Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kiedy słońce jest niebezpieczne?

Oddając się beztroskiemu opalaniu, nieraz zapominamy, że słońce może być niebezpieczne. Dla przestrogi przypominamy, jakie może wyrządzić szkody naszemu zdrowiu i jak się chronić.
Picie wody na tle słońca
Źródło: 123RF
Spis treści

Działanie promieni słonecznych jest dla nas pożyteczne. Dzięki niemu wytwarza się witamina D, która jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie. Słońce dodaje energii, pobudza krążenie, a nawet radzi sobie z trądzikiem. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu bez ochrony grozi poważnymi powikłaniami.

Reklama

Poparzenia słoneczne

Najczęstszym skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu są poparzenia słoneczne. Poparzenia skóry objawiają się w postaci zaczerwienienia i pieczenia. By tego uniknąć, należy stosować odpowiednie kremy z filtrem UV. Im wyższy, tym lepsza jest ochrona. Powinny zawierać dwa filtry – UVA oraz UVB.

Należy jednak pamiętać, że kremy te mają krótkie terminy przydatności. Źle przechowywane stracą swoje właściwości ochronne, dlatego należy zużyć je w ciągu 6 miesięcy.

Reklama

Udar słoneczny

Innym skutkiem zbyt długiego i nieostrożnego przebywania na słońcu jest udar słoneczny. Objawia się m.in. poprzez zaczerwienienie skóry, bóle głowy, nudności, wymioty oraz zasłabnięcie. Na udar słoneczny najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Konsekwencje udaru słonecznego mogą być długotrwałe i uciążliwe. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy stan zdrowia nie poprawia się lub po kilku dniach objawy powracają. Udar słoneczny może doprowadzić do uszkodzenia nerek, niedokrwienia, problemów z sercem oraz poważnych poparzeń.

Reklama

Czerniak

Badania wykazują, że jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku szkodliwego działania promieni słonecznych jest rak skóry, czyli inaczej czerniak złośliwy. Głównym czynnikiem ryzyka jest narażenie skóry na zbyt długie działanie słońca. Czerniak jest bardzo złośliwym nowotworem, który ma tendencję do przerzutów.

Z czerniakiem ma się do czynienia, gdy dotychczas drobne znamię zaczyna się powiększać, zmieniać kolor, krwawić lub swędzieć. Czerniak złośliwy może zostać wykryty nawet po 20 latach od momentu pojawienia się czynnika sprawczego. Uważać powinny zwłaszcza te osoby, u których czynnik ryzyka jest zawyżony – o jasnej karnacji, blond lub rudych włosach i niebieskich oczach.

Reklama

Reakcje alergiczne

Kolejną przypadłością słoneczną jest uczulenie na światło. W wyniku narażenia skóry na działanie promieni słonecznych dochodzi do pojawienia się wysypki oraz bolesnych pokrzywek. Skóra bardzo szybko ulega wówczas poparzeniu.

Podobnie objawy mogą pojawić się w przypadku połączenie kremów ochronnych z innymi kosmetykami. Wskutek nieodpowiedniego dobrania kosmetyków dojść może do reakcji alergicznej oraz zapalnej. Do kosmetyków, z których należy zrezygnować latem, należą:

  • peelingi – podrażniają naskórek;
  • tłuste olejki do opalania – powodują trądzik;
  • perfumy i woda kolońska – wywołują przebarwienia na skórze;
  • kolorowe kosmetyki do twarzy – uczulają przez zawarte w nich barwniki;
  • kremy do twarzy z kwasami owocowymi – wywołują na skórze zapalenia.

Reklama

Fototoksyczność leków

Do szkodliwych skutków działania promieni słonecznych może dojść również wówczas, gdy przyjmuje się określone leki. Niektóre z przyjmowanych leków mają właściwości uczulające, na przykład: antybiotyki, leki antyhistaminowe, przeciwpadaczkowe, antydepresyjne, uspokajające, na bazie ziół (na przykład dziurawca), przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Zobacz: Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Opalanie
Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
Kobieta na plaży
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody
Jaki SPF na zimę wybrać?
atrakcyjna kobieta w stroju kąpielowym opala się nad basenem
Podobne artykuły
Kobieta opala się w solarium
Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Kobieta smaruje dziecko balsamem do opalania 50
Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
kompozycja na tle w kolorze żółcienia - okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, tabletki rozsypane obok opakowania
Krople i tabletki na opalanie. Jakie witaminy wpływają na trwałość opalenizny?
Kobieta smaruje się kremem z filtrem pod makijaż
Krem z filtrem pod makijaż czy podkład lub fluid ochronny?
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!