Dla Ciebie, na zdrowie!

Wyciągi ortodontyczne – czym są i jakie mają działanie?

Wyciągi ortodontyczne stosuje się w celu skorygowania wady zgryzu. W ortodoncji wyróżnia się elastyczne wyciągi wewnątrzustne - zakładane na stały aparat ortodontyczny oraz zewnątrzustne, do których należy headgear oraz maska twarzowa Delaire’a. Sprawdź, czym różnią się wyciągi ortodontyczne oraz jakie dzięki nim można uzyskać efekty.
Gumki ortodontyczne
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Rodzaje wyciągów ortodontycznych 

Wyciągi ortodontyczne dzieli się na wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Wewnątrzustne to elastyczne gumki zakładane na stały aparat ortodontyczny cienkołukowy, które pomagają zniwelować wadę zgryzu oraz wprowadzić zęby do łuku. Wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne również zakłada się w celu skorygowania wady zgryzu, jednak są one samoistnymi aparatami ortodontycznymi

Reklama

Wyciągi na aparat ortodontyczny

Stały aparat ortodontyczny cienkołukowy składa się z:

  • pierścieni, 
  • zaczepów, 
  • zamków,
  • drutów nazywanych łukami ortodontycznymi. 

Na aparat ortodontyczny niekiedy zakłada się elementy dodatkowe, między innymi wyciągi ortodontyczne. Zamki i łuki służą do prostowania pojedynczych zębów. 

Wyciągów nie należy mylić z gumkami ortodontycznymi, które zakłada się na wszystkie zamki aparatu, aby przytwierdzić do nich łuk ortodontyczny. Gumki ortodontyczne wymienia lekarz na każdej kolejnej wizycie. Wyciągi natomiast pacjenci zakładają samodzielnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Zakłada się je na specjalne haczyki zamontowane na zamkach aparatu. Zaczepia się je pomiędzy górnym, a dolnym aparatem. Zwykle należy je nosić przez całą dobę, niekiedy tylko na noc. Wyciągi wymienia się kilka razy na dobę. Zwykle pacjenci zdejmują je po posiłku, szczotkują zęby i zakładają nowe. Nie powinno się ich nosić dłużej niż 12 godzin, gdyż tracą elastyczność, a co za tym idzie, nie spełniają swojej funkcji. W razie wątpliwości, co do ich właściwego zakładania, należy skonsultować się ortodontą. Nieodpowiednie zakładanie może bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zamiast korygować wadę zgryzu, może ją pogłębiać, co znacząco wydłuży leczenie ortodontyczne. 

Reklama

Jaki dają efekt wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne? 

Wyciągi ortodontyczne służą przede wszystkim do wyrównania zgryzu. Stały aparat ortodontyczny zmienia ustawienie poszczególnych zębów w łuku, ale bez wyciągu nie skoryguje wady zgryzu. Innymi słowy zęby będą idealnie ustawione w łukach, ale łuki zębowe nie będą odpowiednio się schodzić. 

Wyciągi pomagają także wprowadzić do łuku ząb, który znajduje się poza nim. Mają zastosowanie m.in. w przypadku zębów pośrodkowych.  

Reklama

Aparat ortodontyczny w formie wyciągu zewnątrzustnego 

W ortodoncji wyróżnia się następujące aparaty ortodontyczne w formie wyciągów zewnątrzustnych:

  • headgear -składa się z łuku wewnętrznego, biegnącego wzdłuż powierzchni wargowych zębów szczęki, łuku zewnętrznego połączonego w linii pośrodkowej z wewnętrznym oraz części głowowej w postaci czepka lub opaski na kark. Wyciąg zewnątrzustny headgear zmienia płaszczyznę zgryzu oraz służy do cofania szczęki. Wskazaniem do wyciągu typu headgear jest także stabilizacja lub dystalizacja zębów trzonowych,
  • maska twarzowa Delaire’a– jest to wyciąg zewnątrzustny zbudowany z podpórki bródkowej i nakładki czołowej, połączonych pionową ramką. Można go zaczepiać do stałych oraz ruchomych aparatów ortodontycznych. Maska twarzowa jest stosowana w doprzednich wadach zgryzu – cofa żuchwę oraz wysuwa szczękę. 

Reklama

Efekty noszenia wyciągu zewnątrzustnego (aparatu zewnątrzustnego )

Wyciąg ortodontyczny zewnątrzustny w postaci maski twarzowej Delaire’a koryguje przede wszystkim przodozgryz, czyli wadę polegająca na wysunięciu do przodu dolnego łuku zębowego. Efektem noszenia takiego aparatu ortodontycznego jest cofnięcie żuchwy. 

Wyciąg zewnątrzustny headgear ma zastosowanie zwłaszcza w tyłozgryzie, czyli wadzie charakteryzującej się cofnięciem dolnego łuku zębowego. Charakterystyczne dla tej wady jest przerwa pomiędzy siekaczami w łuku górnym i dolnym, a także cofnięcie dolnej wargi. U wielu pacjentów obserwuje się przechylenie górnych siekaczy w kierunku wargi górnej. Wyciąg typu headgear koryguje wymienione cechy tyłozgryzu.

Czytaj: 

Bibliografia

  • Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, Warszawa 2008.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!