Najzdrowsze miejsce w internecie

Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny. Czy można temu zapobiegać?

Kiedy na szczotce znajdujemy znacznie więcej włosów niż zwykle, zaczynamy się niepokoić - wypadanie włosów może być bowiem oznaką toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Jeśli jednak utrata włosów następuje po zakończeniu ciąży, nie ma powodów do obaw. Warto jednak poznać sposoby na wypadanie włosów oraz przyczyny tego stanu.
Kobieta widzi wypadające włosy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cykl życia włosów w ciąży zdecydowanie się zmienia. Jest to wynik działania hormonów.
 • Jest to spowodowane dużym wzrostem poziomu estrogenów u ciężarnych kobiet, dzięki którym zauważają one widoczną poprawę w wyglądzie swoich włosów. Po porodzie poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają wypadać.
 • Każda kobieta po ciąży musi zmierzyć się z problemem wypadających włosów. To, co może pomóc w ich powrocie do stanu sprzed porodu to: prawidłowa dieta bogata w liczne witaminy oraz mikro- i makroelementy, szampony czy ampułki przeciw wypadaniu włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Domowe sposoby na pielęgnację włosów
Spis treści

Aby dobrze zrozumieć powód, dla którego włosy wypadają po ciąży, warto poznać cykl ich życia. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy z nich, zwany fazą anagenową, to okres aktywnego wzrastania. Trwa on średnio od trzech do czterech latach.

Co ciekawe, znaczna większość włosów znajdujących się na naszej głowie jest właśnie na tym etapie. Kolejna faza - zwana katagenem - to czas, kiedy włos przestaje rosnąć, a mieszek kurczy się i przesuwa w kierunku powierzchni skóry głowy, szykując się do wypadnięcia. Trwa to od dwóch do trzech lat. Ostatni etap to telogen, czyli okres, w którym włosy wypadają, dając miejsce nowym kosmykom.

Reklama

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

W okresie ciąży włosy zachowują się nieco inaczej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, które sprawiają, że kosmyki nie słabną i pozostają mocne. W czasie ciąży kobiety często zauważają poprawę stanu włosów, czując, że są one grubsze i gęstsze. Po porodzie poziom estrogenów spada i wtedy włosy zaczynają silnie wypadać.

Zazwyczaj dzieje się tak po trzech miesiącach od urodzenia dziecka. Problem ten dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet, jednak u każdej z nich przebiega on nieco inaczej – zazwyczaj jedna zanika między szóstym a dziewiątym miesiącem po porodzie. Przyczyną dłuższego wypadania włosów zazwyczaj jest karmienie piersią. To efekt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi.

Znacząco przyczynia się do tego również wysoki poziom prolaktyny, a także stres młodej matki i ciągłe niewysypianie się.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Choć wypadające włosy po ciąży zwane łysieniem poporodowym są naturalnym zjawiskiem, kobiety chcą, by trwało to jak najkrócej.

Można stosować rożne sposoby, (omówione w dalszej części artykułu) aby wspomagać kondycję włosów, jednak ich zmożone wypadanie włosów trwa zazwyczaj do 9. miesięcy po porodzie. Następnie stan ten zaczyna się normalizować i wracać do normy.

Warto wspomnieć, że utrata włosów po porodzie nie dotyczy ich wszystkich, a jedynie części z nich.

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie? Kliknij tutaj

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Na wypadanie włosów po ciąży nie ma rady – każda kobieta musi przez to przejść. Kosmyki można jednak odpowiednio wzmocnić i odżywić, aby stan ten był jak najmniej zauważalny i nie trwał zbyt długo. W dbaniu o włosy niezwykle ważna jest prawidłowa dieta.

Jakie witaminy na wypadanie włosów po porodzie? W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć m.in.:

 • witamin z grupy B,
 • cynku,
 • miedzi,
 • żelaza.

Pozytywny wpływ na nadmierne wypadanie włosów będą mieć też witaminy A, E i C. Znajdują się one przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach. Oprócz nich spożywajmy też ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i pestki. 

Preparaty na wypadanie włosów po ciąży

Po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych warto pomyśleć o działaniach wspomagających. W aptekach znajdziemy wiele specjalnych kosmetyków, takich jak szampony na wypadanie włosów po ciąży.

Jeszcze lepiej zadziałają skoncentrowane ampułki na wypadanie włosów, które zawierają dużą ilość składników aktywnych, szczególnie przydatnych dla utrzymania prawidłowej kondycji włosów po ciąży i porodzie.

Warto pamiętać, że na efekty takiego leczenia trzeba poczekać minimum miesiąc. Preparaty na wypadanie włosów pełnię działania osiągają dopiero po około trzech miesiącach stosowania.

Jeżeli mimo zmiany diety i stosowania innych sposobów na wypadanie włosów włosy będą się coraz bardziej przerzedzać, skonsultujmy się z lekarzem. Być może konieczna będzie wizyta u endokrynologa, dermatologa lub trychologa.

Włosy, skóra i paznokcie często potrzebują wsparcia, by wyglądać pięknie i zdrowo. W tym celu warto sięgnąć po odżywczą formułę NutriAminoBiotinum, która została opracowana na bazie odpowiednio wyselekcjonowanych składników. Jest bogata w aminokwasy, składniki mineralne i witaminy - w tym zawiera maksymalnie dopuszczalną ilość biotyny. Chcesz mieć gęste włosy, promienistą skórę i mocne paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, http://nedo.gumed.edu.pl/wszpziu/.pdf, [data dostępu: 03.02.2022].
 • Włosom na ratunek, http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf, [data dostępu: 03.02.2022]..
 • Jakubiak I., Wypadanie włosów, Beauty Forum 2008, 1–2: 41–43.
 • Kruś S., Arct J., Pytkowska K., Majewski S., Kosmetyczne metody regulacji wzrostu włosów – mity i rzeczywistość, Dermatol Estet 2011, 9 (57): 369–377.
 • Markiewicz R., Socha K., Borawska M.H., Wpływ żywienia na stan włosów, Dermatol Estet 2007, 1 (48): 50–52.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Kobieta z problemem wypadających włosów po przejściu covid
Wypadanie włosów po covidzie - jak długo trwa?
Kobieta drapie skórę głowy
Swędzenie skóry głowy - jaką może mieć przyczynę? Sposoby
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj