Reklama
Na czym polega dieta owsiankowa?
Dieta owsiankowa to jedna z popularnych niegdyś monoskładnikowych diet. Z uwagi na jej trudne zbilansowanie, brak możliwości dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych i niską kaloryczność (1000-1400 kcal) nie jest rekomendowana przez dietetyków. Jak sama nazwa wskazuje dieta opiera się na spożywaniu płatków owsianych, które powinny być jak najmniej przetworzone.
Czas jej stosowania jest różny - może trwać jeden dzień, tydzień, a nawet dużo dłużej. Podczas jednodniowej diety dozwolone jest spożywanie płatków owsianych naturalnych z dodatkiem chudego nabiału (mleko, jogurt naturalny) lub napojów sojowych. 5-8 łyżek płatków gotujemy w 2 litrach płynu (może to być również woda).
Dieta dopuszcza urozmaicenie dodatkiem owoców np. pomarańczą, kiwi czy jabłkiem. Następnie dzieli się przygotowany posiłek na 5 porcji i spożywa je w ciągu całego dnia w odstępach 2-3 godzinnych. Niektóre wersje diety dopuszczają dosłodzenie owsianki słodzikami.
W ciągu dnia można sięgać po rekomendowane płyny – wodę niegazowaną i herbatę ziołowa bez cukru. Długoterminowa dieta owsiankowa dzieli się na etapy, gdzie pierwsza faza trwa tydzień i polega na spożywaniu wyłącznie owsianki, ale z ograniczeniem kaloryczności dziennej do 1200 kcal.
Kolejno, przez 4 tygodnie do 3 porcji owsianki można dodawać owoce oraz warzywa, a także spożywać chude mięso i ryby w porze obiadowej. Ostatni etap to faza wyjściowa, w której to raz dziennie spożywa się owsiankę, a pozostałe posiłki to łatwostrawne dania bazujące na warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, chudym mięsie oraz rybach.
Reklama
Jednodniowa dieta owsiana – czy warto?
Włączenie płatków owsianych do diety przyniesie wiele korzyści. Produkt ten zawiera spore ilości błonnika, dzięki czemu będziemy syci na dłużej. Spożywając je można również pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu we krwi oraz ustabilizowanie gospodarki węglowodanowej.
Płatki wspomogą także perystaltykę jelit, a składniki mineralne i witaminy w nich zawarte (np. witaminy z grupy B, żelazo, magnez, potas, cynk) pozytywnie wpłyną na skórę, włosy i paznokcie. Jednakże nie oznacza to, że dieta powinna składać się wyłącznie z płatków owsianych, nawet jeśli spożywa się je przez jeden dzień.
Jednodniowa dieta owsiana nie będzie skutkowała redukcją tkanki tłuszczowej. W związku z tym, że spadek masy ciała wynika jedynie z oczyszczenia przewodu pokarmowego, masa ciała szybko wróci do normy. Nie można zapominać o tym, że podstawą odpowiednio zbilansowanej diety jest jej różnorodność. Dlatego stosowanie monoskładnikowej diety nawet przez krótki czas nie jest zalecane.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Efekty na diecie owsiankowej
Dieta owsiankowa stosowana tydzień lub dłużej może doprowadzić do bardzo szybkiej utraty masy ciała. Będąc na niej można chudnąć nawet ponad 1 kg tygodniowo, na co składa się przede wszystkim oczyszczenie jelit i utrata wody. Nie jest jednak rekomendowana, ponieważ ze względu na zastosowanie niskiej kaloryczności diety może doprowadzić do efektu jo-jo i szybkiego powrotu do masy ciała przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej. Tym samym, dłuższe stosowanie mało zróżnicowanej diety może doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych.
Zamiast diety owsiankowej zdecydowanie lepszym pomysłem jest włączenie owsianki z dodatkiem produktu nabiałowego, orzechów i nasion czy świeżych owoców do naszego menu na stałe. Taki zabieg może nie tylko wspomóc proces odchudzania, ale również poprawić glikemię i lipidogram. Płatki owsiane można również użyć do przygotowania innych dań, co będzie idealnym urozmaiceniem diety np. omlety czy placki.
Jak w przypadku każdej diety, aby efekty były widoczne potrzeba deficytu kalorii i wytrwałości. Jeżeli dotychczasowe tłuste śniadanie, bądź gotowy zestaw śniadaniowy zakupiony w barze zamieni się na owsiankę ze świeżymi owocami i orzechami, można zaoszczędzić kalorie i małymi krokami zredukować trwale nadmierną masę ciała. Dodatkowo zostanie wprowadzony dobry nawyk spożywania pełnowartościowego śniadania.
Reklama
Dieta owsiankowa – przepisy
Owsianka z pomarańczą i nasionami słonecznika
Składniki:
- Płatki owsiane – 4 łyżki
- Mleko 0,5% tłuszczu - ¾ szklanki
- Pomarańcza – 1 sztuka
- Słonecznik, nasiona – 1 łyżeczka
Sposób przygotowania:
- Ugotuj płatki w mleku przez około 5-10 minut i przełóż do miseczki.
- Owoce pokrój i dodaj do płatków.
- Dodaj nasiona i wymieszaj wszystkie składniki.
Owsianka z gruszką i cynamonem
Składniki:
- Płatki owsiane – 4 łyżki
- Mleko 0,5% tłuszczu – ¾ szklanki
- Gruszka – 1 sztuka
- Cynamon – 2 szczypty
- Słonecznik, nasiona – 1 łyżeczka
Sposób przygotowania:
- Ugotuj płatki w mleku z cynamonem przez około 5-10 minut i przełóż do miseczki.
- Owoce pokrój i dodaj do płatków.
- Posyp nasionami i wymieszaj wszystkie składniki.
Wiele innych przepisów na owsianki dostarcza dietetyczna platforma.
Reklama
Opinie o diecie owsiankowej
Opinie na temat tej diety są różne, a to wynika z indywidualności i różnych upodobań kulinarnych. Diety monotonne szybko stają się nudne i mogą spowodować, że zrazimy się do konkretnego produktu, a w tym przypadku do bardzo cennych odżywczo płatków owsianych.
Nie należy popadać z skrajności w skrajność. W przypadku osób mających problemy z przewodem pokarmowym zastosowanie tej diety może przyczynić się do niepokojących objawów m.in.: wzdęcia i przewlekłego bólu brzucha.
Natomiast stosowana przez dłuższy czas w przez osoby zdrowe i dorosłe może w konsekwencji doprowadzić do niedoborów pokarmowych oraz osłabienia organizmu. Zbilansowane plany żywieniowe są dostępne na platformie żywieniowej. W ramach subskrypcji otrzymamy nie tylko plan żywieniowy dobrany do indywidualnych potrzeb, preferencji smakowych i stylu życia, ale także kontakt wykwalifikowanymi z dietetykami.
Artykuł zawiera lokowanie produktu