To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Dolegliwości w ciąży. Żylaki, obrzęki, skurcze i bóle kręgosłupa

W ciąży ciało przygotowuje się do karmienia i urodzenia dziecka. Zarówno poród, jak i sama ciążą są dla organizmu ogromnym wyzwaniem. Rosnący brzuch, szalejące hormony i wzrost wagi ciała nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Efektem są ciążowe dolegliwości – żylaki, obrzęki dłoni i nóg, skurcze mięśni i bóle kręgosłupa. Jak im zaradzić i łagodzić ich skutki? Podpowiada Elżbieta Jochman, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
dolegliwości w ciąży
Spis treści

Reklama

Żylaki

To statystycznie jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości. W pierwszej ciąży cierpi na nią aż jedna trzecia kobiet, a w kolejnej już połowa. Wszystko przez rozluźniający progesteron oraz uciskanie macicy na żyłę główną dolną. To ona ma zadanie odprowadzania krwi z dolnej części ciała do serca. Ryzyko wystąpienia żylaków jest wyższe u kobiet, które mają skłonności genetyczne, palą papierosy oraz stosowały przed ciążą hormonalne środki antykoncepcyjne. Jak im przeciwdziałać?

- Zalecam przede wszystkim dużo ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna działa przeciwzakrzepowo. Po powrocie do domu warto odpocząć z nogami do góry. Stopy powinny być ułożone powyżej serca - mówi Elżbieta Jochman. – Jeśli pojawią się pierwsze żylaki warto regularnie masować nogi. Wykonujemy ruchy od stóp w kierunku serca. Jeśli lekarz prowadzący zaleci można stosować też żele przeciwżylakowe.

Żylaki częściej pojawiają się u kobiet, które mają nadwagę, dlatego w ciąży ważna jest kontrola masy ciała. Unikajmy gorących kąpieli. Nie należy nosić też długich skarpet czy podkolanówek z mocnym ściągaczem.

Reklama

Obrzęki

Najczęściej pojawiają się w okolicy dłoni i nadgarstków oraz w okolicy kostek. W ciąży są czymś naturalnym. Wszystko przez gromadzenie wody w tkankach, którą organizm kumuluje na wypadek, gdyby kobieta podczas porodu utraciła dużo krwi. Jak im zaradzić?

- Gdy pojawią się obrzęki, zwłaszcza wieczorem, musimy odpocząć. Róbmy to zawsze w wygodnej pozycji. Należy ułożyć nogi wyżej. Pomoże też kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem soli morskiej, a także umiarkowany ruch – mówi Elżbieta Jochman. – Bardzo ważna jest też kontrola wagi ciała.

Zaparcia

Zaparcia są konsekwencją działania progesteronu na mięśniówkę jelit. Niestety mogą być przyczyną powstania żylaków odbytu czy hemoroidów. Zaparć pomoże uniknąć przede wszystkim dieta bogatoresztkowa.

- Nie unikajmy błonnika w diecie. W ciąży należy jeść dużo warzyw i owoców. Koniecznie świeżych. Spożywajmy produkty bogate w błonnik m.in. kasze. Unikajmy z kolei słodyczy – mówi Jochman. – Nie zapominajmy o piciu dużej ilości płynów i codziennej gimnastyce. Ruch poprawia perystaltykę jelit. Ważna jest też kontrola wagi ciała.

Reklama

Skurcze mięśni

Nasilają się w trzecim trymestrze. Pojawiają się głównie w nocy i dotyczą łydek. Są tak silne, że powodują mocny ból. Ich przyczyną są najczęściej braki minerałów m.in. magnezu, potasu, wapnia. Powiększający się brzuch i wygięty kręgosłup mogą uciskać też na nerwy oraz naczynia, przez co nogi są słabiej ukrwione.  Jak sobie z nimi radzić?

- Kiedy się pojawią należy poprosić osobę towarzyszącą, żeby rozmasowała bolące miejsce. Później układamy nogi na podwyższeniu. W takiej pozycji możemy też zasypiać i odpoczywać, żeby zapobiegać pojawieniu się skurczy mięśni – mówi Jochman. – Zalecana jest także suplementacja witaminami z grupy B oraz magnezem.

Reklama

Bóle kręgosłupa

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość. Na bóle kręgosłupa najczęściej skarżą się pacjentki, które przed ciążą miały wadę postawy. Zdrowy kręgosłup powinien znieść ciążę bez problemów. Jeśli pojawią się bóle pomoże odpoczynek i ruch. Ten objaw nie zapowiada żadnych groźnych problemów.

- Kobieta powinna unikać w ciąży pozycji długotrwale stojącej i często odpoczywać – mówi Elżbieta Jochman. – Nie wolno dźwigać, a jeśli już trzeba bardzo ważne jest rozłożenie ciężaru równomiernie na dwie ręce. Schylamy się zawsze całym ciałem. I nigdy nie pochylamy się tylko w jedną stronę. Jeśli wykonujemy coś w pozycji dolnej, to robimy to w klęku. Oczywiście unikamy wysokich obcasów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) - u dorosłych i dzieci. Jak się objawia?
Kobieta spożywa alkohol w ciąży
Kleszcz w ciąży - czy jest niebezpieczny i co robić po jego ugryzieniu?
Kobieta w zaawansowanej cięży na świeżym powietrzu
Zaśniad groniasty - całkowity a częściowy. Jakie przyczyny, objawy i leczenie?
Lekarz pociesza kobietę w ciąży, która dowiedziała się, że ma zaśniad groniasty
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży chora z powodu anginy
Angina w ciąży - czy jest niebezpieczna? Domowe sposoby i leki w 1, 2 i 3 trymestrze
Grzybica pochwy w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jakie są domowe sposoby?
Kobieta w ciąży z trądzikiem
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?
Kobieta w ciąży z bólem głowy
Migrena w ciąży - domowe sposoby. Jak sobie z nią radzić?
Kobieta w ciąży drapie się po brzuchu
Cholestaza ciążowa - jak wygląda? Objawy i dieta

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!