Dla Ciebie, na zdrowie!

Metoda BLW – co to jest? Rozszerzanie diety niemowlaka

Metoda BLW to alternatywny sposób rozszerzania diety niemowlęcia. Polega na podawaniu dziecku, które osiągnęło już wiek, w którym zaleca się rozszerzanie diety, posiłków uzupełniających (warzyw, owoców, mięsa, jajka, ryb, zbóż) w postaci stałej, tj. z pominięciem konsystencji papek/ musów.
Rozszerzanie diety niemowlaka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest metoda BLW?

Metoda BLW zakłada rozszerzanie diety niemowlęcia zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, opracowywanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Różnica między tym sposobem żywienia dziecka a tradycyjnym polega na tym, że niemowlę nie dostaje zup-kremów, owoców w formie musów, czy zmiksowanych warzyw. Podaje się więc całe ugotowane kawałki, np. marchewki, brokuła, pieczywo do ręki, kawałki miękkich owoców, czy posiekane ugotowane mięso, ryby i jajka.

Nie należy karmić dziecka łyżeczką, ono samo spożywa te pokarmy ręką w ilości jakiej potrzebuje. Można podawać niemiksowane zupy, ale zazwyczaj dziecko spożywa je samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica.

Metoda BLW ma oczywiście swoje plusy i minusy.

Zalety metody BLW:

 • rozwój sensoryki dziecka (maluch dotyka różnych struktur pokarmów, widzi rozmaite kolory i konsystencje);
 • rozwija samodzielność dziecka;
 • dziecko je w tempie, jakie mu odpowiada i w ilości, której potrzebuje, czyli występuje zjawisko samoregulacji mechanizmów sytości;
 • istnieją teorie, że metoda BLW przyczynia się do lepszego rozwoju mowy, gdyż ośrodki w mózgu odpowiadające za motorykę ręki są zlokalizowane blisko obszarów odpowiedzialnych za mowę;
 • dziecko uczy się smaków – wyraźnie wyczuwa różnicę w smaku kalafiora od smaku jajka, czego nie sposób wyczuć w zmiksowanej wieloskładnikowej zupie. Pozwala to na większą akceptację różnorodnego jedzenia w przyszłości, a tym samym, rozwój prozdrowotnych nawyków żywieniowych;
 • dziecko ćwiczy rękę, manipulację, precyzyjny chwyt i trafianie do buzi;
 • konieczność intensywnego żucia i gryzienia zmniejsza ryzyko wad zgryzu i wad wymowy;
 • mniej czasu na przygotowywanie posiłków;

Wady metody BLW:

 • bałagan;
 • dziecko, któremu poda się kilka składników na talerzu może nie wybierać tych, które już należy wprowadzać;
 • rodzice, przyzwyczajeni, że dziecko je „dorosłe” posiłki, mogą mieć tendencję do podawaniu dziecku pokarmów, które są niewskazane jeszcze w jego diecie, np. smażone ziemniaki;
 • na początku dziecko, które jest głodne, może mieć problemy z najadaniem się pokarmem podanym w formie stałej, gdyż nie kojarzy takiej żywności z zaspokajaniem głodu (do tej pory jedzeniem było tylko mleko). Może się więc złościć i buntować, dlatego należy dobrze wybrać moment serwowania mu dania (nie, gdy dziecko jest bardzo głodne lub zmęczone).

Reklama

BLW – jak zacząć?

Zanim zacznie się podawać niemowlakowi pokarmy stałe, należy upewnić się, czy jest na to gotowy.

Dziecko powinno już w miarę stabilnie samodzielnie siedzieć z podparciem. Zaleca się również wprowadzanie nowych pokarmów, gdy dziecko wykazuje zainteresowanie nimi, np. wyciąga rączę, gdy widzi, że rodzic coś je, samo wkłada do buzi okruszki jedzenia, czy wykazuje objawy głodu po spożyciu mleka.

Od czego zatem zacząć BLW? Pamiętać należy, że obowiązują ogóle zasady rozszerzania diety niemowlęcia, dlatego trzeba znać aktualny schemat żywienia niemowląt.

Zaleca on, aby dietę rozszerzyć od warzyw i owoców. Dlatego w pierwszej kolejności można podać dziecku kawałek ugotowanej cukinii/ brokuła/ dyni/ kabaczka, czy marchewki. Gdy dziecko w ciągu kilku dni spróbuje różnych rodzajów warzyw, wówczas można podać pierwsze owoce. Nie zaleca się podawania ich przed warzywami, gdyż w ten sposób wyrabia się w dziecku preferencję smaku słodkiego. W dalszej kolejności można podawać produkty zbożowe, np. ugotowany makaron oraz mięso, jajka, a później ryby.

Schudnij bez wyrzeczeń! Kliknij tutaj

Od kiedy stosować metodę BLW?

Metodę BLW można zacząć stosować od razu, gdy dziecko jest w wieku, w którym należy rozszerzać mu dietę, czyli nie wcześniej, niż po ukończeniu 4 pełnych miesięcy życia, ale nie później, niż do końca 6. miesiąca życia.

Zazwyczaj optymalnym momentem jest 6. miesiąc życia. Jeśli chce się karmić dziecko tym sposobem, ale na początku rodzic obawia się jednak, czy maluch sobie poradzi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw podawać posiłki o konsystencji papkowatej, a później, włączyć produkty o konsystencji stałej. Można też od początku stosować tę metodę wymiennie z tradycyjną.

Reklama

Dieta BLW – przepisy

Oto przykładowy przepis na diecie BLW:

Krupnik z kurczakiem, kaszą jaglaną i włoszczyzną

Składniki:

 • Mięso z kurczaka
 • Kasza jaglana
 • Marchew
 • Pietruszka
 • Ziemniaki
 • Bulion warzywny
 • Liść laurowy, ziele angielskie, zioła prowansalskie, natka pietruszki

Sposób przygotowania:

 1. Mięso umyj i ugotuj w wodzie z przyprawami.
 2. Ziemniaki umyj, obierz i pokrój w kostkę.
 3. Marchewkę umyj, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
 4. W garnku zagotuj bulion. Dodaj suchą kaszą jaglaną oraz warzywa. Przykryj i gotuj około 15 minut do miękkości składników.
 5. Do zupy dodaj oskubane mięso (bez skóry i kości), całość posyp posiekaną natką pietruszki.

Reklama

Opinie o diecie BLW

Naturalnym jest, że rodzice w trosce o zdrowie swojego dziecka szukają najlepszych sposobów odżywiania swojej pociechy. Metoda BLW może budzić wiele wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa, ale również realizowania zapotrzebowania niemowlęcia na składniki odżywcze. Należy pamiętać, że zazwyczaj połowa zaserwowanego dziecku pożywienia trafia wszędzie, tylko nie do jego brzuszka.

Jakie są zatem opinie o diecie BLW? Niektórzy uważają, że ten sposób rozszerzania diety niesie zagrożenie udławieniem się, gdyż dziecko bierze do buzi spore kawałki. Tymczasem badania pokazują, że żadne z tych obaw nie mają podstaw w praktyce. W jednym z badań sprawdzono, jak często dochodzi do udławienia się pokarmem w grupie niemowląt karmionych metodą BLW w porównaniu do grupy karmionej miksowanymi posiłkami. Okazało się, że w obu grupach z taką samą częstością dochodziło do incydentów zachłyśnięcia się jedzeniem.

Inni naukowcy oceniali również spożycie żelaza i cynku w grupie dzieci żywionych metodą BLW oraz tych, karmionych papkowatymi potrawami i wysunęli wnioski, że metoda BLW nie niesie ryzyka niedoborów tych składników. Podobnie, rozwój antropometryczny niemowląt żywionych sposobem BLW nie budzi zastrzeżeń, gdyż przebiega podobnie jak wśród pozostałych dzieci.

Wiele inspiracji na posiłki, które można zaadaptować do diety swojego dziecka znajduje się w dietetycznej platformie. W ramach abonamentu można korzystać z opcji gotowania dla rodziny, a także generować intuicyjną listę zakupów, ułatwiającą wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych w twoim rodzinnym domu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Podobne artykuły
Wysoka temperatura przy wyżynaniu zębów u dzieci
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – jak wygląda?
Mama karmie dziecko kaszką
Kaszki dla dzieci - bez cukru, ekologiczne, zdrowe. Od kiedy?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?