Dla Ciebie, na zdrowie!

Emolienty na włosy - działanie. Jakie mają właściwości?

Emolienty mają za zadanie chronić naszą skórę i włosy przez nadmierną utratą wody. Kiedy sięgnąć po emolienty w pielęgnacji włosów? Po czym poznać, że dany kosmetyk je zawiera?
Kobieta stosuje emolienty na włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są emolienty?

Emolienty to substancje, które najczęściej stosuje się w celu natłuszczenia skóry. Dzięki wytworzeniu na jej powierzchni warstwy okluzyjnej, potocznie nazywanej filmem, zapobiegają one utracie wody z naskórka. Dodatkowo zapewniają uczucie miękkości i gładkości skóry

Emolienty znajdziemy przede wszystkim w oliwkach, kremach, maściach i lotionach. Są one polecane w pielęgnacji cery przesuszonej i atopowej, często stosuje się je również w walce z łuszczycą. Łagodzą stan zapalny i świąd, poprawiając przy tym wygląd skóry. Choć emolienty stosuje się przede wszystkim w pielęgnacji cery, warto używać ich także do włosów. Jak wówczas wygląda ich działanie?

Emolienty na włosy - jak działają?

Emolienty do włosów stosujemy, gdy są one wysuszone lub narażone na uszkodzenia mechaniczne. Substancje te chronią je wówczas przed szkodliwym działaniem związanym z używaniem lokówek, suszarek czy prostownic, zatrzymują wilgoć w łuskach włosów, zmiękczają je i uelastyczniają.Co ciekawe, mają one również moc dyscyplinowania puszących się, niesfornych kosmyków. Nie tylko je wygładzają, ale też dociążają, dzięki czemu włosy wyglądają na zdrowsze i są łatwiejsze w układaniu.

Kliknij tutaj i sprawdź emolienty do skóry wrażliwej

Jak używać emolientów do włosów?

Należy pamiętać, że nie każde włosy będą potrzebować pielęgnacji emolientami. Stosowanie ich na zdrowe, nawilżone włosy mogłoby niepotrzebnie je obciążyć, co zaowocowałoby przetłuszczaniem się włosów. Także cienkie kosmyki mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością kosmetyków z emolientami. Po substancje te warto sięgnąć, gdy włosy są szorstkie i puszą się. Wówczas emolienty pomogą przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia, a co za tym idzie - zdrowy wygląd.

Chcesz poprawić stan skóry? Kliknij tutaj

Emolienty w kosmetykach do włosów

Na rynku istnieje szereg produktów do pielęgnacji. Przykładowo po emolienty warto sięgać wtedy, gdy mamy problem z atopową, szczególnie wrażliwą skórą skłonną do egzemy. Właściwa pielęgnacja pomoże odbudować naturalną funkcję ochronną naskórka i zniwelować niekorzystne czynniki zewnętrzne, wpływające na stan skóry. Dzięki właściwościom olejów i innych składników, emolienty nawilżają, łagodzą podrażnienia i swędzenie. Borykasz się z problemami skórnymi? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej na temat działania emolientów.

Szukając kosmetyków z emolientami, trzeba zwracać uwagę na składy produktów. Jeśli zależy nam na przykład na szamponie z emolientami pochodzenia naturalnego, szukajmy preparatów z olejami roślinnymi (np. arganowym, macadamia czy awokado), masłami roślinnymi (np. shea lub cupuacu) lub lanoliną. Do grupy emolientów syntetycznych zaliczamy z kolei m.in. estry i alkohole tłuszczowe (np. cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol), silikony (np. Cetyl dimethicone, Stearoxy dimethicone, Lauryl Methicone Copolyol, PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone), trójglicerydy i polimery. 

Im wyżej w składzie znajduje się dana substancja, tym jest jej więcej w danym preparacie, dlatego jeśli zależy nam na dużej ilości emolientów w kosmetyku, sprawdźmy na której pozycji jest on wymieniony.

Reklama

Emolienty do włosów a humektanty i proteiny

W pielęgnacji włosów suchych czy zniszczonych stosuje się również humektanty i proteiny. Nie są to jednak emolienty. Humektanty to substancje działające nawilżająco. Poleca się je w przypadku suchych, rozdwajających się kosmyków. Stosowane w nadmiarze mogą jednak sprawiać, że włosy (zwłaszcza wysokoporowate, czyli takie, które lepiej jest potraktować emolientami) będą się bardziej puszyć. Do humektantów zaliczamy m.in. aloes, glicerynę, miód, mocznik i kwas hialuronowy. Zadaniem protein jest odbudowa struktury włosa i tymczasowe wypełnienie ewentualnych ubytków. Protein potrzebują każde włosy, jednak najbardziej te „bez życia” - wiotkie, ciężkie do ułożenia, zniszczone zabiegami fryzjerskimi czy farbowaniem. W takiej sytuacji szukajmy kosmetyków do włosów z jedwabiem, keratyną, proteinami mleka lub pszenicy, elastyną i kolagenem. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Lakier hybrydowy bez lampy - trwały. Jak zrobić i wysuszyć?
Hybryda wykonana lakierem hybrydowym bez lampy
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Opinie
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Kobieta o wysokoporowatych włosach
Włosy wysokoporowate – czym olejować? Jak pielęgnować?
Kobieta o niskoporowatych włosach
Włosy niskoporowate czyli jakie? Jak je pielęgnować?
Korzenie łopian
Łopian na włosy - jak stosować i jakie daje efekty?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?