} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Medycyna regeneracyjna wykorzystuje osocze bogatopłytkowe

Lek. med. Yuriy Ksenyukest jest specjalistą neurochirurgiem, obecnie w trakcie specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Główny kierunek jego działalności to leczenie operacyjne patologii kręgosłupa i obwodowego układu nerwowego. W nowoczesnej warszawskiej klinice Premium Medical doktor wykorzystuje osocze bogatopłytkowe w ortopedii i neurochirurgii regeneracyjnej. To nowoczesna metoda, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów.
Medycyna regeneracyjna wykorzystuje osocze bogatopłytkowe
Źródło: 123RF

- Co to jest osocze bogatopłytkowe i jak się go pozyskuje?

Osocze bogatopłytkowe to składnik naszej krwi. Pozyskujemy go z krwi. Pielęgniarka pobiera 1-2 próbki krwi (około 8 ml). W probówce tej znajduje się heparyna, która w trakcie odwirowania w specjalnej maszynie oddziela krwinki czerwone od osocza i innych składników.

Osocze zawiera czynniki wzrostu, które mają właściwości naprawcze pozwalające na odbudowanie uszkodzonych tkanek. Terapia regeneracyjna to nowy kierunek w medycynie. Osocze indukuje w organizmie pacjenta procesy naprawcze. Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji. Stąd też nazwa medycyna regeneracyjna.

- Czy terapia osoczem może być zastosowana u każdego pacjenta z problemem ortopedycznym?

Terapia osoczem może być stosowana u każdego pacjenta, którego sytuacja zdrowotna rokuje poprawę po zastosowaniu tej metody. Każdy musi być poprzedzony konsultacją lekarską. Przede wszystkim lekarz musi rozpoznać problematykę choroby i zdecydować o miejscach podania osocza. Nie mniej jednak nie ma większych przeciwwskazań do zabiegu. Wyjątek stanowi choroba nowotworowa.

- Na czym polega zabieg?

Pacjent przychodząc na wizytę musi oddać do krew. Pielęgniarka pobiera krew do 1-2 probówek, które są specjalnie zbudowane. Następnie krew jest odwirowana, by oddzielić osocze bogatopłytkowe od ubogopłytkowego i krwinek czerwonych. Po oddzieleniu, lekarz pobiera osocze bogatopłytkowe do strzykawki za pomocą igły. Zabieg nie wymaga żadnego znieczulenia. Wykonywany jest w jałowych warunkach. Lekarz ostrzykuje miejsce zmienione chorobowo. Po zabiegu zakładany jest niewielki opatrunek. W niektórych przypadkach może być potrzebne unieruchomienie.

- Kiedy lekarz zleca zabieg osoczem?

Lekarz zleca zabieg u pacjenta niezależnie od wieku. Osocze wykorzystuje się w postaci ostrzyknięcia miejsca powstania zapalenia, do podawania okołostawowego lub dostawowego, ostrzyknięcia punktów spustowych bólu w zależności od potrzeby (stawy barkowy, łokciowy, staw kolanowy, biodrowy, kręgosłup).

- Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem terapii?

Podanie osocza wymaga konsultacji z lekarzem, oceny przyczyny dolegliwości i przewidywanej skuteczności w zależności od choroby i jej zaawansowania.

- Czy konieczna jest wizyta kontrolna po zabiegu?

W przypadku nawrotu dolegliwości po pierwszym podaniu osocza bogatopłytkowego warto ponownie skonsultować się z lekarzem i zastanowić się nad ewentualnym powtórzeniem zabiegu.

- Czy ten zabieg jest bezpieczny?

Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Prawie nigdy nie wywołuje reakcji alergicznych. Niezwykle rzadko zdążają się miejscowe reakcje alergiczne u osób z uczuleniem na składniki aktywatora osocza u osób z wieloczynnikowym uczuleniem.

- Czy może pojawić się ból lub inne niedogodności po zabiegu?

Mogą, ale niekoniecznie. Najczęściej pacjenci odczuwają poprawę komfortu i ruchomości stawu. W krótkim czasie po zabiegu dolegliwości bólowe ustępują. Wszystko oczywiście zależy od zmian chorobowych i zaawansowania choroby. Dlatego może się okazać, że zabieg będzie trzeba powtórzyć.

- Czy osocze można wykorzystywać też do innych zabiegów?

Podanie osocza jest często wykorzystywane w medycynie estetycznej, ale my wykorzystujemy je przede wszystkim w ortopedii i neurochirurgii regeneracyjnej. Osocze można podawać np. z kwasem hialuronowym do stawów, aby zwiększyć też ilość mazi stawowej i zapewnić lepszą ruchomość w stawie. W naszej placówce Premium Medical osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest również po laserowych zabiegach usunięcia blizn i rozstępów jako przyspieszenie gojenia się i odbudowy struktur skóry.

Zabieg możesz wykonać w:

Przychodnia Premium Medical
ul. Kobielska 23, Warszawa
Rondo Wiatraczna
nad Galerią Grochów II piętro windą przy głównym wejściu

tel.: +48 530 710 974
tel.: +48 530 710 928
tel.: 22 512 51 53
godziny otwarcia: 9:00 – do ostatniego zapisanego pacjenta

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nowe sposoby leczenia
Złamanie nadgarstka – z przemieszczeniem i bez. Rehabilitacja
Złamanie kości w nadgarstku
Fototerapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Kobieta leczy się światłem
Komora hiperbaryczna - wskazania i przeciwwskazania do terapii
Komora hiperbaryczna
Podobne artykuły
Zabieg laparoskopii
Chirurgia laparoskopowa - wady i zalety. Na czym dokładnie polega zabieg laparoskopowy?
Zwapnienie kości barku
Zwapnienie kości – przyczyny, objawy. Co robić?
Rehabilitantka tłumaczy, posługując się modelem układu kostnego człowieka
Osteopatia – co to jest i na czym polega ta metoda terapii?
Mężczyzna leżący na stole operacyjnym w czasie znieczulenia
Znieczulenie w anestezjologii - rodzaje: miejscowe, ogólne
Chirurgia klatki piersiowej
Co to jest torakochirurgia i w czym się specjalizuje?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!