Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Wielkiej Brytanii 🚫

Emolienty na włosy - działanie. Jakie mają właściwości?

Emolienty mają za zadanie chronić naszą skórę i włosy przez nadmierną utratą wody. Kiedy sięgnąć po emolienty w pielęgnacji włosów? Po czym poznać, że dany kosmetyk je zawiera?
Kobieta stosuje emolienty na włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje, które najczęściej stosuje się w celu natłuszczenia skóry. Dzięki wytworzeniu na jej powierzchni warstwy okluzyjnej, potocznie nazywanej filmem, zapobiegają one utracie wody z naskórka. Dodatkowo zapewniają uczucie miękkości i gładkości skóry.

Emolienty znajdziemy przede wszystkim w oliwkach, kremach, maściach i lotionach. Są one polecane w pielęgnacji cery przesuszonej i atopowej, często stosuje się je również w walce z łuszczycą. Łagodzą stan zapalny i świąd, poprawiając przy tym wygląd skóry. Choć emolienty stosuje się przede wszystkim w pielęgnacji cery, warto używać ich także do włosów. Jak wówczas wygląda ich działanie?

Reklama

Emolienty na włosy - jak działają?

Emolienty do włosów stosujemy, gdy są one wysuszone lub narażone na uszkodzenia mechaniczne. Substancje te chronią je wówczas przed szkodliwym działaniem związanym z używaniem lokówek, suszarek czy prostownic, zatrzymują wilgoć w łuskach włosów, zmiękczają je i uelastyczniają.Co ciekawe, mają one również moc dyscyplinowania puszących się, niesfornych kosmyków. Nie tylko je wygładzają, ale też dociążają, dzięki czemu włosy wyglądają na zdrowsze i są łatwiejsze w układaniu.

Jak używać emolientów do włosów?

Należy pamiętać, że nie każde włosy będą potrzebować pielęgnacji emolientami. Stosowanie ich na zdrowe, nawilżone włosy mogłoby niepotrzebnie je obciążyć, co zaowocowałoby przetłuszczaniem się włosów. Także cienkie kosmyki mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością kosmetyków z emolientami. Po substancje te warto sięgnąć, gdy włosy są szorstkie i puszą się. Wówczas emolienty pomogą przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia, a co za tym idzie - zdrowy wygląd.

Reklama

Emolienty w kosmetykach do włosów

Szukając kosmetyków z emolientami, trzeba zwracać uwagę na składy produktów. Jeśli zależy nam na przykład na szamponie z emolientami pochodzenia naturalnego, szukajmy preparatów z olejami roślinnymi (np. arganowym, macadamia czy awokado), masłami roślinnymi (np. shea lub cupuacu) lub lanoliną. Do grupy emolientów syntetycznych zaliczamy z kolei m.in. estry i alkohole tłuszczowe (np. cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol), silikony (np. Cetyl dimethicone, Stearoxy dimethicone, Lauryl Methicone Copolyol, PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone), trójglicerydy i polimery. 

Im wyżej w składzie znajduje się dana substancja, tym jest jej więcej w danym preparacie, dlatego jeśli zależy nam na dużej ilości emolientów w kosmetyku, sprawdźmy na której pozycji jest on wymieniony.

Reklama

Emolienty do włosów a humektanty i proteiny

W pielęgnacji włosów suchych czy zniszczonych stosuje się również humektanty i proteiny. Nie są to jednak emolienty. Humektanty to substancje działające nawilżająco. Poleca się je w przypadku suchych, rozdwajających się kosmyków. Stosowane w nadmiarze mogą jednak sprawiać, że włosy (zwłaszcza wysokoporowate, czyli takie, które lepiej jest potraktować emolientami) będą się bardziej puszyć. Do humektantów zaliczamy m.in. aloes, glicerynę, miód, mocznik i kwas hialuronowy. Zadaniem protein jest odbudowa struktury włosa i tymczasowe wypełnienie ewentualnych ubytków. Protein potrzebują każde włosy, jednak najbardziej te „bez życia” - wiotkie, ciężkie do ułożenia, zniszczone zabiegami fryzjerskimi czy farbowaniem. W takiej sytuacji szukajmy kosmetyków do włosów z jedwabiem, keratyną, proteinami mleka lub pszenicy, elastyną i kolagenem. 

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial