynian butamiratu wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne i rozszerzające oskrzela, co ułatwia oddychanie. Preparat nie wywołuje przyzwyczajenia ani uzależnienia. Jest stosowany w celu łagodzenia kaszlu u dorosłych i dzieci. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i całkowicie. Jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwas 2-fenylomasłowy i dietyloaminoetoksyetanol), które również wykazują aktywność przeciwkaszlową. Stężenie kwasu fenylo-2-masłowego w osoczu osiąga wartość maksymalną w ciągu 1,5 h, stężenie dietyloamonoetoksyetanolu w osoczu osiąga wartość maksymalną w ciągu 0,67 h od momentu podania leku. Metabolity, podobnie jak niezmieniony butamirat, w znacznym stopniu wiążą się z białkami osocza i są wydalane głównie z moczem.

Sinecod - wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Sinecod - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Sinecod - ostrzeżenia

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Preparat w postaci kropli doustnych może być stosowany u dzieci w wieku od 2 mż. do 2 lat tylko na zalecenie lekarza. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Lek zawiera sorbitol, dlatego nie należy stosować go u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy (wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu). Preparat zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Sinecod - ciąża

Należy unikać stosowania preparatu w I trymestrze ciąży, w pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie wiadomo, czy substancja czynna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka matki, dlatego ze względów bezpieczeństwa podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Sinecod - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Sinecod - interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Sinecod - dawkowanie

Doustnie. Krople. Dzieci w wieku od 2 mż. do ukończenia 1 rż.: 10 kropli 4 razy na dobę; dzieci po ukończeniu 1 rż. do 3 lat: 15 kropli 4 razy na dobę; dzieci w wieku powyżej 3 lat: 25 kropli 4 razy na dobę. U dzieci w wieku od 2 mż. do 2 lat można stosować lek tylko na zalecenie lekarza. Preparatu w postaci kropli doustnych nie należy stosować u dzieci poniżej 2 mż. Syrop. Dorośli: 15 ml 4 razy na dobę; młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml 3 razy na dobę; dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Preparatu w postaci syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 1 tydzień.

Sinecod - uwagi

Lek w rzadkich przypadkach może wywoływać senność - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).

Pharmindex