Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Psychoterapia online - jak działa terapia przez Internet?

Psychoterapia online jest skierowana do osób, które chcą skorzystać z usług psychoterapeuty, ale z różnych względów nie mogą odbyć sesji w sposób tradycyjny lub obawiają się bezpośredniego spotkania. Terapia online jest także sposobem na kontynuację spotkań z terapeutą, którego już znamy, ale przyjazd do gabinetu stał się dla problematyczny. Sprawdź, jak działa terapia przez Internet oraz jak znaleźć odpowiedniego terapeutę.
Wizyta u psychoterapeuty
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Psychoterapia online – czy jest skuteczna?

Istnieje wiele definicji psychoterapii, jednakże w większości z nich kładzie się nacisk na trwałą współpracę eksperta z pacjentem, która zmierza w kierunku satysfakcjonującej dla pacjenta zmiany w nim samym, jego zachowaniu lub sytuacji życiowej. Psychoterapia online to świadczenie usług terapeutycznych przez psychologa lub psychoterapeutę zdalnie, za pośrednictwem Internetu.

Teoretycznie terapia online od tradycyjnej, polegającej na bezpośrednim kontakcie z pacjentem, różni się jedynie formą komunikacji, jednakże wywołuje kontrowersje w środowisku psychologów i psychoterapeutów, zwłaszcza w Polsce. Znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Przeciwnicy terapii online postulują, że fizyczny kontakt jest niezwykle istotny, gdyż nie tylko umożliwia wnikliwą obserwację pacjenta, ale także pozwala na wymianę emocji, co nie jest możliwe przez telefon, a nawet komunikatory wideo. Zwolennicy natomiast twierdzą, że relacja terapeuty z pacjentem nawiązana przez Internet może być równie głęboka, jak powstała na drodze bezpośredniego kontaktu.

Reklama

Co na ten temat mówią badania naukowe?

Z badań prowadzonych przez izraelskich naukowców na grupie prawie 10 tysięcy pacjentów wynika, że skuteczność terapii przez Internet jest porównywalna do prowadzonej w sposób tradycyjny. Ogólna średnia ważona wielkość efektu terapii online w trakcie badań wyniosła 0,53, co jest zbliżone do średniej wielkości efektu tradycyjnej, bezpośredniej terapii.

Jak znaleźć psychoterapeutę online?

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę online? Po wpisaniu w pole wyszukiwarki internetowej właściwego hasła – na przykład psychoterapia przez Internet, wyświetli się nam całe mnóstwo ofert. W wyborze odpowiedniego specjalisty powinniśmy wziąć pod uwagę jego kwalifikacje, doświadczenie, a także nurt, w którym się specjalizuje. Obecnie jednym z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych podejść we współczesnej psychologii jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT).

Terapeuta powinien też w klarowny sposób przestawić zasady świadczenia usług. Pacjent nie może mieć wątpliwości co do tego, ile trwa wizyta, poprzez jakie medium się odbywa, a także ile kosztuje i w jaki sposób uiścić opłatę. Koszt porady, trwającej zwykle 50 minut, najczęściej waha się w granicach 100-200 złotych. Różnice w cenie zależą w dużej mierze od kompetencji i doświadczenia terapeuty.

Reklama

Dla kogo jest terapia online?

Psychoterapia online jest skierowana do osób, które chcą skorzystać z usług psychoterapeuty, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą odbywać sesji w sposób tradycyjny. Warto jednak podkreślić, że nie każdy problem natury psychologicznej może być leczony zdalnie i co do tego panuje zgodność wśród specjalistów.

W przypadku poważnych problemów psychologicznych zalecana jest terapia bezpośrednia lub hospitalizacja. Zwykle pomoc psychologiczna za pośrednictwem Internetu udzielana jest pacjentom, którzy nie radzą sobie w trudnych sytuacjach osobistych, rodzinnych, partnerskich, a także towarzyskich i zawodowych. Ponadto terapeuci świadczący usługi online często pomagają rozwiązywać problemy związane z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków.

Terapia internetowa będzie także dobrym rozwiązaniem w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Obecnie cały świat zmaga się z pandemią zakaźnej choroby COVID-19, wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Wielu pracowników korzysta z systemu pracy zdalnej. Dotyczy to także psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów. Terapia online stała jedyną możliwością kontynuowania terapii dla wielu pacjentów. Zalecana jest także nowym pacjentom, którzy odczuwają lęk, niepokój lub kryzys emocjonalny z powodu obecnej sytuacji epidemicznej.

Ponadto wojna w Ukrainie spowodowała znaczący napływ uchodźców do Polski. Z racji bariery językowej trudno znaleźć terapeutę mówiącego po ukrainsku, szczególnie w małych miastach i wsiach. Psychoterapia online może ułatwić kontakt i być dużym wsparciem dla osób potrzebującym leczenia po trudnych doświadczeniach wojennych. 

Reklama

Terapia małżeńska online

Wśród najczęściej udzielanych porad internetowych wymienia się poradnictwo dla par lub małżeństw. Z danych GUS wynika, że w 2018 roku rozwiodły się 62843 małżeństwa. Dla porównania w 2000 roku liczba rozwodów w Polsce wyniosła 42770. Wiele małżeństw przed podjęciem decyzji o rozwodzie stara się uratować związek z pomocą psychoterapeuty. Co warto podkreślić, nie trzeba być małżeństwem, aby skorzystać z takiej terapii. Także staż związku nie ma znaczenia. Istnieje jednak warunek konieczny do rozpoczęcia terapii małżeńskiej online – obopólna chęć do naprawy związku i do uczestnictwa w sesjach terapeutycznych.

Terapia dla par lub małżeństw, zarówno internetowa, jak i tradycyjna skupia się na ćwiczeniu umiejętności porozumiewania się, a także określeniu zasad wspólnego życia, które zaakceptują obie strony. Niezwykle istotne jest to, że terapeuta musi zachować maksimum neutralności. Nie może opowiadać się za żadną ze stron konfliktu małżeńskiego.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Azy Barak, Liat Hen, Meyran Boniel-Nissim, Na’ama Shapira, A Comprehensive Review and a Meta-Analysis of the Effectiveness of Internet-Based Psychotherapeutic Interventions, Journal of Technology in Human Services, Vol. 26(2/4) 2008.
  • https://www.pokonajlek.pl/psycholog-online/
  • Rocznik Demograficzny, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2019.
  • Psychoterapia po ludzku pod red. M. Osipczuk, Wrocław 2011.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Melancholia
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?
Stigma wokół psychoterapii
Choleryk - jakie ma cechy? Wady i zalety cholerycznego typu osobowości
Zdenerowana kobieta z grymasem na twarzy
Podobne artykuły
Zdenerowana dziewczynka
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Osoba flegmatyczna
Flegmatyk - kto to jest i jakie ma cechy osobowości? Jaki jest w związku, a jaki w pracy?
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!