Dla Ciebie, na zdrowie!

Dieta dla osób pracujących przy komputerze

Nasz organizm nie jest przystosowany do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Dobór odpowiedniej diety jest jednym z kluczowych elementów dla utrzymania zdrowia, koncentracji i ochrony wzroku.
Praca przy komputerze
Źródło: 123RF
Spis treści

Siedzący tryb życia w gruncie rzeczy jest bardzo bliski sportom ekstremalnym. Chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka, to narażanie się na negatywne konsekwencje zdrowotne w obu przypadkach jest podobne. Różnica tkwi tylko w tym, że o ile uszczerbek na zdrowiu w przypadku sportów ekstremalnych możemy ponieść niemal natychmiastowo, o tyle siedzący tryb życia szkodzi nam powoli, długotrwale, na pozór niezauważalnie i – co najważniejsze – na wiele sposobów.

Najczęściej mówi się, że osoby pracujące za biurkiem powinny się więcej ruszać, zażywać sportu, wychodzić na świeże powietrze. Prawda. Ale dużo mniej mówi się, że taka praca wiąże się też z jedzeniem „byle czego, byle szybko”. To również jest niebezpieczne. A przecież wcale tak nie musi być.

Reklama

Po pierwsze: nawyki żywieniowe

Osoby spędzające większość czasu przy komputerze powinny przede wszystkim postawić na regularność posiłków. Dzień zacznijmy od dobrego śniadania, za 2-3 godziny zjedzmy drugie śniadanie i w podobnym odstępie czasu – obiad. Nie głodźmy się od rana i nie napychajmy na obiad.

Nasz mózg potrzebuje glukozy non stop do sprawnego funkcjonowania, a nie tylko od obiadu. Zjadajmy zatem produkty bogate w węglowodany złożone, z których glukoza będzie stopniowo uwalniana w procesie trawienia. Jeśli zbombardujemy organizm węglowodanami prostymi zawartymi w słodyczach, to przez chwilę, a i owszem, energię mieć będziemy. Szybko jednak staniemy się senni, a insulina zajmie się nadmiarem glukozy i odłoży go w tkance tłuszczowej. A chyba nie o to chodzi.

Po drugie: wsparcie koncentracji i wzroku

Niedocenianym sprzymierzeńcem w walce o odpowiedni poziom koncentracji są kwasy tłuszczowe omega-3. Liczne badania potwierdzają, że poprawiają one funkcjonowanie poznawcze i usprawniają pamięć. Ponadto – co szczególnie ważne dla tych wpatrzonych w monitor – korzystnie wpływają na wzrok. Nie bez znaczenia jest również to, że łagodzą skutki stresu i wspomagają odporność.

Szczęśliwi zatem pracujący zdalnie, którzy swobodnie mogą pozwolić sobie na zjedzenie makreli, śledzi czy sardynek. Ci, którzy takiego luksusu nie mają, mogą przegryzać sobie orzechy włoskie, migdały, tofu czy skrapiać sałatki olejem lnianym czy rzepakowym. Opcja również bardzo pyszna.

Reklama

Po trzecie: nawodnienie organizmu

Nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu organizmu i o tym, że kawą i herbatą organizmu nawodnić się nie da. Niezbędna do tego zadania jest czysta woda. Obojętnie, czy źródlana, mineralna, gazowana czy niegazowana. Wedle uznania. Właściwą ilością wypijanych płynów odsuniemy w czasie zmęczenie i zapobiegniemy bólowi głowy. Poprawimy również koncentrację i wspomożemy funkcjonowanie układu nerwowego.

Nie oznacza to, że kawa i herbata są zakazane i absolutnie nie należy ich wypijać. Jak ktoś lubi i może, proszę bardzo. Umiar jednakże, jak we wszystkim, bardzo wskazany.

Nie tylko dieta

Brak ruchu związany z pracą przy biurku połączony z niewłaściwym odżywianiem to prawdziwa szkoła przetrwania dla naszego organizmu. Ewolucja nie przygotowała nas do siedzenia przez większą część dnia i spożywania żywności przetworzonej pełnej konserwantów i barwników.

Jeśli zatem tych czynników w naszym życiu nie brakuje, organizm nam za to odpłaci bólami kręgosłupa, chorobami serca, miażdżycą, cukrzycą, osteoporozą i innymi. Repertuar takiej zemsty jest szeroki.

Może więc warto wprowadzić jakieś zmiany? Tym bardziej, że perspektywa jedzenia zdrowiej i smaczniej wydaje się nawet zachęcająca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Jakie słodycze można jeść na diecie redukcyjnej?
Słodycze dieta redukcyjna
Przeczytaj artykuł
Ketoza - co to jest? Objawy, efekty i skutki uboczne
Produkty pozwalajace osiagnac stan ketozy
Przeczytaj artykuł
3 najczęściej popełniane błędy na diecie
3 najczęściej popełniane błędy na diecie
Podobne artykuły
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Keto grypa - co to jest i ile trwa? Przyczyny i objawy
Mężczyzna dbający o płodność nie jeda fast foodów
Dieta na płodność - dla kobiet i mężczyzn. Co warto jeść?
Produkty w diecie pegańskiej
Dieta pegańska - na czym polega peganizm?
Ból nadgarstka jako choroba zawodowa
Choroba zawodowa - co to jest i kto może ją zgłosić?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?