Czym są maseczki wielorazowe?
Maseczki wielorazowe to jak sama nazwa wskazuje, produkt, który można stosować więcej niż jeden raz. Obecnie jest na nie duży popyt ze względu na panującego na świecie koronawirusa.
Jakie jest ich zadanie?
- Wytwarzanie bariery pomiędzy błonami śluzowymi a zanieczyszczeniami.
- Zapobieganie rozpylaniu wirusa, zwłaszcza podczas mówienia oraz kaszlu.
Dodatkowo na konferencji 9 kwietnia 2020 roku, rząd ogłosił iż od 16 kwietnia zasłanianie ust i nosa będzie obowiązywało każdego. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.
Całe wystąpienie premiera Morawieckiego dostępne jest na Twitterze:
Konferencja prasowa premiera @MorawieckiM i min. @SzumowskiLukasz. https://t.co/ExoMDwPlmu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020
Źródło: Oficjalny profil Kancelarii Premiera na Twitterze
Dodatkowo dnia 14 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przypomniało na Twitterze o obowiązku zasłaniania ust w miejscach publicznych.
???? W zamkniętych przestrzeniach ogólnodostępnych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa ⚠️#koronawirus pic.twitter.com/DEAQ8zGtOs
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 14, 2020
Źródło: Oficjalny profil Misterstwa Zdrowia na Twitterze
Jeśli chodzi o cenę ochronnej maseczki wielokrotnego użytku to jest ona różna i zależna od miejsca zakupu, konkretnego rodzaju, obecności filtra czy firmy. Zwykle jej koszt waha się w granicach 15-20 zł. Filtr najczęściej należy dokupić oddzielnie.
Czy można prać maseczki?
Wiele osób zastanawia się, czy można prać maseczki na twarz. Odpowiedź brzmi – tak, można. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad i postępować zgodnie z nimi.
- Nie można prać filtrów – przed włożeniem wielorazowej maseczki do pralki należy go wyjąć.
- Temperatura min. 60 stopni Celsjusza – to minimalna temperatura, którą należy ustawić podczas prania maseczki. Zaleca się ustawić 90 stopni.
- Wyprasuj maseczkę – poza wypraniem jej, pamiętaj również o wyprasowaniu. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura dodatkowo zabija wirusy, dlatego najlepiej ustawić żelazko na minimum 100 stopni Celsjusza.
- Przechowuj w czystym miejscu – po wypraniu i wyprasowaniu produktu należy go przechowywać w suchym i czystym miejscu.
???? Wielorazowe maseczki wymagają regularnej sterylizacji. Maseczkę należy prać w temperaturze co najmniej 6️⃣0️⃣ °C. pic.twitter.com/i6Gca1yFI8
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 15, 2020
Źródło: Oficjalny profil na Twitterze Ministerstwa Zdrowia
Jak uszyć maseczki ochronne wielorazowe?
Szycie maseczek ochronnych wielorazowych wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście mowa tutaj o tych, które będą wykorzystywane do potrzeb własnych, ponieważ te dedykowane służbom medycznym muszą mieć specjalne atesty. Zatem, jak uszyć maseczkę ochronną?
Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania następujących produktów:
- nici,
- nożyczki,
- gumka krawiecka (szerokość 5 mm),
- igła lub maszyna do szycia,
- tkanina bawełniana (30 x 20 cm).
Mając już przygotowane wszystkie rzeczy należy wziąć do ręki tkaninę i jej dłuższe boki zszyć ze sobą w taki sposób, by powstał tzw. „rękaw”. Następnie zszyty materiał należy położyć na płasko, by szef był pośrodku i w odległości 3-4 cm od jednego długiego brzegu zrobić zaszewkę oraz przeszyć krótsze boki. To samo należy zrobić z drugim brzegiem i to wszystko, maseczka jest gotowa. Dodatkowo do krótszych brzegów należy doszyć kawałki gumki krawieckiej, po to, by można było ją zakładać na uszy.
Kto musi nosić maseczkę ochronną?
Od 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych, jednak kogo dokładnie dotyczą te obostrzenia i w jakich sytuacjach konieczne jest ich noszenie?
❗️❗️Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa ❗️❗️ ???? #koronawirus pic.twitter.com/Iq03D7NE9s
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 14, 2020
Źródło: Oficjalny profil na Twitterze Ministerstwa Zdrowia
Oto częściowe wytyczne, których należy przestrzegać od dnia 16 kwietnia do odwołania:
- Maseczek nie muszą nosić dzieci do ukończenia 4 roku życia oraz osoby niesamodzielne.
- Zakryte usta i nos są obowiązkowe w środkach publicznego transportu zbiorowego (nie dotyczy to jednak osób, które kierują takim pojazdem oraz osób wykonujących zarobkowy przewóz osób, jeśli kierującego od przewożonych osób oddzielono w sposób uniemożliwiający kontakt ze źródłem zakażenia).
- Zakryte usta i nos są konieczne w samochodach, w których przebywają osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
- Usta i nos należy również zakrywać w miejscach ogólnodostępnych (np. na drogach czy placach, straganach, targowiskach itp.).
- Dodatkowo maseczka jest niezbędna w teatrze, kinie lub w operze, na stadionie, a także w restauracji, przed zajęciem miejsca przy stoliku.
Wraz z wprowadzeniem IV etapu łagodzenia obostrzeń, zmieniły się także zasady noszenia maseczek. Poinformowało o nich Ministerstwo Zdrowia na Twitterze:
⚠️ Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – pod warunkiem zachowania 2 m odstępu od innych❗
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 28, 2020
Maseczki będą jednak konieczne https://t.co/MlVibAE5qb.:
???? w sklepach,
⛪ kościołach,
???? autobusach czy tramwajach.
Więcej ➡️ https://t.co/82j0C7TVer pic.twitter.com/x4pBZTJedo
Źródło: Oficjalny profil na Twitterze Ministerstwa Zdrowia