Fotoodmładzanie, czyli odmładzanie i leczenie skóry za pomocą światła

Każda kobieta, chce wyglądać pięknie i młodo. Niestety z wiekiem jest to coraz trudniejsze, ponieważ skóra traci naturalną elastyczność, pojawiają się przebarwienia i pierwsze zmarszczki. Jak temu zaradzić? Medycyna estetyczna oferuje różne możliwości. Oprócz popularnych peelingów chemicznych, mezoterapi, botoksu, możemy odmłodzić skórę za pomocą światłą. Na czym polega fotoodmładzanie? Czy światło leczy skórę? Sprawdźmy to.
Kobieta podczas zabiegu odmładzania
Źródło: 123RF

Spis treści

Fotoodmładzanie jest zabiegiem poprawiającym kondycję skóry, odmładzającym i rewitalizującym. Polega na naświetlaniu skóry pulsującym światłem, które ją rozgrzewa. Tak przygotowana skóra jest pobudzona do tworzenia nowych włókien kolagenowych, odzyskuje sprężystość i jędrność. Fotoodmładzanie można stosowanie nie tylko na twarz, ale również na dekolt, ramiona i dłonie.

Zanim zdecydujemy się na zabieg fotoodmładzania warto skonsultować się z lekarzem. Oceni on czy zmiany, które chcemy naświetlać skutecznie zareagują na terapię. W zależności od wielkości obszaru, który chcemy naświetlić zabieg może trwać pięć minut (małe znamię) do godziny (cała twarz). Jak wygląda zabieg fotoodmładzania?

  • Naświetlany obszar w celu ochrony smaruje się żelem do USG.
  • Podczas fotoodmładzania skóry nie znieczula się kremem (osłabia działanie naświetlania), więc możliwe jest w trakcie zabiegu uczucie pieczenia.
  • Zabieg kończy się poprzez posmarowanie skóry kremem kolagenowym. W pierwszych dobach po fotoodmładzaniu, zabronione jest malowanie twarzy, opalanie w solarium, nie wolno zażywać sauny i wysiłku fizycznego, a także toników zawierających alkohol. Istotne jest smarowanie miejsc poddanych zabiegowi kremem z wysokim filtrem.

Fotoodmładzanie można stosować również, jako terapię leczenia przebarwień, zmian naczyniowych czy plam starczych. Wtedy używa się aplikatorów przystosowanych specjalnie do ich leczenia. Co prawda po zabiegu przebarwienia ciemnieją, stają się brązowe, ale w okolicach 10 -12 dnia zaczynają się złuszczać, podobnie jest ze zmianami naczyniowymi, które robią się bardziej wypukłe, a z czasem jaśnieją, aż do całkowitego zaniku.

Fotoodmładzanie laserowe

Podczas tego zabiegu światło lasera stymuluje skórę, która zaczyna wytwarzać nowy kolagen i elastyn. Wraz z upływem lat skóra zaczyna produkować go coraz mniej, dlatego wiotczeje i staje się mniej sprężysta. Pobudzona laserem znów powraca do produkcji tych naturalnych składników, które odpowiadają za jej młody, świeży wygląd. Zaletą laserowego fotoodmładzania jest jego bezinwazyjność, dzięki czemu pacjent już dzień po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności fizycznej.

Fotoodmładzanie - wskazania

Zabieg fotoodmładzania wskazany jest dla osób z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, zmarszczkami, przebarwieniami, ze zmianami naczyniowymi, piegami, trądzikiem różowawym, itp. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla stosowania tego zabiegu, wykonuje się go nawet u osób młodych.

Efekty i skuteczność

Przede wszystkim fotoodmładzanie poprawia wygląd skóry, również ją leczy. Zabieg ten zmniejsza zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry, a także poprawia jej gęstość.

Istnieją opinie, że fotoodmładzanie jest bezpieczniejszym sposobem na poprawę kondycji skóry, niż peelingi chemiczne czy dermabrazja laserowa. Dlaczego? Ponieważ zabieg ten nie niszczy, nie usuwa zewnętrznej warstwy naskórka, który spełnia funkcję ochronną skóry.

Fotoodmładzanie skóry jest zabiegiem bezinwazyjnym i skutecznym, aby osiągnąć najlepszy efekt należy poddać się około pięciu naświetlaniom w okresie od czterech do sześciu tygodni. Wtedy wygląd skóry ulegnie wyraźnej poprawie, jednak pierwsze efekty widać już po dwóch-trzech zabiegach.

Fotoodmładzanie - przeciwwskazania

Choć fotoodmładzanie jest zabiegiem prostym i nieinwazyjnym, to istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie stosuje się go u osób:

  • z opaloną skórą i stosujących leki zwiększające wrażliwość na światło
  • kobiet w ciąży
  • chorych na cukrzycę, z zaburzeniami krzepnięcia, ze schorzeniami endokrynologicznymi, bielactwem nabytym i łuszczycą.
  • warto również pamiętać o tym, aby na 24 godziny przez zabiegiem nie spożywać alkoholu.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!