Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jedwab na włosy – jakie ma właściwości? Jaki wybrać?

Jedwab na włosy stanowi wsparcie dla włosów suchych, zniszczonych, zmatowionych oraz elektryzujących się. Ten wielowymiarowy kosmetyk do włosów posiada dużo więcej właściwości, które zachęcą do stosowania nie jedną osobę zmagającą się z rozdwajającymi się końcówkami, czy chcącą zapewnić włosom nawilżenie oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jaki jedwab do włosów jest najlepszy? W poniższym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Kobieta nakłada jedwab na włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest jedwab na włosy?

Jedwab na włosy to kosmetyk, który dobroczynnie wpływa na włosy, zwłaszcza przesuszone, puszące się i zniszczone. Co takiego zawiera w sobie jedwab? Właściwości tej substancji wynikają z bogatego składu, do którego zalicza się m.in.

  • białka (fibroiny) – mają one zdolność do zatrzymywania wody we wnętrzu włosa;
  • seracynę (klej jedwabny) – która wygładza włosy i pozostawia na nich „film” ochronny;
  • witaminy (A, F, H, B5, E);
  • filtry UV – zabezpieczają włosy przed działaniem szkodliwych, ultrafioletowych promieni słonecznych oraz wolnych rodników;
  • ekstrakty roślinne.

Jedwab stanowi środek ochronny, pielęgnacyjny, regenerujący oraz utrzymujący włosy w dobrej kondycji.

Jeszcze kilka lat temu jedwab gościł niemal wyłącznie w salonach fryzjerskich, obecnie to popularny preparat, sprzedawany w drogeriach, aptekach oraz sklepach kosmetycznych. Można go kupić w postaci kropli, serum, maski, szamponu, czy odżywki. Jest też dostępny jako jedwab do włosów w sprayu. Za produkt z jedwabiem trzeba zapłacić około 10 zł za buteleczkę. Jedwabiu do włosów nie używa się dużo, dlatego wystarcza na dość długo i jest wydajny.

Reklama

Jakie zastosowanie ma jedwab na włosy?

Kiedy zacząć używać jedwab?Zastosowanie tego kosmetyku do włosów jest wszechstronne. Zacznijmy od tego, że jedwab wygładza włosy, odżywia je aż do głębokich warstw, dodaje im blasku, przywraca ładny koloryt, otacza łuskę włosa warstwą ochronną, nie dopuszczając do wnętrza promieni ultrafioletowych ani wolnych rodników. Włosy po użyciu jedwabiu są przyjemne w dotyku, miękkie, a ich końcówki się nie rozdwajają. 

Jedwab do włosów zabezpiecza je również przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym inwazyjnych produktów kosmetycznych, zabiegów fryzjerskich i pielęgnacyjnych (jak np. częste suszenie suszarką ustawioną na wysoką temperaturę, czy prostowanie włosów) oraz zanieczyszczeń.

Co więcej, jedwab nie dopuszcza do utraty wody, dlatego stanowi doskonałą substancję nawilżającą włosy. Stosowanie jedwabiu zapewnia także to, że włosy nie będą się puszyć i elektryzować, ponieważ jedwab wykazuje przeciwny ładunek elektrostatyczny w stosunku do ładunku, jaki mają włosy.

Jedwab nadaje się ponadto do włosów wymagających częstego czesania, z tendencją do plątania się oraz trudnych do rozczesywania. Substancja ta wykazuje też właściwości przeciwłupieżowe. Dzięki niemu włosy stają się silniejsze, wytrzymalsze ale też bardziej podatne na modelowanie. 

Reklama

Najlepszy jedwab do włosów, czyli jaki?

Jaki wybrać jedwab do włosów? Cena nie jest tutaj dobrym wyznacznikiem. W wyborze preparatu przede wszystkim powinniśmy się kierować przeznaczeniem produktu, rodzajem włosów, do którego będziemy go używać oraz składem kosmetyku. 

Jaki jest zatem najlepszy jedwab do włosów? Im krótsza lista substancji zawierających się w jedwabiu do włosów, tym lepiej. Powinno się unikać kosmetyków z alkoholem oraz silikonami, które wysuszają włosy i dają sztuczny efekt miękkości tylko na chwilę. Za to najwięcej w jedwabiu powinno być… jedwabiu, trzeba więc szukać preparatu o jak najwyższym stężeniu tego surowca.

Czysty jedwab polecany jest dla włosów suchych i zmaltretowanych zabiegami fryzjerskimi, częstym suszeniem oraz prostowaniem. Osoby, których włosy często się przetłuszczają powinny wybrać inną formułę, np. taką jak maska do włosów, szampon lub odżywka do włosów z jedwabiem.

Reklama

Jak używać jedwabiu do włosów?

Kiedy już wybraliśmy odpowiedni dla naszych włosów produkt, powinniśmy dowiedzieć się jak używać jedwabiu do włosów? Najważniejszy jest tutaj umiar. Wystarczy bardzo niewielka ilość jedwabiu, aby zaspokoić potrzeby naszych włosów. Przy włosach krótszych, rzadszych oraz przetłuszczających się powinno się użyć zaledwie jednej kropli produktu. Włosy dłuższe, grubsze i puszące się potrzebują nieco więcej jedwabiu, zwykle ok 2-3 kropli.

Jedwab wylewa się na wnętrze dłoni, następnie substancję rozsmarowuje się w rękach i delikatnie wmasowuje w końcówki włosów. Przy bardzo suchych włosach, także przy nasadzie, proponuje się wcieranie jedwabiu również w skórę głowy. Niektóre preparaty wymagają zmycia, inne stosuje się na umyte, wytarte ręcznikiem włosy. Taki zabieg powtarza się 1-2 razy w tygodniu.

Jeśli używamy szamponu, czy odżywki z jedwabiem, należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta kosmetyku. Maskę z jedwabiem trzymamy na umytych włosach około 10 minut, potem spłukujemy ją z końcówek. Taką procedurę możemy wykonywać dwa razy na tydzień. 

Reklama

Czy jedwab wysusza włosy?

Jedwab gromadzi wodę we włosie, czyli wykazuje właściwości nawilżające. Dlatego jedwab nie powinien wysuszać włosów. 

Większym ryzykiem od przesuszenia włosów jest ich przetłuszczenie. Zbyt duża ilość produktu, o zbyt skondensowanej zawartości oraz o dużym stężeniu jedwabiu może powodować, że włosy będą ciężkie i przetłuszczone. Będzie to dawało wrażenie, że fryzura przykleja się do głowy, co wygląda mało estetycznie. Dlatego w takim przypadku lepiej zrezygnować ze stosowania tego środka lub wybrać płynny jedwab do włosówi używać go w maleńkiej ilości, i tylko na końcówki.

Czytaj:

Bibliografia

  • „Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów” T. Kulikowska-Jakubik, M. Richter
  • „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych” Natalia Pawłowska
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?

Reklama