Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Włosy niskoporowate czyli jakie? Jak je pielęgnować?

Włosy niskoporowate to szczególny rodzaj włosów. Są one oceniane jako najbardziej zdrowe oraz pięknie wyglądające. A to dlatego, że błyszczą się, są miękkie, gładkie, nie puszą się oraz nie elektryzują, a ich końcówki się nie rozdwajają. Warto jednak znać sposoby pielęgnowania tego rodzaju włosów, gdyż należy z nimi szczególnie postępować.
Kobieta o niskoporowatych włosach
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów oznacza jakość, stan kosmyków. Wyróżnia się trzy odmiany porowatości włosów:

Im włosy są bardziej zniszczone, zaniedbane, łatwiej się łamią, gorzej rozczesują, tym ich porowatość jest wyższa. Włosy o wysokiej porowatości charakteryzują się tym, że się puszą, elektryzują, falują, kręcą (zwłaszcza kiedy dostaną wilgoć), dość łatwo się układają i poddają innym zabiegom pielęgnacyjnym i fryzjerskim, ponadto szybko można je wysuszyć.

Włosy wysokoporowate wyróżnia to, że łatwo chłoną wilgoć oraz różne preparaty kosmetyczne nakładane na kosmyki.

Włosy niskoporowate ustawiają się natomiast na przeciwnym biegunie w stosunku do włosów o wysokiej porowatości. Uznaje się je za najzdrowszy z trzech typów włosów.

Włosy średnioporowate łączą cechy włosów wysokoporowatych i niskoporowatych, a zatem mogą np. być bardziej mało odporne na działanie czynników zewnętrznych ale delikatnie się puszyć.

Od rodzaju porowatości włosów jest uzależnione postępowanie z takimi włosami, a szczególnie ich pielęgnacja oraz dobór odpowiednich kosmetyków. Dlatego warto ustalić jakie mamy włosy, by móc właściwie o nie zadbać.

Reklama

Jak określić porowatość włosów?

Czy w takim razie w domowych warunkach da się ustalić jakie mamy włosy pod względem porowatości? Znany jest sposób na topienie włosa w szklance z wodą. Polega on na tym, że bierzemy swój jeden włos (nie trzeba go sobie wyrywać, wystarczy zebrać z ubrania jakiś zgubiony niedawno włos) i umieszczamy go w szklance z wodą na około 10 minut.

Jeśli włos w tym czasie się nie utopił, a wciąż pływa po powierzchni wody, oznacza to, że odznacza się niską porowatością. Jeśli włos w części poszedł pod wodę, a w części utrzymał się na tafli wody, nasze włosy są średnioporowate, natomiast gdy włos pod własnym ciężarem opadł pod powierzchnię wody, nasze włosy należą do wysokoporowatych. 

Inny test na określenie porowatości włosów polega na złapaniu włosa lub pukla włosów w dłoń oraz powolne i delikatne przesunięcie palcami wzdłuż jego długości: od cebulek aż po końcówki. Jeśli da się wyczuć nierówności, oznacza to, że włosy są wysokoporowate. Jeżeli pod palcami wyczuwamy przyjemną gładkość, włosy mają niską lub średnią porowatość.

Czym wyróżniają się włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate – co to znaczy? Takie włosy uznawane są za najbardziej zdrowe. Także ich wygląd jest godny pozazdroszczenia. Właściciele włosów niskoporowatych mają lśniące, gładkie, miękkie pukle.

Łuski takich włosów ściśle do siebie przylegają, włosy nie puszą się, nie elektryzują, nie skręcają się, ani nie falują. Z drugiej strony są dość oporne na układanie i modelowanie, ponadto trudno je zmoczyć i wysuszyć po zamoczeniu. 

Włosy o niskiej porowatości szybko chłoną składniki zawarte w kosmetykach do włosów, dlatego trzeba postępować z nimi bardzo ostrożnie. Wchłonięte przez takie włosy składniki odżywcze dłużej pozostają w łuskach włosowych.

Taki rodzaj włosów zasługuje na specjalne traktowanie, czyli szczególną formę pielęgnacji oraz stylizacji, a także kosmetyki, wśród których należy postawić przede wszystkim na specjalne oleje do włosów niskoporowatychdodawane do odżywek do włosów, ale też na keratynę, zioła, aloes i emolienty.

Reklama

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Pielęgnacja włosów nieskoporowatych polega na pohamowaniu się od nadużywania kosmetyków do włosów. Takie włosy najczęściej nie potrzebują szczególnych zabiegów, wystarczy od czasu do czasu nałożyć na nie odżywkę, czy maskę (choć ta bardziej obciąża włosy, więc powinna być stosowana rzadziej).

Nie oznacza to jednak, że włosom niskoporowatym zupełnie nie należy się uwaga.

Mycie włosów powinno odbywać się przy użyciu lekkich szamponów do włosów, które mają jak najkrótszy skład produktowy. Takie włosy należy obficie spłukiwać po zastosowaniu jakichś kosmetyków pielęgnacyjnych, aby zbyt duża ilość substancji nie wniknęła do wnętrza włosa, ponieważ z czasem może to powodować przesuszenie włosów i pogorszenie ich kondycji. 

Olejowanie włosów niskoporowatych powinno mieć miejsce sporadycznie, najwyżej raz na tydzień. Olej nakłada się wówczas na końcówki włosów (nie na skórę, ani nie na włosy tuż przy skórze głowy) i trzyma na nich około godzinę. Po tym czasie olej lub masło należy porządnie zmyć (czasem trzeba zabieg mycia i płukania powtórzyć kilka razy).

Reklama

Kosmetyki do niskoporowatych włosów?

Jakie preparaty lubią włosy niskoporowate? Pielęgnacja kosmetykami powinna obejmować przede wszystkim naturalne komponenty, takie jak aloes, zioła, keratyna, oleje, a wśród nich m.in. olej kokosowy, arganowy, babassu i palmowy.

Polecane są także odżywki oraz delikatne maski do włosów, zawierające wyżej wymienione komponenty oraz takie składniki jak wyciąg z mango, witamina E, masło shea, masło cupacu, czy masło kakaowe. Gdyby któryś z wymienionych składników nie sprawdzał się, powinno się zaprzestać stosowania danego preparatu. 

A za czym nie przepadają włosy niskoporowate? Z pewnością nie należy traktować takich włosów silikonami oraz proteinami. Proteiny zwykle są bardzo pożądanym komponentem w kosmetykach do włosów, jednak nie w przypadku włosów o niskiej porowatości, ponieważ na nie działają w sposób odwrotny: wysuszają je oraz sprawiają, że stają się łamliwe.

Bibliografia

  • „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych” Natalia Pawłowska
  • Blondhaircare: https://www.blondhaircare.com/2016/06/niskoporowate-wosy-jakie-one-sa.html
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Soda oczyszczona w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Domowa maseczka z awokado
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial