Dla Ciebie, na zdrowie!

Wosk ortodontyczny – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Wosk ortodontyczny nakłada się na ostre elementy stałego aparatu ortodontycznego, które podrażniają błonę śluzową jamy ustnej. Wosk jest preparatem używanym zwłaszcza na początku leczenia ortodontycznego. Sprawdź, jaki skład ma wosk ortodontyczny, jak go nakładać na zamki aparatu i jak postępować w razie połknięcia.
Wosk do aparatu ortodontycznego
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Wosk ortodontyczny

Wosk ortodontyczny jest preparatem przeznaczonym dla osób noszących stały aparat ortodontyczny. Kto rozpoczął leczenie ortodontyczne, ten wie, że aparat potrafi boleśnie podrażnić błonę śluzową jamy ustnej. Aby temu przeciwdziałać stworzono wosk ortodontyczny.

Preparat nakłada się na ostre elementy aparatu – pierścienie, zamki, zakończenia łuków ortodontycznych. Poprzez nałożenie wosku, ostre elementy zostają zabezpieczone i nie ranią śluzówki. Na podrażnienie błony śluzowej skarżą się przede wszystkim pacjenci, którzy dopiero rozpoczęli leczenie. Jeśli w czasie wizyty kontrolnej ortodonta zauważy, że śluzówka jest okaleczona, zabezpieczy zamki woskiem oraz zaleci pacjentowi stosowanie wosku na co dzień. 

Reklama

Skład wosku do aparatu

Wosk ortodontyczny zawiera mikrokrystaliczny wosk. Jest to główny składnik wszystkich preparatów. Niektóre woski dodatkowo mają w składzie olej parafinowy lub wazelinę. Wosk mikrokrystaliczny, podobnie jak olej parafinowy i wazelina, należy do parafin - grupy związków syntetycznych pozyskiwanych w procesie destylacji z oczyszczonej ropy naftowej. Parafiny są wykorzystywane w wielu produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, głównie ze względu na właściwości okluzyjne. Parafiny są całkowicie bezpieczne dla organizmu, co zostało potwierdzone przez WHO (World Health Organization) i CIR (Cosmetics Ingredients Review). Można je stosować nawet na skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Co więcej, parafiny mogą być także dodawane do żywności. Ich bezpieczeństwo zostało sprawdzone przez EFSA (Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności). 

Reklama

Jak używać wosku ortodontycznego? 

Wosk ortodontyczny jest zwykle formowany w cienkie rulony lub paski i pakowany w plastikowe etui. Jak używać wosku ortodontycznego? Wystarczy oderwać końcówkę rulonu, uformować z niego kuleczkę, przy okazji rozgrzewając wosk w palcach, następnie przykleić kuleczkę do zamka aparatu, który podrażnia śluzówkę. Jeśli kawałek wosku nie daje się formować, można go na chwilę zanurzyć w ciepłej wodzie. Wosk należy nakładać na osuszone elementy aparatu. Zamykane, plastikowe etui sprawia, że wosk można nosić ze sobą bez obawy, że rozpuści się lub odgniecie. Wosk ortodontyczny można stosować wiele razy dziennie. Jeśli pacjent poczuje, że preparat się starł, może od razu nałożyć kolejną warstwę. 

Reklama

Połknięcie wosku do aparatu ortodontycznego

Z woskiem na aparacie ortodontycznym można bez obaw pić i jeść. Jak zaznacza większość producentów, woski do aparatów są w 100-procentach naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Ponadto bywa on dodawany do żywności. Bezpieczeństwo stosowania wosku w żywności zostało potwierdzone przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Zatem nawet połknięcie wosku nie powinno wywołać żadnych dolegliwości zdrowotnych.Wosk mikrokrystaliczny nie jest bowiem wchłaniany z jelit i zostanie całkowicie wydalony z organizmu. Należy pamiętać, że olej parafinowy był przez wiele lat składnikiem wielu środków przeczyszczających. 

Reklama

Gdzie kupić wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny można kupić w aptekach lub specjalistycznych sklepach medycznych z akcesoriami do aparatów ortodontycznych. Za taki wosk zapłacimy średnio kilkanaście złotych. Ceny, w zależności od producenta, wahają się od 4 do 20 złotych za opakowanie. Woski są dostępne w różnych kolorach i smakach. Dużą popularnością cieszą się woski o smaku mięty i gumy balonowej, aczkolwiek woski o smaku toffi czy cynamonu również mają swoich amatorów. 

Czytaj: 

Bibliografia

  • Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, Warszawa 2008.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!