Dla Ciebie, na zdrowie!

Zakażenie pochwy: grzybicze czy bakteryjne?

​Objawy grzybiczego i bakteryjnego zakażenia pochwy są bardzo podobne, dlatego na podstawie własnych obserwacji ciężko wywnioskować, z którym rodzajem infekcji mamy do czynienia. Gdy w okolicach intymnych pojawią się objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy upławy, najlepiej od razu skonsultuj się z ginekologiem.
Kobieta z infekcją intymną pochwy
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli chcemy wiedzieć czy mamy do czynienia z grzybiczym czy bakteryjnym zakażeniem pochwy należy poprosić lekarza o wykonanie badania ginekologicznego, a dokładniej o pobranie tzw. wymazu.

Wyniki pokażą obecność bakterii i grzybów w naszym organizmie. Podczas analizy można wykazać również liczbę pałeczek kwasu mlekowego. Jeśli mamy ich bardzo mało dochodzi do utraty naturalnej równowagi pomiędzy występującymi rodzajami bakterii. 

Reklama

Zakażenie grzybicze czy bakteryjne – jak je rozróżnić?

Grzybicę pochwy powodują namnażające się drożdżaki Candida albicans, natomiast za infekcję bakteryjną odpowiadają komórki jeżowe, które są obecne na nabłonku waginy.  Podczas bakteryjnej waginozy ilość bakterii beztlenowych w okolicach intymnych wzrasta 10 – 100-krotnie.

Te dwie infekcje najłatwiej rozróżnić poprzez towarzyszący im upław. W przypadku kandydozy wydzielina jest gęsta, biała o słodkawym zapachu drożdży, a konsystencją przypomina tzw. twarożek. Natomiast bakteryjną waginozę cechują szare, wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Dodatkowo grzybiczemu zakażeniu pochwy towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz świąd, a w przypadku infekcji bakteryjnej te objawy zazwyczaj nie występują.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma chorobami jest wysokość pH waginy. Kiedy dochodzi do zakażenia grzybiczego pochwy to pH wynosi od 3,6 do 4,5, natomiast gdy w pochwie mamy bakterie to skala kwasowości przekracza 4,5.

Leczenie zakażenia pochwy

Jeśli borykasz się z waginozą bakteryjną powinnaś unikać wykonywania irygacji, które wysuszają wargi sromowe. Ograniczaj także wlewanie do kąpieli żelu pod prysznic oraz szamponu, ponieważ będące w ich składzie niektóre substancje chemiczne mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy. Po wykonaniu wymazu ginekolog zaproponuje właściwe leczenie, podczas którego przyjmuje się dopochwowe antybiotyki. Warto wiedzieć, że w ponad połowie przypadków infekcja ustępuje samoistnie, bez pomocy specjalisty.

Podczas kandydozy pochwy należy przyjmować preparaty przeciwgrzybicze. Nie należy podejmować domowych sposobów zapobiegania drożdżycy, tylko udać się do ginekologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Infekcja mieszana

Pamiętaj, że może dojść również do jednoczesnej infekcji grzybiczej i bakteryjnej. W takim wypadku stosowanie tylko leków przeciwgrzybiczych, bądź tylko przeciwbakteryjnych będzie nieskuteczne. Należy wtedy podjąć tzw. leczenie skojarzone, polegające na łączeniu różnych metod i leków w czasie trwania kuracji.

Eliminowanie obu rodzajów infekcji należy rozpocząć od przywrócenia prawidłowego pH pochwy. W tym celu należy używać do codziennej higieny intymnej płynu, który w swoim składzie zawiera pałeczki kwasu mlekowego.

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny
Kobiecy układ rozrodczy
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Podobne artykuły
Diagnostyka raka jajnika
Test ROMA w diagnostyce raka jajnika. Ile kosztuje i kiedy zrobić?
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!