Dla Ciebie, na zdrowie!

Peeling trychologiczny - do skóry głowy. Jakie ma działanie?

Peeling ciała i twarzy to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Mało kto wie jednak, że peelingu powinno się używać także na skórę głowy. Jak często należy z niego korzystać?
Kobieta wykonuje peeling trychologiczny
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest peeling trychologiczny?

Peeling trychologiczny to kosmetyk przeznaczony do złuszczenia martwego naskórka oraz dogłębnego oczyszczenia skóry głowy. Korzystać z niego powinna każda osoba pragnąca mieć zdrowe i mocne włosy, w szczególności jednak jest on polecany osobom z włosami przetłuszczającymi się - peeling przedłuża bowiem ich świeżość. 

Po odpowiedni peeling trychologiczny (np. z piroktonem olaminy) powinny sięgnąć także osoby borykające się z łupieżem. W sklepach znajdziemy peelingi trychologiczne mechaniczne oraz enzymatyczne.Działanie tych pierwszych opiera się na drobinkach (np. pestkach moreli), które poprzez pocieranie złuszczają zrogowaciały naskórek. Zawarte w peelingach enzymatycznych substancje aktywne rozpuszczają natomiast naskórek i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu nie wymagają już tarcia.

Reklama

Domowy peeling do skóry głowy

Peeling do skóry głowy można przygotować samodzielnie, choć jeśli borykamy się z takimi problemami jak łupież czy łojotok, lepiej sięgnąć po specjalistyczne, wieloskładnikowe preparaty. 

Domowy peeling do skóry głowy musi składać się z dwóch elementów: 

  • drobinek, które w procesie tarcia pozbędą się martwego naskórka, 
  • dobrego szamponu do włosów. 

Do porcji kosmetyku możemy dodać 3 łyżki cukru lub 3 łyżki fusów z kawy. Warto przy tym pamiętać, że cukrowy peeling skóry głowy będzie znacznie łatwiejszy do zmycia, ponieważ pod wpływem ciepłej wody kryształki cukru zaczną się rozpuszczać. Taki peeling nakładamy na mokrą skórę głowy i delikatnie masujemy, po czym spłukujemy i myjemy głowę jak zwykle.

Reklama

Jak zrobić peeling skóry głowy?

Większość peelingów nakładamy na zwilżoną skórę głowy, choć niektóre zaleca się stosować na sucho. Dotyczy to zwłaszcza specjalistycznych peelingów enzymatycznych - zawarte w nich substancje lepiej oczyszczą skórę głowy, gdy nie będzie ona mokra. 

Warto pamiętać, że stosowanie peelingu to nie tylko gwarancja dogłębnego oczyszczenia skóry głowy, ale także świetne przygotowanie do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkiego rodzaju wcierki, lotiony czy ampułki (np. przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów) zadziałają znacznie lepiej, gdy zostaną naniesione na skórę bezpośrednio po wykonaniu peelingu trychologicznego.

Reklama

Efekty stosowania peelingu trychologicznego

Peeling trychologiczny zazwyczaj wykonuje się raz w tygodniu- jego częstsze stosowanie mogłoby podrażnić skórę głowy. Niezwykle skutecznie pozbywa się on resztek kosmetyków czy łoju, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie sam szampon. 

Peeling do skóry głowy reguluje także pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu - stosowany regularnie - niweluje problem przetłuszczania się włosów. Odświeżona skóra głowy skutkuje odbiciem kosmyków u nasady i zwiększeniem ich objętości, a dzięki dotlenieniu cebulek włosowych i poprawie mikrokrążenia, stają się one mocniejsze, nie wypadają nadmiernie i szybciej rosną.

Reklama

Naturalny peeling do skóry głowy

Nazwa „peeling trychologiczny” jest związana z trychologią, czyli dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami. Trycholodzy często zalecają stosowanie peelingów, ponieważ zdecydowanie poprawiają one stan skóry głowy, a co za tym idzie - także włosów. 

W składzie wielu peelingów trychologicznych znajdziemy naturalne składniki, np.:

  • łupiny z pestek moreli, 
  • papainę,
  • roślinne ekstrakty ze skrzypu, 
  • jałowca, 
  • łopianu,
  • szałwii. 

W peelingach enzymatycznych kryją się zaś przede wszystkim kwasy (AHA, mlekowy), które mają za zadanie złuszczyć zrogowaciały naskórek. Popularnymi składnikami peelingów trychologicznych są również: 

  • kofeina, 
  • mocznik, 
  • allantoina,
  • arginina. 

Reklama

Gdzie kupić peeling do skóry głowy?

Peelingi do skóry głowy coraz częściej można spotkać w drogeriach i aptekach stacjonarnych, choć znacznie większy wybór tego rodzaju produktów będziemy mieć podczas zakupów internetowych. 
 

W sprzedaży znajdziemy peelingi trychologiczne o różnych składach, dzięki czemu bez problemu wybierzemy kosmetyk idealnie dopasowany do potrzeb naszych włosów i skóry głowy.

Reklama

Peeling do skóry głowy - cena

Za peeling do skóry głowy zapłacimy już kilkanaście złotych w internetowej drogerii. Średnia cena takiego specyfiku to jednak około 30-35 zł.Specjalistyczne trychologiczne preparaty potrafią kosztować nawet ponad 100 zł.

Jeśli mamy do czynienia z problemami skóry głowy i w związku z tym nie wiemy jaki peeling najlepiej nam posłuży, warto skorzystać z porady trychologa. Dzięki badaniu specjalną kamerą oceni on kondycję naszych włosów i zaleci odpowiednie preparaty. Z niepokojącymi zmianami dotyczącymi skóry głowy można wybrać się również do dermatologa.

Zobacz także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Opinie
Nasiona kozieradki
Przeczytaj artykuł
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Kobieta z łupieżem na wizycie u specjalisty
Podobne artykuły
Plasterki limonki, jako składniki diety na włosy
Dieta na włosy - co jeść? Jadłospis przeciw wypadaniu włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów
Kosmetyki do zdrowych włosów – co warto mieć w kosmetyczce?
Badanie obrazowe włosów i skóry głowy
Trichoskopia - czym jest i kiedy warto ją wykonać?
Lekarz trycholog w czasie pracy
Trycholog - czym się zajmuje i kiedy udać się na wizytę?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!