} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Jaki zastosować opatrunek, maść i plastry

Oparzenia, niezależnie od stopnia, wymagają udzielenia pierwszej pomocy, a następnie adekwatnego opatrzenia i leczenia rany. Co na oparzenia nadaje się najlepiej? Do wyboru są takie środki, jak maść, a także krem, żel i pianka. Innym skutecznym rozwiązaniem jest hydrożelowy opatrunek na oparzenia.
pierwsza pomoc przy oparzeniach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Oparzenia: termiczne, chemiczne, radiacyjne

Oparzenia, to różnego rodzaju uszkodzenia tkanek skóry, błon śluzowych, mięśni, niekiedy nawet kości, pod wpływem czynników takich jak ogień, gorąca woda, promieniowanie słoneczne, porażenie prądem, działanie substancji chemicznych etc. Ze względu na źródło, wyróżniamy oparzenia termiczne, chemiczne, elektryczne i radiacyjne (m.in. promieniowanie UV i RTG).

Ciało ludzkie oparzeniom ulega w łatwy sposób, wystarczy 3-minutowa ekspozycja na temperaturę rzędu 55 stopni, by rozpocząć proces nieodwracalnych, martwiczych zmian tkanki. W przypadku, gdy temperatura sięga 70 stopni, skóra zostanie uszkodzona w ciągu minuty.

Pamiętajmy, że powierzchowna rana, lekka martwica, zaczerwienienie czy bąbel po oparzeniu, to w wielu przypadkach najniższy wymiar kary za chwilę nieuwagi. Rozległe oparzenia mogą prowadzić do wstrząsu, którego konsekwencją jest śmierć.

Reklama

Klasyfikacja oparzeń

Ze względu na rozległość i charakter, oparzenia klasyfikowane są następująco:

  • oparzenia I stopnia – obejmują naskórek, objawiają się lekkim zaczerwienieniem, umiarkowanie bolesne, swędzą, nie zostawiają blizn;
  • oparzenia II stopnia – obejmują naskórek i część skóry właściwej, możliwy jest bolesny bąbel po oparzeniu, głębokie oparzenia II stopnia uszkadzają zakończenia nerwowe, przez co paradoksalnie są mniej bolesne, niż płytkie, w zależności od głębokości, oparzenia II stopnia goją się nawet kilka tygodni, płytkie nie zostawiają blizn, głębokie – tak;
  • oparzenia III stopnia – martwica obejmuje skórę właściwą, nerwy i podskórną tkankę tłuszczową, goją się długo i ciężko, mogą wymagać przeszczepu skóry;
  • oparzenia IV stopnia – martwica obejmuje mięśnie, ścięgna i kości, niekiedy objawia się charakterystycznym zwęgleniem oparzonego miejsca

Miejscowe zniszczenie tkanek, ich niedotlenienie, utrata płynów i zmiany biochemiczne w okolicach poparzonych tkanek mogą doprowadzić do reakcji ogólnoustrojowej w postaci wstrząsu. Oparzona skóra przestaje być barierą ochronną dla mikroorganizmów, a często rozległe uszkodzenia znacznie zwiększają ryzyko zakażenia.

Reklama

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzenia, nawet najlżejsze, wymagają natychmiastowej interwencji. Warto wiedzieć, że nie wychłodzone i nie opatrzone we właściwy sposób mogą powodować dalszą penetrację tkanki przez ciepło, prowadząc do jeszcze głębszych uszkodzeń. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w oparzeniach?

Najistotniejsze jest schłodzenie, czyli „wyciągnięcie” ciepła z poparzonego miejsca. W pierwszej chwili większość osób na oparzenia instynktownie reaguje odkręcając kurek z zimną wodą i jest to działanie w wielu przypadkach jak najbardziej słuszne i skuteczne (oparzenia chłodzi się w ten sposób przez około 20 minut, używając wody o temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza).

Problem pojawia się wówczas, gdy dostępu do kranu nie mamy (sytuacje takie, jak wypadek komunikacyjny), albo uszkodzenie tkanki jest tak rozległe, że strumień wody może spowodować więcej szkody niż pożytku. W takich sytuacjach należy skorzystać ze specjalistycznych opatrunków i środków na oparzenia.

Reklama

Opatrunek na oparzenia

Alternatywną dla zimnej wody może być opatrunek na oparzenia - dostępny jako plastry hydrożelowe i hydrokoloidowe na oparzenia lub żel na oparzenia. Tego typu opatrunek działa szybciej i skuteczniej, niż woda („wyciąga” ciepło w ciągu około 4-5 minut), nie uszkadza też oparzonej tkanki w przypadku rozległych urazów. Opatrunek pochłania ewentualny niewielki wysięk, zapewnia wilgotne środowisko rany a jednocześnie skuteczną wymianę gazową.

Chłodząc – minimalizuje ból. Dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki swoim właściwościom nie przywiera do uszkodzonej tkanki – w znacznym stopniu ułatwia to jego zmianę. Hydrożelowy opatrunek w większości składa się z wody, jest przeźroczysty, co pozwala na monitorowanie stanu uszkodzonej skóry bez konieczności zdejmowania.

Dodatkowo produkt chłodzi i redukuje ból oraz przyspiesza proces gojenia się rany jednocześnie chroniąc poparzenie przed urazami, dzięki miękkiej żelowej konsystencji.

Reklama

Maść, krem i pianka na oparzenia

Oparzenia możemy potraktować także medykamentami zawierającymi substancje chłodzące, łagodzące i przeciwzapalne. Do wyboru mamy szeroką paletę produktów:

  • maść na oparzenia,
  • krem,
  • pianka,
  • spray,
  • żel.

Niezależnie od konsystencji, środki na oparzenia bazują na takich substancjach czynnych jak D-pantenol i alantoina, w poważniejszych przypadkach konieczne może być sięgniecie po maść z antybiotykiem. Maść od kremu na oparzenia różni się konsystencją - ta pierwsza wchłania się wolniej, dlatego częściej jest stosowana w przypadku poważniejszych oparzeń.

Uwaga: poparzone miejsce maścią lub kremem można posmarować wyłącznie w przypadku, gdy nie doszło do przerwania tkanki. Maści lub kremu na oparzenia nie wolno nakładać bezpośrednio na ranę! Jeśli uszkodzony został naskórek lub skóra, lecznicze specyfiki stosujemy jedynie wokół rany.

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pierwsza pomoc
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Wymiana opatrunku na ranie
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Pierwsza pomoc
Skurcze łydek: w nocy i przy przeciąganiu. Co pomaga?
Mężczyzna ze skurczem łydek
Podobne artykuły
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Kobieta która się dławi
Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr? Przeciwwkazania
Blizna po ranie postrzałowej
Rana postrzałowa - rodzaje. Jak postępować?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!