Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Poznaj najważniejsze fakty i mity. Zobacz co zrobić, by zachęcić malucha do siadania, dbając o jego rozwój psychomotoryczny i prawidłową integrację sensoryczną.
Siedzące dziecko
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Kiedy dziecko zaczyna siadać? W którym miesiącu? Większość opracowań naukowych, tabel rozwojowych i wszelkiej maści poradników podaje, że około szóstego miesiąca życia. Należy jednak przyjąć, że jest to granica umowna, bardziej wyznaczająca dolny próg możliwości, aniżeli opisująca stan faktyczny.

W rzeczywistości zaledwie niewielki odsetek niemowląt siada samodzielnie tak wcześnie. Większość czyni to w ósmym miesiącu życia, a odstępstwem od normy nie jest nawet sytuacja, w której maluch podnosi się do pozycji siedzącej w wieku 10 miesięcy.

Zadając pytanie, kiedy dziecko zaczyna siadać, pamiętać trzeba również o jakościowym aspekcie tego procesu. Czym innym jest bowiem siadanie z podparciem dla rąk czy pleców, czym innym zaś utrzymanie postawy siedzącej całkowicie autonomicznie. Od momentu pierwszych, na ogół nieudanych prób, do osiągnięcia względnej dojrzałości w tym aspekcie, zazwyczaj mija około 1-2 miesięcy.

Reklama

Siadanie niemowlaka

Rozwój umiejętności motorycznych w okresie niemowlęcym związany jest nie tylko z fizycznym wzrostem poszczególnych partii ciała i wzmocnieniem układu mięśniowo-szkieletowego. Siadanie niemowlaka to efekt znacznie bardziej złożonych procesów, wśród których kluczową rolę odgrywa dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego.

Ważne jest też kształtowanie się zmysłów, w tym przede wszystkim zmysłu równowagi, jednego z trzech podstawowych dla prawidłowej integracji sensorycznej, umożliwiającego właściwe położenie ciała w przestrzeni.

Dodatkowo siadanie dziecka w dużym stopniu zależy od rodzaju i nasilenia interakcji z otoczeniem. Rozwój psychoruchowy warunkowany jest poprzez samodzielne doświadczenia dziecka oraz stymulowane przez rodziców.

Dlatego właśnie, aby wspierać prawidłowe siadanie niemowlaka, należy dziecku zapewnić jak najwięcej sposobności oraz dać możliwie dużo zachęt do tego, by mogło i chciało unieść się z pozycji leżącej, po to by zacząć poznawać świat z zupełnie nowej perspektywy.

Reklama

Jak dziecko zaczyna siadać?

Jak dziecko zaczyna siadać? Proces ten postępuje etapami, przy czym nie każdy z nich występuje u każdego dziecka. Wymienić w tym kontekście można:

 • unoszenie się na rączkach w pozycji leżącej na brzuszku wraz z podkurczaniem nóżek – pierwsza zaawansowana próba podniesienia ciała;
 • przewracanie się na pupę w czasie raczkowania – siad boczny;
 • podciąganie się do siadu na rączkach zaczepionych np. o dłonie rodzica;
 • siad boczny - skośny, z przeniesieniem ciężaru na jeden pośladek, podpierając się rączką o podłoże lub całym ciałem o znajdujący obok przedmiot, jedna noga wysunięta w przód;
 • siadanie na wprost, z podparciem obiema dłońmi o podłoże lub plecami kanapę, ścianę czy inny pionowy obiekt;
 • siadanie bez podparcia, w dowolnej pozycji, z obiema nóżkami wyprostowanymi, rączki wolne, zdolne do chwytania, jedzenia, zabawy etc.

Reklama

Jak stymulować siadanie dziecka?

Jak stymulować siadanie dziecka? Pamiętając, jak bardzo złożonym procesem jest dochodzenie do tej umiejętności, zadbać należy o:

 • właściwą integrację wszystkich kluczowych zmysłów – równowagi, ale też dotyku, czucia własnego ciała czy wzroku;
 • motywację dziecka, jako motor do podejmowania nowych wyzwań;
 • wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego dzięki spontanicznemu, systematycznemu treningowi w trakcie niemowlęcych zabaw.

W jaki sposób osiągnąć zamierzone cele? Między innymi dobierając odpowiednie zabawki. Idealnym rozwiązaniem jest mata sensoryczna, która w wyjątkowy sposób wspiera rozwój poprzez zabawę, pozwalając maluchowi w pełni doświadczać swojego ciała w przestrzeni.

Mata sensoryczna wyznacza bezpieczne granice dla dziecka, stanowiąc rodzaj kojca, a jednocześnie pobudza jego zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, stymuluje chęć zmiany pozycji ciała, zachęca do działania. Dobrze zaprojektowane maty:

 • wyposażone są w różnego typu zabawki edukacyjne, pozwalające ćwiczyć zmysły wzroku, słuchu, dotyku, równowagi, takie jak: szeleszczące elementy, lusterka, tasiemki, pozytywki;
 • wykonane są z delikatnych i przyjaznych w dotyku materiałów, z grubą i miękką warstwą spodnią, izolującą od podłoża i amortyzującą pierwsze upadki;
 • rosną razem z dzieckiem – wymienność elementów pozwala dostosować matę do wieku i poziomu rozwoju malucha.

Co niezwykle ważne, siadanie dziecka w czasie zabaw z wykorzystaniem maty sensorycznej jest całkowicie naturalne, co zgodne jest z zasadami prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Reklama

Prawidłowe siadanie niemowlaka

Pamiętać należy, że prawidłowe siadanie niemowlaka, to takie, do którego dziecko dochodzi samodzielnie. Wbrew utartym, wielopokoleniowym zwyczajom, rozwoju dziecka w tym aspekcie absolutnie nie wolno wymuszać i przyspieszać w sposób czysto fizyczny, a więc na przykład podnosząc je na siłę, czy sadzając na kanapie i obudowując poduszkami, by się nie przewróciło.

Tego typu sposoby nie uwzględniają naturalnego stopnia rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego układu nerwowego, integracji sensorycznej i kompetencji społecznych. Siłowe sadzanie dziecka nie przyspiesza jego rozwoju, a wręcz przeciwnie – może być szkodliwe.

Czytaj również

Bibliografia

 • Tabela rozwoju dziecka jednorocznego, http://www.doszkolygotowistart.pl
 • Child development guide, New York State Office of Children and Family Services, https://ocfs.ny.gov
 • https://canpolbabies.com/pl_PL/canpol-babies-sensoryczna-mata-do-zabawy-sensory-toys-p1807098
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!