Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wosk ortodontyczny – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Wosk ortodontyczny nakłada się na ostre elementy stałego aparatu ortodontycznego, które podrażniają błonę śluzową jamy ustnej. Wosk jest preparatem używanym zwłaszcza na początku leczenia ortodontycznego. Sprawdź, jaki skład ma wosk ortodontyczny, jak go nakładać na zamki aparatu i jak postępować w razie połknięcia.
Wosk do aparatu ortodontycznego
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Wosk ortodontyczny

Wosk ortodontyczny jest preparatem przeznaczonym dla osób noszących stały aparat ortodontyczny. Kto rozpoczął leczenie ortodontyczne, ten wie, że aparat potrafi boleśnie podrażnić błonę śluzową jamy ustnej. Aby temu przeciwdziałać stworzono wosk ortodontyczny.

Preparat nakłada się na ostre elementy aparatu – pierścienie, zamki, zakończenia łuków ortodontycznych. Poprzez nałożenie wosku, ostre elementy zostają zabezpieczone i nie ranią śluzówki. Na podrażnienie błony śluzowej skarżą się przede wszystkim pacjenci, którzy dopiero rozpoczęli leczenie. Jeśli w czasie wizyty kontrolnej ortodonta zauważy, że śluzówka jest okaleczona, zabezpieczy zamki woskiem oraz zaleci pacjentowi stosowanie wosku na co dzień. 

Reklama

Skład wosku do aparatu

Wosk ortodontyczny zawiera mikrokrystaliczny wosk. Jest to główny składnik wszystkich preparatów. Niektóre woski dodatkowo mają w składzie olej parafinowy lub wazelinę. Wosk mikrokrystaliczny, podobnie jak olej parafinowy i wazelina, należy do parafin - grupy związków syntetycznych pozyskiwanych w procesie destylacji z oczyszczonej ropy naftowej. Parafiny są wykorzystywane w wielu produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, głównie ze względu na właściwości okluzyjne. Parafiny są całkowicie bezpieczne dla organizmu, co zostało potwierdzone przez WHO (World Health Organization) i CIR (Cosmetics Ingredients Review). Można je stosować nawet na skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Co więcej, parafiny mogą być także dodawane do żywności. Ich bezpieczeństwo zostało sprawdzone przez EFSA (Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności). 

Jak używać wosku ortodontycznego? 

Wosk ortodontyczny jest zwykle formowany w cienkie rulony lub paski i pakowany w plastikowe etui. Jak używać wosku ortodontycznego? Wystarczy oderwać końcówkę rulonu, uformować z niego kuleczkę, przy okazji rozgrzewając wosk w palcach, następnie przykleić kuleczkę do zamka aparatu, który podrażnia śluzówkę. Jeśli kawałek wosku nie daje się formować, można go na chwilę zanurzyć w ciepłej wodzie. Wosk należy nakładać na osuszone elementy aparatu. Zamykane, plastikowe etui sprawia, że wosk można nosić ze sobą bez obawy, że rozpuści się lub odgniecie. Wosk ortodontyczny można stosować wiele razy dziennie. Jeśli pacjent poczuje, że preparat się starł, może od razu nałożyć kolejną warstwę. 

Reklama

Połknięcie wosku do aparatu ortodontycznego

Z woskiem na aparacie ortodontycznym można bez obaw pić i jeść. Jak zaznacza większość producentów, woski do aparatów są w 100-procentach naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Ponadto bywa on dodawany do żywności. Bezpieczeństwo stosowania wosku w żywności zostało potwierdzone przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Zatem nawet połknięcie wosku nie powinno wywołać żadnych dolegliwości zdrowotnych.Wosk mikrokrystaliczny nie jest bowiem wchłaniany z jelit i zostanie całkowicie wydalony z organizmu. Należy pamiętać, że olej parafinowy był przez wiele lat składnikiem wielu środków przeczyszczających. 

Reklama

Gdzie kupić wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny można kupić w aptekach lub specjalistycznych sklepach medycznych z akcesoriami do aparatów ortodontycznych. Za taki wosk zapłacimy średnio kilkanaście złotych. Ceny, w zależności od producenta, wahają się od 4 do 20 złotych za opakowanie. Woski są dostępne w różnych kolorach i smakach. Dużą popularnością cieszą się woski o smaku mięty i gumy balonowej, aczkolwiek woski o smaku toffi czy cynamonu również mają swoich amatorów. 

Czytaj: 

Bibliografia

  • Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, Warszawa 2008.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady zgryzu
Aparaty ortodontyczne (stałe i ruchome) - jak działają, jaka jest ich cena?
Okluzja - co to jest znaczy? W kosmetyce, medycynie i stomatologii
Mezczyzna szczerzy zeby po wyleczeniu zaburzen okluzji
Zgryz krzyżowy – na czym polega i jak go leczyć?
Wada zgryzy krzyżowa
Podobne artykuły
Cena aparatu na zęby
Ile tak naprawdę kosztuje leczenie ortodontyczne - aparat ruchomy lub stały i wizyty u ortodonty
Dziecko zgrzytające zębami mlecznymi
Zgrzytanie zębami u dziecka - jakie są przyczyny bruksizmu i co stosować?
Osoba z nieprawidłowym zgryzem
Wady zgryzu u dzieci i dorosłych - rodzaje, klasyfikacja
Kobieta pokazuje aparat podtrzymujący
Aparat retencyjny – jak długo powinno się go nosić?
Wada zgryzu otwarta
Jakie są przyczyny zgryzu otwartego? Sprawdź, jak go leczyć

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!