Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Problem z trądzikiem? Rodzicu, pomóż sfrustrowanemu nastolatkowi

Trądzik młodzieńczy u nastolatków jest zjawiskiem bardzo powszechnym.. To, że kolega też ma pryszcze nie jest jednak dla nastolatka żadnym pocieszeniem. Sprawdź, co zrobić, aby pomóc sfrustrowanemu nastolatkowi odzyskać zdrową i gładką cerę.
Dwie nastolatki leżące na kanapie
Źródło: 123RF
Spis treści

Artykuł partnera

Reklama

Skąd te pryszcze?

Pryszcze, zwane inaczej wągrami są konsekwencją nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Kiedy gruczoły te pracują prawidłowo wytwarzają tylko tyle sebum, ile jest potrzebne do prawidłowego natłuszczenia skóry. Kiedy jednak łoju jest zbyt dużo, gromadzi się on w porach skóry i wraz ze zrogowaciałym naskórkiem zatyka je. W ten sposób tworzą się zaskórniki. Zgromadzone w zaskórniku sebum staje się doskonałą pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes, które są główną przyczyną trądziku u nastolatków. Pod wpływem działania bakterii pojawia się stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, grudkami i krostkami na powierzchni skóry, potocznie zwanymi pryszczami.

Reklama

Trądzik u nastolatków a okres dojrzewania

Pojawienie się na skórze zaskórników, grudek i krost nie zawsze musi być konsekwencją okresu dojrzewania. Trądzik pospolity dotyka bowiem kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Dojrzewanie i związana z nim burza hormonów nie pozostają jednak bez znaczenia dla kondycji skóry, dlatego bardzo często problem trądziku dotyka właśnie nastolatków.

Dojrzewająca cera wytwarza zbyt dużo sebum, które zatyka pory i doprowadza do powstania stanu zapalnego. Dzieje się tak pod wpływem zmian hormonalnych, które towarzyszą okresowi dojrzewania, szczególnie pod wpływem hormonów męskich - androgenów. To właśnie one doprowadzają do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych i wytwarzania zbyt dużo sebum.

Nie bez znaczenia na kondycję skóry pozostaje również typowy dla okresu dojrzewania stres. Jest to najczęściej stres spowodowany problemami w szkole, nieporozumieniami z rodzicami, czy nieakceptacją w grupie. Pojawienie się pryszczy nie ułatwia sprawy nastolatkowi, który właśnie w tym czasie poszukuje swojej tożsamości, przynależności do grupy i akceptacji rówieśników, w tym przede wszystkim płci przeciwnej. Problemy z trądzikiem często doprowadzają do zaniżenia samooceny u nastolatków, sprawiają, że alienują się oni od grupy rówieśniczej, co w konsekwencji doprowadza do tego, że faktycznie przestają być akceptowani przez innych. To zaś jest kolejną przyczyną stresu i koło się zamyka.

Najczęściej popełniane błędy

Nastolatek pozostawiony sam sobie ze swoimi problemami sięga najczęściej po najprostsze i najbardziej dostępne sposoby takie jak wyciskanie pryszczy, czy ukrywanie ich pod ciężkim makijażem. Nieświadomy, że są to dwie najgorsze rzeczy, jakie mógł zrobić, ma nadzieję, że to pomoże. Przez takie działania stan jego skóry jeszcze się pogorszy. Co więcej, wskutek niewłaściwych metod walki z trądzikiem powstaną blizny, których nie uda się wyleczyć zwykłymi preparatami do codziennej higieny. Ważne jest więc, by odpowiednią kurację rozpocząć stosunkowo szybko od momentu pojawienia się pierwszych objawów trądziku. Ważne jest też, aby zastosować odpowiedni preparat, taki, który nie tylko będzie skuteczny, ale którego efekty będzie można zauważyć już po kilku tygodniach.

Reklama

Wsparcie w walce trądzikiem

Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma trądzik, nie czekaj, aż samo sobie z nim poradzi, tylko zapewnij mu wsparcie, którego w tym okresie bardzo potrzebuje. Walka z pryszczami nie będzie łatwym zadaniem - zbuntowany nastolatek może nie chcieć słuchać porad swojego rodzica, dlatego wspieraj, nie naciskaj, proponuj, a nie zmuszaj. Nie krytykuj, nie komentuj, a przede wszystkim nie ignoruj problemu.

Pamiętaj, że przez lata wiele się w kwestii walki z trądzikiem u nastolatków zmieniło. Być może sam nigdy tego nie przeżyłeś, albo już nie pamiętasz, jak radziłeś sobie z pryszczami, dlatego zanim zaczniesz udzielać rad, dla pewności sprawdź, co zrobić, by pomóc nastolatkowi w jego problemie

Reklama

Co możesz zrobić?

  • Zaproponuj odpowiedni preparat, który eliminuje bakterie Propionibacterium acnes, działa przeciwzapalnie, złuszcza naskórek i odblokowuje pory, a także przypominaj o jego regularnym stosowaniu.
  • Pomóż wybrać delikatny krem, który pozwoli nawilżyć wysuszoną przez preparat zwalczający trądzik u nastolatków skórę
  • Doradź, jaki makijaż stosować, by nie zaszkodził on prowadzonej kuracji - najlepsze będą w takiej sytuacji kosmetyki na bazie wody

Pryszcze to nie koniec świata. Można im przeciwdziałać i to przeciwdziałać skutecznie. Z twoim wsparciem sfrustrowany nastolatek pozbędzie się ich jeszcze szybciej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial