To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Na czym polega dieta punktowa? Jak liczyć punkty w tabeli?

Dieta punktowa, znana również jako dieta strażników wagi, zdobyła popularność dzięki swojej elastyczności i skuteczności. Oparta na prostym systemie punktowym, pozwala na kontrolowanie spożywanych kalorii bez konieczności rygorystycznego liczenia. Dowiedz się, jak działa dieta strażników wagi i jak liczyć punkty, aby osiągnąć zamierzone cele zdrowotne i sylwetkowe.
Dieta strażników wagi
123RF
W skrócie
 • Dieta Weight Watchers to system punktowy, gdzie produkty mają punkty za kalorie, tłuszcz, białko i błonnik. Dzienny limit zależy od wagi, wzrostu, wieku, płci, aktywności i celu wagowego.
 • Dieta Weight Watchers opiera się na prostym systemie punktowym, który ułatwia codzienne stosowanie. Każdy produkt ma określoną liczbę punktów, obliczaną na podstawie wartości odżywczych. Dostępne są tabele i aplikacja mobilna do śledzenia punktów.
 • Planowanie posiłków to kluczowy element sukcesu w diecie Weight Watchers. System punktowy nie tylko kontroluje kalorie, ale też motywuje do zdrowszych wyborów. Dzięki dostępnym narzędziom i przepisom komponowanie posiłków staje się łatwiejsze.
Spis treści

Reklama

Jakie są zasady diety strażników wagi?

Dieta strażników wagi, znana również jako dieta Weight Watchers, opiera się na prostym, ale skutecznym systemie punktowym. Każdemu produktowi spożywczemu przypisywana jest określona liczba punktów, która zależy od jego wartości kalorycznej, zawartości tłuszczu, białka i błonnika. Osoba chcąca się odchudzić ma przypisany dzienny limit punktów, który zależy od jego wagi, wysokości ciała, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, celu związanego z masą ciała.

Ogólne zasady diety punktowej opierają się na elastyczności, zdrowych wyborach, monitorowaniu punktów i korzystaniu ze wsparcia. Można jeść wszystko, ale trzeba zmieścić się w dziennym limicie punktów. Dieta zachęca do wybierania produktów o niskiej wartości punktowej, które są zazwyczaj bardziej odżywcze. Celem diety strażników wagi jest długoterminowe utrzymanie zdrowej wagi poprzez promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. System punktowy ma na celu uproszczenie procesu odchudzania, eliminując potrzebę dokładnego liczenia kalorii i makroskładników.

Reklama

Dieta punktowa – jak oblicza się punkty w tabeli?

Obliczanie punktów w diecie punktowej jest proste, dzięki czemu dieta ta jest łatwa do śledzenia i stosowania na co dzień. Każdy produkt spożywczy otrzymuje określoną liczbę punktów, która jest obliczana na podstawie jego wartości odżywczych. Dieta weight watchers udostępnia tabele punktów na podstawie której układa się posiłki.

Dostępne są narzędzia pomocne w obliczaniu punktów takie jak tabele punktowe oraz aplikacja mobilna, która umożliwia szybkie wyszukiwanie produktów i obliczanie ich wartości punktowej.

Poniżej przedstawiamy tabelę z kilkoma przykładami punktów:

Produkty

Wartość punktowa

większość warzyw i owoców, woda, kawa bez mleka i cukru, herbata, sok pomidorowy

0

chleb – 1 kromka, jajko – 1 szt.

2

awokado – 100 g

6,5

ser żółty – 100 g

10

 

Bazując na powyższych wartościach punktowych można obliczyć że kanapka z 1 kromki chleba z 50 g awokado i 1 jajkiem ma 7, 25 pkt.

Dodatkowo oprócz pilnowania, aby nie przekroczyć ilości przypisanych punktów należy kierować się poniższymi zasadami:

 1. Warzywa i owoce spożywaj minimum 5 razy dziennie.
 2. Produkty bogate w wapń powinny dostarczać minimum 2 punkty dziennie.
 3. Ważne jest nawodnienie – pij minimum 2 litry wody.
 4. Staraj się jeść produkty z różnych grup.
 5. Dwa razy dziennie dodaj do posiłków tłuszcze roślinne.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Kamila Pawłowska
Kamila Pawłowska
dietetyczka
01
Jakie są główne zasady diety punktowej i jak różnią się one od innych popularnych diet?
Główną zasadą diety punktowej jest liczenie punktów spożywanych posiłków i staranie się, aby nie przekroczyć obliczonej indywidualnie dziennej liczbie punktów.
02
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez osoby stosujące dietę punktową i jak ich unikać?
Jednym z częstszych błędów jest zbyt często sięganie po produkty o dużej liczbie punktów, które bogate są w cukry i tłuszcze. Wykorzystując regularnie przydział punktowy na przetworzone produkty możemy nie dostarczać wszystkich niezbędnych składników.
03
Jakie są długoterminowe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania diety punktowej?
Dieta punktowa jako jedna z nielicznych diet uczy samodzielnego bilansowania posiłków i uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie długo przestrzegać zasad diety, aż w końcu stanie się naszym stylem jedzenia.
04
Czy dieta strażników wagi może być dietą bezglutenową?
Oczywiście, dieta ta może występować także w wersji bezglutenowej. Osoba eliminując gluten bez problemu ułoży dietę zgodnie z punktacją.
05
Czy z diety punktowej mogę korzystać osoby cierpiący na choroby ogólnoustrojowe np. pacjenci z cukrzycą?
Bazując na ogólnych wytycznych diety strażników wagi można zbilansować dietę, która sprawdzi się także w większości chorób takich jak choroby tarczycy, cukrzyca, choroby serca czy nadciśnienie.

Jakie są efekty diety Weight Watchers?

Stosowanie diety strażników wagi przynosi wiele korzyści zdrowotnych i pomaga w osiągnięciu zamierzonych celów sylwetkowych. Oto niektóre z efektów, których można się spodziewać:

 • utrata wagi – regularne stosowanie diety prowadzi do zdrowej utraty wagi,
 • poprawa zdrowia metabolicznego – dzięki zbilansowanej diecie i kontrolowaniu porcji, można poprawić wskaźniki zdrowia metabolicznego, takie jak poziom cukru we krwi i cholesterol,
 • lepsze nawyki żywieniowe – system punktowy uczy wybierania zdrowszych opcji żywieniowych,
 • wsparcie społeczne – uczestnictwo w grupach wsparcia Weight Watchers może zwiększyć motywację i pomóc w długotrwałym utrzymaniu zdrowych nawyków.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dansinger, M.L., Gleason, J. L., Griffith, J.L., et al. “One Year Effectiveness of the Atkins, Ornish, Weight Watchers, and Zone Diets in Decreasing Body Weight and Heart Disease Risk.” Presented at the American Heart Association Scientific Sessions; 2003, November 12; Orlando, FL.
 • Gawęcki J. (red.): Żywienie człowieka. Tom 1. Podstawy nauki o żywieniu, PWN, 2010
 • Weight health is personal. So are our solutions https://www.weightwatchers.com/us/ [dostęp 28.05.2024]
dietetyk Kamila Pawłowska
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Pawłowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odchudzanie
Nadmiar skóry po utracie wielu kilogramów – co można z tym zrobić?
Nadmiar skóry po odchudzaniu
Dieta baletnicy - czy daje efekty i jest bezpieczna?
Dzień z jadłospisu diety baletnicy
Efekt jojo - czym jest i jak wygląda. Jak schudnąć, aby go uniknąć?
Kobieta po skutecznych odchudzaniu bez efektu jojo
Podobne artykuły
Odchudzanie bez efektu jojo
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Odchudzanie
Jak schudnąć 5 kg? Jadłospis, dieta, ćwiczenia
Ziarenka siemienia lnianego
Siemię lniane na odchudzanie - jak stosować? Rano czy wieczorem?
Kobieta na diecie odchudzającej
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Pielęgnacja twarzy
Jak schudnąć z twarzy? Dieta na pozbycie się tłuszczu z policzków

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!