Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny, zapobieganie i sposoby

Kiedy na szczotce znajdujemy znacznie więcej włosów niż zwykle, zaczynamy się niepokoić - wypadanie włosów może być bowiem oznaką toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Jeśli jednak utrata włosów następuje po zakończeniu ciąży, nie ma powodów do obaw. Warto jednak poznać sposoby na wypadanie włosów oraz przyczyny tego stanu.
włosy po ciąży
Spis treści

Aby dobrze zrozumieć powód, dla którego włosy wypadają po ciąży, warto poznać cykl ich życia. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy z nich, zwany fazą anagenową, to okres aktywnego wzrastania. Trwa on średnio od trzech do czterech latach. Co ciekawe, znaczna większość włosów znajdujących się na naszej głowie jest właśnie na tym etapie. Kolejna faza - zwana katagenem - to czas, kiedy włos przestaje rosnąć, a mieszek kurczy się i przesuwa w kierunku powierzchni skóry głowy, szykując się do wypadnięcia. Trwa to od dwóch do trzech lat. Ostatni etap to telogen, czyli okres, w którym włosy wypadają, dając miejsce nowym kosmykom.

Zobacz też: Domowe sposoby na pielęgnację włosów

Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny

W okresie ciąży włosy zachowują się nieco inaczej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, które sprawiają, że kosmyki nie słabną i pozostają mocne. W czasie ciąży kobiety często zauważają poprawę stanu włosów, czując, że są one grubsze i gęstsze. Po porodzie poziom estrogenów spada i wtedy włosy zaczynają silnie wypadać. Zazwyczaj dzieje się tak po trzech miesiącach od urodzenia dziecka. Problem ten dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet, jednak u każdej z nich przebiega on nieco inaczej – zazwyczaj jedna zanika między szóstym a dziewiątym miesiącem po porodzie. Przyczyną dłuższego wypadania włosów zazwyczaj jest karmienie piersią. To efekt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi.

Co na wypadające włosy?

Na wypadanie włosów po ciąży nie ma rady – każda kobieta musi przez to przejść. Kosmyki można jednak odpowiednio wzmocnić i odżywić, aby stan ten był jak najmniej zauważalny i nie trwał zbyt długo. W dbaniu o włosy niezwykle ważna jest prawidłowa dieta. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć witamin z grupy B, a także cynku, miedzi i żelaza. Pozytywny wpływ na nadmierne wypadanie włosów będą mieć też witaminy A, E i C. Znajdują się one przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach. Oprócz nich spożywajmy też ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i pestki. Dodatkowo możemy wspomóc się witaminami na wypadanie włosów, jednak zazwyczaj nie należy ich stosować w okresie karmienia piersią.

Preparaty na wypadanie włosów

Po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych warto pomyśleć o działaniach wspomagających. W aptekach znajdziemy wiele specjalnych kosmetyków, takich jak szampon przeciw wypadaniu włosów. Jeszcze lepiej zadziałają skoncentrowane ampułki na wypadanie włosów, które zawierają dużą ilość składników aktywnych. Warto pamiętać, że na efekty takiego leczenia trzeba poczekać minimum miesiąc. Preparaty na wypadanie włosów pełnię działania osiągają dopiero po około trzech miesiącach stosowania. Jeżeli mimo zmiany diety i stosowania innych sposobów na wypadanie włosów czupryna będzie się coraz bardziej przerzedzać, skonsultujmy się z lekarzem. Być może konieczna będzie wizyta u endokrynologa, dermatologa lub trychologa.

Zobacz też:

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama