Dla Ciebie, na zdrowie!

Elektryzujące się włosy - co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały?

​Elektryzujące się włosy to problem, który pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy nosimy czapki. Z nakrycia głowy nie trzeba jednak rezygnować – podpowiadamy, co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały.
Kobieta z naelektryzowanymi włosami
Źródło: 123RF
Spis treści

Włosy, podobnie jak cząstki tkanin, są naładowane dodatnio. Gdy łuski włosa pozostają otwarte, wtedy ładunki mogą przenikać do jego wnętrza. Wówczas jony dodatnie włosów i ubrań odpychają się wzajemnie. W efekcie pojedyncze kosmyki unoszą się do góry - mówimy wówczas, że włosy się elektryzują.

Reklama

Od czego elektryzują się włosy?

Gdy włosy nie są gładkie, wtedy z łatwością się elektryzują. Wpływ na to ma w dużej mierze ich nieodpowiednia pielęgnacja – zły sposób mycia i suszenia, nieodpowiednie czesanie czy przesuszenie kosmyków. Elektryzowanie się włosów może pojawić się również ze względu na czynniki klimatyczne, takie jak nadmierna wilgotność czy suchość powietrza.

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Kliknij tutaj
REKLAMA

Sposoby na elektryzujące się włosy

Co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały? Przede wszystkim dobrze o nie zadbać. Odpowiednie mycie i suszenie to często połowa sukcesu. Myjąc głowę, starajmy się wykonać krótki masaż, który poprawi ukrwienie skóry. Taka praktyka dobrze wpływa na cebulki włosów, dzięki czemu wykazują one mniejszą tendencję do elektryzowania się.

Poznaj: Domowe sposoby na pielęgnację włosów

Odpowiednie suszenie – sposób na elektryzujące się włosy

Elektryzowaniu włosów można zapobiec susząc je w odpowiedni sposób. Zapomnijmy o energicznym pocieraniu ręcznikiem mokrej głowy. Najlepiej delikatnie odciśnijmy włosy w bawełnianą szmatkę lub t-shirt. Używając suszarki, unikajmy zbyt gorącego powietrza. Suszenie rozpocznijmy od ciepłego nawiewu, a gdy włosy będą już całkiem suche, przez chwilę skierujmy na nie strumień chłodnego powietrza – to domknie ich łuski.

Jeśli naelektryzowane włosy są często pojawiającym się problemem, warto zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji powietrza. Uwalnia ona miliony ładunków ujemnych, które osiadają na włosach i neutralizują ładunki dodatnie, zapobiegając elektryzowaniu się kosmyków. Pamiętajmy również o odpowiednim czesaniu włosów - najlepiej używać do tego celu dużego, drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami lub szczotki do włosów z naturalnego włosia.

Reklama

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

W walce z elektryzującymi włosami pomocna będzie domowa maseczka. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie żółtka i łyżeczki oliwy (przy bardzo długich włosach ilość składników trzeba podwoić). Produkty mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstałą mieszankę nakładamy na umyte i lekko osuszone włosy na około godzinę. Miksturę zmywamy letnią wodą, do której możemy dodać odrobinę soku z cytryny.

Reklama

Kosmetyki przeciw elektryzowaniu się włosów

Włosy, które się elektryzują, trzeba dobrze nawilżać – pamiętajmy o tym, kupując odżywki czy maski. Dobrze, jeśli w ich składzie znajdą się naturalne składniki i stosunkowo niewiele chemii - nadmiar silikonów również może powodować elektryzowanie się włosów. Na rynku dostępne są także specjalne spraye przeciw elektryzowaniu się włosów. Warto poszukać ich w internetowych drogeriach.

Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Gencjana na włosy – jak używać? Jak wpływa na organizm?
Gencjana
Budowa włosa - z czego się składa, czym się charakteryzuje i jakie ma funkcje?
Kobieta o pięknych włosach
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty i opinie
Fryzjer farbuje włosy henną
Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?
Kobieta stosuje emolienty na włosy
Emolienty na włosy - działanie. Jakie mają właściwości?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!