Dla Ciebie, na zdrowie!

Wózek dla niemowlaka – jaki wybrać? Czym się kierować?

Wózek dla niemowlaka to najtrudniejszy w wyborze element wyprawki. Zakup tego dość kosztownego przedmiotu wśród akcesoriów dla dziecka powinien być przemyślany i dokładnie przeanalizowany przez młodych rodziców. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jaki wózek wybrać dla niemowlaka.
Mama wkłada niemowlaka dla wózka
Źródło:123RF
Spis treści

Spacer z maluchem to najczęściej codzienny rytuał młodej rodziny. Sprzyja rozwojowi dziecka, jego zdrowiu, a także pozwala stopniowo poznawać świat. Obecnie wybór wózków jest ogromny, a poszczególne modele różnią się nie tylko wyglądem, ale też funkcjami i ceną. Wózki dla niemowląt w zależności od jakości, rozmiaru czy dodatkowych akcesoriów zapewniają komfort i wygodę nie tylko dzieciom, a także rodzicom. Czym się kierować przy jego wyborze?

Reklama

Wózek dla niemowlaka 

Podstawowe trzy rodzaje wózka dla niemowlaka to:

Wózek „gondola” lub „spacerówka” należy wybrać w zależności od wieku dziecka. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest w zasadzie dla dzieci do 6 miesiąca życia. Jeżeli maluch jest raczej „drobny” i późno zaczyna siadać, można ten wózek z powodzeniem nadal wykorzystywać. Kiedy dziecko już zaczyna swobodnie siadać należy zmienić sprzęt na tzw. spacerówkę. Ten rodzaj z reguły posiada rozkładane siedzisko, wiele modeli wyposażonych jest w budkę ochronną nad głową dziecka. 

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup wózka wielofunkcyjnego, najczęściej typu 3 w 1. Kupując którykolwiek z tych modeli należy zwracać uwagę na pojedyncze parametry i wyposażenie. A przede wszystkim rodzic musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy chce zmieniać wózki dla niemowlaka czy też chce zainwestować i kupić jeden wózek wielofunkcyjny.

Reklama

Jaki wózek dla niemowlaka jako pierwszy?

Najlepszym wózkiem dla niemowlaka od pierwszych dni życia jest ten typu „gondola”. Idealnie sprawdza się w każdej sytuacji, a w szczególności w okresie zimowym. Z reguły wózki te są przestronne i głębokie, zapewniają dziecku komfort w czasie spacerów. Maluch korzysta z nich w pozycji leżącej. Jest to pierwszy wózek, wykorzystywany do 6-8 miesiąca życia. Ten rodzaj idealnie ochrania przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – zimnem, deszczem czy wiatrem. Z reguły wyposażone w budki tworzą przyjemny azyl dla dziecka w czasie spacerów. 

Warto również zwracać uwagę czy wózek ten jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, takie jak:

  • kosz na zakupy, 
  • torba na rzeczy dziecka, 
  • folia przeciwdeszczowa, 
  • regulowana rączka wózka. 

Z pewnością ułatwią one spacery. Wózek dla niemowlaka typu gondola ma z reguły podwyższone boki i materacyk, aby zapewnić dziecku jak największa wygodę. Warto zwrócić uwagę, czy gondolę można odpinać. Może ona wtedy spełniać rolę nosidełka czy nawet turystycznego łóżeczka.  

Reklama

Wózek spacerowy dla niemowlaka

Gdy dziecko zaczyna siadać należy zmienić wózek na spacerowy. Ale często rodzice kupują „spacerówkę” wcześniej, gdy dziecko jeszcze nie siedzi. Z pewnością tym rodzajem się o wiele łatwiej manewruje i jest zdecydowanie lżejszy. 

Jednak kupując ten rodzaj wózka należy zwrócić uwagę, aby jego siedzisko było odpowiednio głębokie i wyprofilowane. Dzieci lubią zasypiać w czasie spacerów i dlatego tak ważny jest ich komfort. A zatem siedzisko powinno rozkładać się do pozycji leżącej i półleżącej. W spacerowym wózku dla niemowlaka dziecko przede wszystkim siedzi. Często rozgląda się , „kręci”, porusza się, ciekawe otaczającego go świata. Dlatego tak ważne jest, aby wózek ten był wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe, które dają gwarancję pełnego bezpieczeństwa. Bardzo istotnym elementem wózka spacerowego dla niemowlaka jest podnóżek. Dziecko powinno móc oprzeć wygodnie nogi na podnóżku. 

Reklama

Wózki dla niemowląt wielofunkcyjne

Wózek wielofunkcyjny jest droższy od wózka klasycznego, ale składa on się z kilku elementów i zastępuje dwa wózki i fotelik. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż wózek ten zmienia się wraz z dzieckiem. Jest to jeden zakup na długie lata. 

Wózki wielofunkcyjne dla niemowląt maja postać typu 2 w 1 lub 3 w 1. Rodzaj 2 w 1 to wózek głęboki i spacerówka. Typ 3 w 1 zawiera dodatkowo fotelik samochodowy. Wózek wielofunkcyjny zapewnia komfort dziecku w różnych sytuacjach. Gondola daje możliwość spaceru czy podróżowania w pozycji leżącej, spacerówka – w siedzącej, a fotelik ułatwia transport, a i często zasypianie. Ten rodzaj wózka daje rodzicom możliwość korzystania z tych wszystkich elementów naprzemiennie, w zależności od potrzeb w danym momencie.  

Reklama

Najlepszy wózek dla niemowlaka 

Wózek dla niemowlaka musi zapewniać komfort i wygodę zarówno dziecku, jak i rodzicom. Musi tez być bezpieczny i wygodny w czasie użytkowania. Oto cechy wózka, na które należy zwracać uwagę przy zakupie:

  • stelaż – powinien być solidny, ale jednocześnie lekki, najlepiej aluminiowy, ułatwiający przenoszenie wózka,
  • koła – wykonane z pianki lub tzw. pompowane, które w zależności od potrzeb sprawdzają się inaczej,
  • prosty i szybki mechanizm składania – umożliwiający składanie bez większego wysiłku i potrzeby pomocy osób trzecich,
  • możliwość regulacji rączki - aby wózek swobodnie mogły prowadzić osoby o różnym wzroście,
  • zdejmowana tapicerka – co pozwoli utrzymać wózek estetycznym i schludnym,
  • dodatkowe akcesoria – takie jak parasolka czy śpiworek lub siatka na zakupy; warto też sprawdzać, czy są one w cenie wózka. 

Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia problem młodym rodzicom. Ale dobrze wybrany ułatwia wspólne spacery, załatwianie codziennych spraw, a także sprawia wiele przyjemności młodym rodzicom w kontaktach z dzieckiem.

Czytaj:

 

 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt
Dziecko na macie sensorycznej
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!