Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Zakażenie pochwy: grzybicze czy bakteryjne?

​Objawy grzybiczego i bakteryjnego zakażenia pochwy są bardzo podobne, dlatego na podstawie własnych obserwacji ciężko wywnioskować, z którym rodzajem infekcji mamy do czynienia. Gdy w okolicach intymnych pojawią się objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy upławy, najlepiej od razu skonsultuj się z ginekologiem.
Kobieta z infekcją intymną pochwy
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli chcemy wiedzieć czy mamy do czynienia z grzybiczym czy bakteryjnym zakażeniem pochwy należy poprosić lekarza o wykonanie badania ginekologicznego, a dokładniej o pobranie tzw. wymazu.

Wyniki pokażą obecność bakterii i grzybów w naszym organizmie. Podczas analizy można wykazać również liczbę pałeczek kwasu mlekowego. Jeśli mamy ich bardzo mało dochodzi do utraty naturalnej równowagi pomiędzy występującymi rodzajami bakterii. 

Reklama

Zakażenie grzybicze czy bakteryjne – jak je rozróżnić?

Grzybicę pochwy powodują namnażające się drożdżaki Candida albicans, natomiast za infekcję bakteryjną odpowiadają komórki jeżowe, które są obecne na nabłonku waginy.  Podczas bakteryjnej waginozy ilość bakterii beztlenowych w okolicach intymnych wzrasta 10 – 100-krotnie.

Te dwie infekcje najłatwiej rozróżnić poprzez towarzyszący im upław. W przypadku kandydozy wydzielina jest gęsta, biała o słodkawym zapachu drożdży, a konsystencją przypomina tzw. twarożek. Natomiast bakteryjną waginozę cechują szare, wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Dodatkowo grzybiczemu zakażeniu pochwy towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz świąd, a w przypadku infekcji bakteryjnej te objawy zazwyczaj nie występują.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma chorobami jest wysokość pH waginy. Kiedy dochodzi do zakażenia grzybiczego pochwy to pH wynosi od 3,6 do 4,5, natomiast gdy w pochwie mamy bakterie to skala kwasowości przekracza 4,5.

Leczenie zakażenia pochwy

Jeśli borykasz się z waginozą bakteryjną powinnaś unikać wykonywania irygacji, które wysuszają wargi sromowe. Ograniczaj także wlewanie do kąpieli żelu pod prysznic oraz szamponu, ponieważ będące w ich składzie niektóre substancje chemiczne mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy. Po wykonaniu wymazu ginekolog zaproponuje właściwe leczenie, podczas którego przyjmuje się dopochwowe antybiotyki. Warto wiedzieć, że w ponad połowie przypadków infekcja ustępuje samoistnie, bez pomocy specjalisty.

Podczas kandydozy pochwy należy przyjmować preparaty przeciwgrzybicze. Nie należy podejmować domowych sposobów zapobiegania drożdżycy, tylko udać się do ginekologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Pirolam® Intima Vag
Lek Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Pirolam® Intima Vag Skład i postać: 1 tabletka dopochwowa zawiera 500 mg klotrymazolu. Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.10.27

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Infekcja mieszana

Pamiętaj, że może dojść również do jednoczesnej infekcji grzybiczej i bakteryjnej. W takim wypadku stosowanie tylko leków przeciwgrzybiczych, bądź tylko przeciwbakteryjnych będzie nieskuteczne. Należy wtedy podjąć tzw. leczenie skojarzone, polegające na łączeniu różnych metod i leków w czasie trwania kuracji.

Eliminowanie obu rodzajów infekcji należy rozpocząć od przywrócenia prawidłowego pH pochwy. W tym celu należy używać do codziennej higieny intymnej płynu, który w swoim składzie zawiera pałeczki kwasu mlekowego.

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Torbiel na jajniku
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Bolące sutki
Podobne artykuły
Kobieta w okresie menopauzy
Menopauza - szczegółowe objawy i leczenie. Test online
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda