Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Maseczki wielorazowe – z filtrem, ochronne. Czy można prać?

Maseczki wielorazowe to produkt niezwykle cenny i pożądany, zwłaszcza podczas trwającej epidemii koronawirusa. Ze względu na duże zainteresowanie produktem, ciężko o zakup. Czy warto sięgnąć po maseczkę wielorazową? Jaką daje skuteczność? Czy można ją prać?
Osoba w komunikacji miejskiej z maseczką na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym są maseczki wielorazowe?

Maseczki wielorazowe to jak sama nazwa wskazuje, produkt, który można stosować więcej niż jeden raz. Obecnie jest na nie duży popyt ze względu na panującego na świecie koronawirusa.

Jakie jest ich zadanie?

 • Wytwarzanie bariery pomiędzy błonami śluzowymi a zanieczyszczeniami.
 • Zapobieganie rozpylaniu wirusa, zwłaszcza podczas mówienia oraz kaszlu.

 Dodatkowo na konferencji 9 kwietnia 2020 roku, rząd ogłosił iż od 16 kwietnia zasłanianie ust i nosa będzie obowiązywało każdego. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.

Całe wystąpienie premiera Morawieckiego dostępne jest na Twitterze:

Dodatkowo dnia 14 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przypomniało na Twitterze o obowiązku zasłaniania ust w miejscach publicznych.

Jeśli chodzi o cenę ochronnej maseczki wielokrotnego użytku to jest ona różna i zależna od miejsca zakupu, konkretnego rodzaju, obecności filtra czy firmy. Zwykle jej koszt waha się w granicach 15-20 zł. Filtr najczęściej należy dokupić oddzielnie.

Reklama

Czy można prać maseczki?

Wiele osób zastanawia się, czy można prać maseczki na twarz. Odpowiedź brzmi – tak, można. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad i postępować zgodnie z nimi.

 1. Nie można prać filtrów – przed włożeniem wielorazowej maseczki do pralki należy go wyjąć.
 2. Temperatura min. 60 stopni Celsjusza – to minimalna temperatura, którą należy ustawić podczas prania maseczki. Zaleca się ustawić 90 stopni.
 3. Wyprasuj maseczkę – poza wypraniem jej, pamiętaj również o wyprasowaniu. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura dodatkowo zabija wirusy, dlatego najlepiej ustawić żelazko na minimum 100 stopni Celsjusza.
 4. Przechowuj w czystym miejscu – po wypraniu i wyprasowaniu produktu należy go przechowywać w suchym i czystym miejscu.

Jak uszyć maseczki ochronne wielorazowe?

Szycie maseczek ochronnych wielorazowych wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście mowa tutaj o tych, które będą wykorzystywane do potrzeb własnych, ponieważ te dedykowane służbom medycznym muszą mieć specjalne atesty. Zatem, jak uszyć maseczkę ochronną?

Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania następujących produktów:

 • nici,
 • nożyczki,
 • gumka krawiecka (szerokość 5 mm),
 • igła lub maszyna do szycia,
 • tkanina bawełniana (30 x 20 cm).

Mając już przygotowane wszystkie rzeczy należy wziąć do ręki tkaninę i jej dłuższe boki zszyć ze sobą w taki sposób, by powstał tzw. „rękaw”. Następnie zszyty materiał należy położyć na płasko, by szef był pośrodku i w odległości 3-4 cm od jednego długiego brzegu zrobić zaszewkę oraz przeszyć krótsze boki. To samo należy zrobić z drugim brzegiem i to wszystko, maseczka jest gotowa. Dodatkowo do krótszych brzegów należy doszyć kawałki gumki krawieckiej, po to, by można było ją zakładać na uszy.

Reklama

Kto musi nosić maseczkę ochronną?

Od 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych, jednak kogo dokładnie dotyczą te obostrzenia i w jakich sytuacjach konieczne jest ich noszenie?

Oto częściowe wytyczne, których należy przestrzegać od dnia 16 kwietnia do odwołania:

 1. Maseczek nie muszą nosić dzieci do ukończenia 4 roku życia oraz osoby niesamodzielne.
 2. Zakryte usta i nos są obowiązkowe w środkach publicznego transportu zbiorowego (nie dotyczy to jednak osób, które kierują takim pojazdem oraz osób wykonujących zarobkowy przewóz osób, jeśli kierującego od przewożonych osób oddzielono w sposób uniemożliwiający kontakt ze źródłem zakażenia).
 3. Zakryte usta i nos są konieczne w samochodach, w których przebywają osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
 4. Usta i nos należy również zakrywać w miejscach ogólnodostępnych (np. na drogach czy placach, straganach, targowiskach itp.).
 5. Dodatkowo maseczka jest niezbędna w teatrze, kinie lub w operze, na stadionie, a także w restauracji, przed zajęciem miejsca przy stoliku.

Wraz z wprowadzeniem IV etapu łagodzenia obostrzeń, zmieniły się także zasady noszenia maseczek. Poinformowało o nich Ministerstwo Zdrowia na Twitterze:

Czytaj również

Bibliografia

 • https://twitter.com/MZ_GOV_PL
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Masz koszmary senne? To może być wczesny objaw groźnej choroby autoimmunologicznej
Mężczyzna z chorobą autoimmunologiczną siedzi na łóżku, ponieważ ma koszmary senne
Przełom w leczeniu czerniaka. Naukowcy kończą badania nad personalizowaną szczepionką
Lekarz podaje pacjentowi szczepionkę na czerniaka
Podobne artykuły
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Pacjent podczas radioterapii
Może ratować życie chorych na raka. Rekordowa liczba pacjentów w 2023 roku
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!