Dla Ciebie, na zdrowie!

Arginina - cena i stosowanie u sportowców. Który suplement?

Choć badania nie wykazały wpływu suplementacji argininą na poprawę wydolności organizmu i wyników sportowych, w sklepach dla sportowców możemy znaleźć wiele suplementów z tym aminokwasem w składzie. Czy aby na pewno warto je stosować? Jakie efekty można po nich uzyskać i jakie skutki uboczne powoduje nadmiar argininy?
Hantle do ćwiczeń i arginina w proszku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest l-arginina?

L-arginina to związek chemiczny zaliczany do aminokwasów endogennych (powstających w organizmie) lub egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Arginina bywa też nazywana aminokwasem względnie egzogennym. Wszystko dlatego, że poziom jej biosyntezy jest zależny od ilości spożywanych jej naturalnych prekursorów – proliny i kwasu glutaminowego. L-arginina jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że opóźnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych - to dzięki zdolności zmniejszenia liczby wolnych rodników w organizmie. Dodatkowo aminokwas ten oczyszcza narządy takie jak wątroba i nerki z amoniaku.

Reklama

Źródła argininy w diecie

L-arginina występuje w wielu produktach spożywczych. Podobnie jak w przypadku innych aminokwasów, znajdziemy ją przede wszystkim w pożywieniu bogatym w białko. Aby utrzymać odpowiedni poziom argininy w organizmie powinniśmy zatem spożywać jajka, mleko i jego przetwory, mięso (zarówno wieprzowinę i wołowinę, jak i drób) oraz ryby takie jak łosoś, tuńczyk czy halibut, Wegetarianie i weganie również bez problemu dostarczą sobie l-argininy. Wystarczy, że w ich diecie znajdzie się miejsce dla soi, soczewicy, pestek słonecznika, orzechów włoskich i arachidowych, migdałów oraz produktów zbożowych, w szczególności zaś kaszy gryczanej. Argininę przyswoimy jedząc także płatki owsiane.

Reklama

Arginina AAKG

Argininę znajdziemy m.in. w suplemencie zwanym AAKG, czyli kompleksie dwóch substancji: argininy i kwasu alfaketoglutarowego. Połączenie to jest chętnie przyjmowane przez sportowców ze względu na to, iż przyczynia się ono do wzrostu wydzielania tlenku azotu i poliamin w organizmie. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na szybszy transport tlenu i substancji odżywczych do mięśni. Dzięki AAKG w organizmie dochodzi również do bardziej sprawnego usuwania toksyn z organizmu, co przekłada się na wydłużenie czasu, po którym pod wpływem wysiłku fizycznego następuje zmęczenie. Producenci AAKG twierdzą też, że suplement przyjmowany w odpowiednich dawkach przyczynia się do bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej

Reklama

Czy arginina jest bezpieczna?

Choć jednorazowe zastosowanie dużej dawki l-argininy przynosi szybkie i zauważalne efekty, naukowcy podkreślają, że długotrwała suplementacja tego aminokwasu może być szkodliwa dla zdrowia. Co więcej, niektóre badania przeczą obietnicom producentów jakoby arginina miałaby zwiększać syntezę białek czy wywierać jakikolwiek wpływ na masę mięśniową. Z nowych badań przeprowadzonych wśród zawodników judo wynika, że arginina nie wpływa na wydolność organizmu i nie poprawia wytrzymałości sportowców. Przyjmowana przez trzy miesiące skutkowała natomiast obniżeniem tętna i zużycia tlenu wskutek wysiłku fizycznego! Jak widać, długotrwała suplementacja L-argininy może być niebezpieczna dla zdrowia, a nadmiar tego aminokwasu w organizmie prowadzi do nadmiernego wytwarzania tlenku azotu. W efekcie zmniejsza się elastyczność ścian naczyń krwionośnych, dochodzi do przerostu lewej komory serca i obniżenia wydolności mięśnia sercowego. A stąd już prosta droga do zawału.

Reklama

L-arginina na potencję

Co ciekawe, arginina jest wymieniana jako jeden ze środków poprawiających potencję. Czy aby na pewno arginina dla mężczyzn to dobry wybór? Zacznijmy od tego, iż brak problemów z potencją oznacza brak konieczności suplementacji l-argininą. Jeśli jednak jakość życia seksualnego będzie niska, z pewnością znajdziemy bardziej skuteczne, a przede wszystkim odpowiednio sprawdzone i przebadane preparaty. Argininę wymienia się jako substancję dobrą na potencję ze względu na to, iż jest ona prekursorem wspomnianego już wcześniej tlenku azotu. Jego wysokie stężenie skutkuje lepszym dopływem krwi do narządów płciowych, a co za tym idzie - większą wrażliwością na bodźce seksualne. Mimo wszystko po jakiekolwiek suplementy (w tym te z l-argininą) nie powinno się sięgać bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Arginia - cena suplementów

Dzienne zalecane spożycie L-argininy przez osoby zdrowe powinno mieścić się w granicach od 4 do 6 g na dobę. Biorąc pod uwagę, iż dziennie przyjmujemy średnio 3-6 g tego aminokwasu wraz z pożywieniem, dieta całkowicie pokrywa nasze zapotrzebowanie, a suplementacja nie jest zatem konieczna. W tej sytuacji alarmujące wydają się zalecenia producentów suplementów, zgodnie z którymi dziennie można przyjąć nawet do 15 g l-argininy. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego czy nasza codzienna dieta pokrywa w całości zapotrzebowanie na ten aminokwas, nie kupujmy w ciemno argininy w proszku czy popularnej argininy z cytruliną, a wykonajmy badania, które określą czy w ogóle powinniśmy ją przyjmować. Średnia cena suplementu to około 80 zł za 250 g - aby nie były to pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto, upewnijmy się więc czy w ogóle musimy go przyjmować.

Bibliografia

  • Ścibior D., Czeczot H., “Arginina – metabolizm i funkcje w organizmie człowieka”, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 321-332
  • Durkalec-Michalski K., Jeszka J., “Czy suplementacja argininą jest skuteczną metodą wspomagania zdolności wysiłkowych w sporcie?”, Zeszyty Naukowe Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Turystyki i Zarządzania w Poznaniu, 6/2011, s. 101–110
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Kobieta pije odżywkę białkową
Przeczytaj artykuł
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Migdałowy shake proteinowy w szklance
Przeczytaj artykuł
O jakiej porze dnia najlepiej zażywać suplementy diety?
O jakiej porze dnia najlepiej zażywać suplementy diety?
Podobne artykuły
Multiwitamina
Multiwitaminy dla dzieci i dorosłych. Jak wybrać właściwe?
Wodorosty zawierające kwas alginowy
Alginian sodu - właściwości i zastosowanie. Gdzie go kupić?
Suplementacja kolagenu
Suplementacja kolagenu – za i przeciw
Mężczyzna rozpuszczający w szklance tabletki na kaca
Tabletki na kaca - jakie najlepsze i kiedy stosować?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!