Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Wyposażenie apteczki – co zabrać ze sobą na wakacje?

Apteczka pierwszej pomocy w czasie wakacyjnego wyjazdu zapewni spokój i możliwość udzielenia pomocy sobie oraz bliskim w sytuacji, gdy doszło do urazu lub dopadła nas choroba. Apteczka samochodowa może się okazać niezbędna w trasie (oby nie), natomiast na miejscu przydatna będzie apteczka turystyczna z zestawem leków oraz opatrunków na rany, oparzenia i inne urazy. Wyposażenie apteczki to nie taka oczywista sprawa, czego nie powinno w niej zabraknąć?
apteczka samochodowa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy to zestaw środków medycznych niezbędnych do opatrzenia ran, skaleczeń, otarć, odparzeń i poparzeń, powstrzymania krwotoku, zabezpieczenia kończyn w przypadku wewnętrznych urazów, czy utrzymania ciepłoty ciała osoby poszkodowanej w wypadku. Apteczka pierwszej pomocy może też zawierać środki dezynfekujące oraz podstawowe lekarstwa.

Apteczkę pierwszej pomocy możemy spotkać w większości zakładów pracy (jest obowiązkiem wynikającym z kodeksu pracy i przepisów BHP) i w większości samochodów (w Polsce nie jest obowiązkowa ale i tak większość kierowców ma ją przy sobie). Bardzo często też apteczkę pierwszej pomocy kompletujemy wyjeżdżając na wakacje, biorąc pod uwagę charakter miejsca, w które się udajemy oraz planowanych form wypoczynku (turystyka górska, rower, city-break, leżakowanie na plaży) a także wieku i stanu zdrowia naszego oraz bliskich. Dla przykładu, apteczka rowerowa albo apteczka w góry dla osób aktywnych powinna zawierać przede wszystkim środki opatrunkowe oraz dezynfekujące w związku z podwyższonym ryzykiem mechanicznych urazów. Z kolei apteczka turystyczna zabrana na wakacje z dziećmi nad morze w większym stopniu uzupełniona będzie także lekami na przeziębienie, zatrucie, kosmetykami na oparzenia słoneczne itd.

Reklama

Apteczka na wyjazd

Niezależnie od miejsca i charakteru pobytu, podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy zawierać musi pewien żelazny zestaw, którego najważniejszymi elementami są środki opatrunkowe oraz leki. A zatem co powinno być w apteczce na wakacje?

Wyposażenie apteczki na pewno musi uwzględniać opatrunki uniwersalne: bandaż elastyczny, bandaż dziany do podtrzymywania opatrunków, wyjałowiona gaza oraz plastry różnego typu. Pamiętajmy, że współczesne technologie pozwalają producentom zaoferować zdecydowanie bardziej zaawansowane opatrunki, niż zwykły plaster samoprzylepny, który nie zawsze należycie sprawdzi się w swojej roli. Zwłaszcza, że ilość zagrożeń i wyzwań, przed którymi stajemy w czasie wakacyjnego wyjazdu jest nieograniczona.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się hypoalergiczne plastry, które sprawdzą się także u osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień czy alergii. Najczęściej  wykonane są z przezroczystej, wodoodpornej i oddychającej błony. Opatrunki dobrze przylegają, ale jednocześnie nie przyklejają się do rany i bezboleśnie odrywają.

W sezonie wakacyjnym częstymi wypadkami są oparzenia.  Rany oparzeniowe bywają bardzo bolesne i trudne w leczeniu.

W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem są specjalistyczne plastry na oparzenia. Są to hydrożelowe, wodoodporne opatrunki, które zapewniają ranie naturalnie wilgotne środowisko, przyspieszając proces jej gojenia i zmniejszając ryzyko powstania blizn. Chłodzą i redukują ból, a dzięki amortyzującym właściwościom żelu minimalizują ryzyko kolejnych razów. Ponieważ przystosowują się do kształtu ciała, zapewniają komfort osobom aktywnym.

Apteczka turystyczna – jakie leki zabrać?

Apteczka turystyczna powinna też oczywiście zawierać zestaw leków na różne okazje. W czasie wakacyjnych wojaży jednym z największych zagrożeń są zatrucia pokarmowe, zwłaszcza jeśli korzystamy z usług barów o nieznanej renomie. Dlatego planując wyposażenie apteczki na wyjazd, warto uwzględnić leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie ja biegunka, zatwardzenie, nudności czy wymioty. Druga kategoria leków niezbędnych w apteczce turystycznej, to specyfiki na przeziębienie i podobne schorzenia. Zestaw minimum to środki przeciwgorączkowe, leki antywirusowe, tabletki na ból gardła oraz uniwersalne krople do nosa.

Nie tylko na morzem przydatne mogą okazać się środki łagodzące oparzenia słoneczne. A jeśli na wakacje wybieramy się samochodem, warto do apteczki turystycznej spakować też leki na chorobę lokomocyjną.

Reklama

Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa znajduje się w większości aut w Polsce. W tym przypadku jest to jedynie bardzo dobry zwyczaj i wyraz odpowiedzialności, siła przyzwyczajenia, albo efekt nieznajomości przepisów. Od lat bowiem, w odróżnieniu od gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa dla kierowców prywatnych aut osobowych (posiadać ją powinni jedynie kierowcy autobusów, taksówek, pojazdów do nauki jazdy i egzaminowania, a także ciężarówek przewożących osoby).

Niezależnie od przepisów, apteczkę samochodową naprawdę warto mieć ze sobą, zwłaszcza w czasie wyjazdu wakacyjnego. Z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, dla poprawy bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników dróg – kilka przyborów zamkniętych w małym pudełku naprawdę może uratować życie, gdy po wypadku liczą się sekundy. Po drugie, apteczka samochodowa jest wymagana w wielu innych krajach, o czym powinniśmy pamiętać wyjeżdżając autem za granicę.

Co powinno się znaleźć w wyposażeniu apteczki samochodowej? Jeśli wybieramy się do innych krajów, należy zapoznać się z precyzyjnymi przepisami obowiązującymi w ich granicach  (z ostrych wymogów dotyczących zawartości apteczki samochodowej słynie zwłaszcza Słowacja). Jeśli natomiast apteczka samochodowa ma nam służyć w Polsce, skompletujmy ją tak, by była maksymalnie praktyczna.

Reklama


Wyposażenie apteczki samochodowej

Na wyposażenie apteczki samochodowej powinny składać się:

  • bandaże dziane do podtrzymywania opatrunków,
  • plastry z opatrunkiem,
  • plastry bez opatrunku,
  • elastyczne opaski i bandaże,
  • wyjałowione gazy,
  • trójkątna chusta,
  • nożyczki,
  • lateksowe rękawiczki,
  • maseczka do sztucznego oddychania,
  • koc ratunkowy.


Skład apteczki pierwszej pomocy powinien uzupełniać skrócony podręcznik lub instrukcja pierwszej pomocy (choć oczywiście zawartą w nim wiedzę zdecydowanie lepiej mieć w głowie).

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Apteczka
Wyposażenie apteczki – co zabrać ze sobą na wakacje?
Opatrunki na rany - jaki opatrunek na oparzenia, zadrapania i stłuczenia?
Opatrywanie rany
Rękawiczki jednorazowe – gdzie kupić i jakie? Zastosowanie
Rękawiczki jednorazowe
Podobne artykuły
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Apteczka taktyczna
Apteczka taktyczna - wyposażenie. Co zawiera i do czego służy?
Plastry na skórę wrażliwą
Jakie plastry i opatrunki stosować na skórę wrażliwą?
kobieta nakleja plaster na dłoń dziecka
Plastry hydrokoloidowe - kiedy i jak stosować? Czym jest hydrokoloid?
Apteczka turystyczna
Apteczka turystyczna: co powinna zawierać? Wyposażenie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!