Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Partnerem publikacji jest:

Problem z pójściem do apteki? A może ktoś zrealizuje receptę za Ciebie?

Zaopatrywanie się w produkty farmaceutyczne przez Internet dostępne wyłącznie na zlecenie lekarza nie jest możliwe. Nie możesz osobiście wykupić leków? Poznaj usługę, dzięki której zrobisz to bez wychodzenia z domu, z pomocą osoby, która kupi je ,,dla Ciebie i za Ciebie”. Jak to działa? Dowiedz się więcej o stronie amboo.eu.
Leki na receptę online
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Sprzedaż leków na receptę przez Internet nie jest możliwa. Możesz jednak skorzystać z metody „pośrednictwa” asystenta i realizowania przez niego recepty stacjonarnie w swoim imieniu.
 • Tradycyjne apteki internetowe mogą sprzedawać tylko leki bez recepty i suplementy diety. Każdy właściciel apteki internetowej musi posiadać również punkt stacjonarny.
 • Amboo.eu to projekt zapewniający klientom wygodę, bezpieczeństwo, dyskrecję oraz szybkie otrzymanie wszystkich potrzebnych produktów. Wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów w trudnym okresie pandemii.
SPRAWDŹ TEŻ: Chcesz zamówić leki z dostawą do domu? Sprawdź, czy jest to możliwe
Spis treści

Reklama

Sprzedaż leków przez Internet

Leki oferowane w aptekach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych - dzielą się na te dostępne bez recepty i leki na receptę. Te pierwsze oznaczane skrótem OTC (z ang. over the counter - „w wolnym obrocie”) kupić można właściwe w dowolnych ilościach, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Leki RX natomiast, czyli te wydawane na receptę, sprzedawane są wyłącznie w ilości i dawce określonej przez lekarza. W przypadku braku leku w aptece może zostać wydany jego zamiennik z tą samą substancją aktywną, jednak również w ilości i dawce określonej w recepcie.

Kupowanie leków RX stało się łatwiejsze, odkąd w życie weszła tzw. e-recepta, czyli recepta wystawiana w postaci elektronicznej. Ułatwienie polega przede wszystkim na tym, że pacjent nie musi zrealizować jej w jednej aptece, jak miało to miejsce w przypadku tradycyjnych recept papierowych.

Jest to szczególnie przydatne, gdy lekarz wypisuje na jednej recepcie kilka specjalistycznych leków i ich dostępność w obrębie jednej apteki może być ograniczona.

Obowiązkowe wystawianie e-recepty wprowadzone zostało w Polsce z dniem 8 stycznia 2020 roku. Od tego momentu recepty papierowe mogą być wystawiane jedynie w szczególnych przypadkach, takich jak brak dostępu do Internetu, czy recepta dla pacjenta o nieustalonej tożsamości.

W ostatnich latach, a zwłaszcza od momentu wybuchu pandemii Covid-19, coraz większą popularnością cieszy się sprzedaż leków przez Internet. Czy jest ona legalna? Leki bez recepty (OTC) i suplementy diety mogą być sprzedawane drogą internetową, ale wyłącznie przez zarejestrowane apteki i punkty apteczne.

Czy można sprzedawać leki przez Internet, nie posiadając apteki? Absolutnie nie. W dodatku, posiadacz apteki internetowej musi być jednocześnie właścicielem apteki stacjonarnej. Nie ma możliwości, aby przedsiębiorca sprzedawał jakiekolwiek leki wyłącznie online.

Prawo ściśle reguluje sprzedaż leków przez Internet, ale skąd wiadomo, że dana strona godna jest zaufania i za jej pośrednictwem można bezpiecznie kupić farmaceutyki? W 2014 roku Komisja Europejska – aby ułatwić pacjentom identyfikację zarejestrowanych aptek internetowych - wprowadziła wspólne logo obowiązujące w całej Unii Europejskiej:

Logo zarejestrowanych aptek internetowych wprowadzonych w UE:

Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Czy leki na receptę można kupić przez Internet? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie, nie można tego robić. Zmieniająca się rzeczywistość i nowe potrzeby pacjentów motywują jednak rynek farmaceutyczny do szukania nowych rozwiązań. Dlatego powstała nowa usługa, dzięki której to ktoś może zrealizować receptę za Ciebie. Zlecasz amboo.eu bezpieczny zakup w stacjonarnej aptece. Czy banalny w swej prostocie pomysł stanie się dla pacjentów przełomowy?

Reklama

Jak i gdzie kupić leki na receptę?

Współcześnie, kiedy coraz więcej osób decyduje się na wszelkie transakcje i załatwianie rozmaitych spraw (również urzędowych) drogą internetową, popularne stały się również takie rozwiązania, jak e-wizyta, czy e-recepta online.

Są one przydatne w sytuacjach, kiedy pacjent chce jedynie kontynuować leczenie, potrzebuje przedłużenia przepisanych mu wcześniej leków itp. Należy jednak pamiętać, że przy zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nic nie może zastąpić tradycyjnej wizyty i konsultacji ze specjalistą.

Jak zrealizować e-receptę wystawioną podczas wizyty online lub tradycyjnej wizyty u lekarza? Można zrobić to w każdej aptece stacjonarnej, podając wygenerowany przez system kod recepty (lekarz udostępnia go pacjentowi SMS-em lub podaje podczas wizyty) oraz numer PESEL pacjenta, dla którego została ona wystawiona.

Jak zamówić leki na receptę przez Internet? Zasadniczo nie można tego zrobić. Istnieje jednak możliwość złożenia zamówienia na stronie internetowej apteki, a później odebrania go w aptece stacjonarnej, na stronie, której zostały zamówione. Jest to spore ułatwienie, ponieważ pacjent wie, że dostanie wszystko to, po co wychodzi z domu i nie będzie musiał odwiedzić kilku aptek celem wykupienia wszystkich przepisanych leków.

Czy można kupić lek na receptę online bez wychodzenia z domu? Nie, natomiast można skorzystać z usługi amboo.eu, która jest innowacyjnym projektem, umożliwiającym realizację recepty przez wybranego asystenta. Asystent amboo.eu po otrzymaniu zabezpieczonych danych pacjenta ma możliwość zakupu leków w aptece stacjonarnej za niego. Brzmi interesująco, ale jak to dokładnie działa?

Ta nowoczesna usługa nie umożliwia zakupu leków na receptę online, ale wychodząc naprzeciw potrzebom wielu pacjentów, również tych, którzy z powodów zdrowotnych mają utrudnione opuszczanie domu, oferuje realizację recepty w ich imieniu. Z metod takich z pewnością chętnie skorzystają także osoby przebywające na kwarantannie, rodzice małych dzieci czy osoby starsze.

Reklama

Innowacyjny sposób na zakup leków na receptę - amboo.eu

Należy podkreślić, że nowoczesny serwis amboo.eu to nie jest dla pacjentów sposób na zakup leków na receptę online. W takim razie jak to działa? Amboo.eu to innowacyjny startup z branży health-tech, łączący klientów z niezależnymi asystentami, którzy realizują zamówienia na leki (również te na receptę) stacjonarnie, w wybranej przez aplikację aptece. Robią to za pacjentów i dostarczają je bezpośrednio do nich.

Nie możesz kupić leków na receptę przez Internet, ale dzięki skorzystaniu z usługi amboo.eu, asystent może zrealizować zamówienie stacjonarnie za Ciebie. Za pośrednictwem amboo.eu możesz zlecić zakup:

 • leków na receptę (w tym wypadku konieczne jest również podanie numeru PESEL i kodu recepty, które będą zabezpieczone tak, aby asystent nie miał do nich bezpośredniego wglądu),
 • leków bez recepty,
 • suplementów diety,
 • kosmetyków.

Wystarczy, że się zalogujesz, podasz adres dostawy, wybierzesz produkty i opłacisz usługę za pomocą karty lub tzw. szybkiego przelewu.

Nie możesz złożyć zamówienia leków online? Sprawdź, jak działa system amboo.eu! Niezależny asystent dzięki swej aplikacji znajduje punkt (lub punkty) detaliczny/e (apteki lub drogerie), w których ma kupić leki wskazane przez pacjenta.

O punktach tych nie decyduje ani on sam, ani pacjent. Wybiera je system amboo.eu na podstawie najbliższej lokalizacji względem klienta i kompletności produktów jakie należy zakupić. Asystent jedzie do wskazanego punktu i realizuje zlecenie stacjonarnie w imieniu pacjenta. Jeśli ten zlecił zakup leków i produktów drogeryjnych, asystent jedzie również do wskazanej przez system drogerii.

Co w sytuacji, jeśli któryś z wybranych online leków jest niedostępny w aptece stacjonarnej, gdzie odbierane jest zamówienie? Asystent jedzie wówczas do kolejnego punktu i kompletuje resztę produktów, by całość bezpiecznie dostarczyć w wyznaczone przez klienta miejsce.

Co ważne, realizacja usługi trwa do 1 godziny. Dzięki temu pacjent w sposób dyskretny, bezpieczny i szybki otrzymuje wszystkie potrzebne produkty.

Wykupywanie recept online nie jest możliwe, natomiast przekazanie ich do realizacji komuś, kto zrobi to za pacjenta stacjonarnie, zdejmuje z niego obowiązek wizyty w aptece lub drogerii, zapewnia komfort i wygodę, pozwala uniknąć tłumów, kolejek i zbędnego kontaktu z innymi chorymi. I to jest właśnie amboo.eu.

Reklama

Kupowanie leków na receptę -  apteka online a usługa kurierska

Nie jest możliwe otrzymanie leków na receptę z dostawą do domu, ale asystent z aplikacji amboo.eu - zrealizuje zakupy za Ciebie w wybranej przez system aptece stacjonarnej i dostarczy je pod wskazany adres.

Kurierzy leków związani z amboo.eu działają inaczej niż kurierzy dostarczający produkty z aptek internetowych. Ci ostatni przywożą towary (wyłącznie leki bez recepty, suplementy diety i kosmetyki dostępne w danej aptece) z magazynu jednej apteki do domu klienta.

Z kolei asystenci amboo.eu dokonują zakupu leków i artykułów drogeryjnych w imieniu pacjenta, odwiedzając różne punkty detaliczne, a na koniec dostarczają produkty do rąk własnych. Dzięki swej aplikacji amboo.eu Drive wiedzą, jak najszybciej i najlepiej zdobyć dla klienta wszystko, co zaznaczył na stronie internetowej.

Strona amboo.eu to nie jest wysyłka leków kurierem. Asystent amboo.eu realizuje zamówienie usługi w imieniu pacjenta w aptece stacjonarnej wybranej przez system. To rozwiązanie ma tę przewagę nad tradycyjnym realizowaniem recept, że dobór apteki, do których ma się udać asystent Amboo sprawia, że ta czynność staje się szybsza i sprawniejsza. Nawet jeśli wszystkie wybrane w systemie Amboo produkty nie są dostępne w jednej ze stacjonarnych aptek, wskaże on inne - i co warto podkreślić - najbliższe punkty, by w pełni skompletować zamówienie.

Projekt amboo.eu jest odpowiedzialny społecznie. Jednym z jego założeń jest wychodzenie naprzeciw potrzebom pacjentów w trudnym dla nich okresie pandemii Covid-19 - w momencie, w którym powinni ograniczyć kontakt z ludźmi lub w którym ich możliwości przemieszczania ograniczane są np. ze względu na domową kwarantannę.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Sprzedaż leków w Internecie, Główny Inspektorat Farmaceutyczny https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie [data dostępu: 06.01.2022]
 • E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r., Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/e-recepty-obowiazkowe-od-8-stycznia-2020-r [data dostępu: 06.01.2022]
 • Obrót produktami leczniczymi, Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/obrot-produktami-leczniczymi1 [data dostępu: 06.01.2022]
 • Główny Inspektorat Farmaceutyczny, https://archiwum.gif.gov.pl/pl/aktualnosci/1330,Wspolne-logo-czyli-jak-rozpoznac-internetowa-apteke-istniejaca-w-rzeczywistosci.html [data dostępu: 06.01.2022]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Dzbanek do płukania zatok
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!