Zakażenie pochwy: grzybicze czy bakteryjne?

​Objawy grzybiczego i bakteryjnego zakażenia pochwy są bardzo podobne, dlatego na podstawie własnych obserwacji ciężko wywnioskować, z którym rodzajem infekcji mamy do czynienia. Gdy w okolicach intymnych pojawią się objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy upławy, najlepiej od razu skonsultuj się z ginekologiem.
Kobieta z infekcją intymną pochwy
Źródło: 123RF

Spis treści

Jeśli chcemy wiedzieć czy mamy do czynienia z grzybiczym czy bakteryjnym zakażeniem pochwy należy poprosić lekarza o wykonanie badania ginekologicznego, a dokładniej o pobranie tzw. wymazu. Wyniki pokażą obecność bakterii i grzybów w naszym organizmie. Podczas analizy można wykazać również liczbę pałeczek kwasu mlekowego. Jeśli mamy ich bardzo mało dochodzi do utraty naturalnej równowagi pomiędzy występującymi rodzajami bakterii. 

Czytaj również: Grzybica pochwy - objawy, leczenie. Domowe sposoby

Zakażenie grzybicze czy bakteryjne – jak je rozróżnić?

Grzybicę pochwy powodują namnażające się drożdżaki Candida albicans, natomiast za infekcję bakteryjną odpowiadają komórki jeżowe, które są obecne na nabłonku waginy.  Podczas bakteryjnej waginozy ilość bakterii beztlenowych w okolicach intymnych wzrasta 10 – 100-krotnie.

Te dwie infekcje najłatwiej rozróżnić poprzez towarzyszący im upław. W przypadku kandydozy wydzielina jest gęsta, biała o słodkawym zapachu drożdży, a konsystencją przypomina tzw. twarożek. Natomiast bakteryjną waginozę cechują szare, wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Dodatkowo grzybiczemu zakażeniu pochwy towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz świąd, a w przypadku infekcji bakteryjnej te objawy zazwyczaj nie występują.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma chorobami jest wysokość pH waginy. Kiedy dochodzi do zakażenia grzybiczego pochwy to pH wynosi od 3,6 do 4,5, natomiast gdy w pochwie mamy bakterie to skala kwasowości przekracza 4,5.

Leczenie zakażenia pochwy

Jeśli borykasz się z waginozą bakteryjną powinnaś unikać wykonywania irygacji, które wysuszają wargi sromowe. Ograniczaj także wlewanie do kąpieli żelu pod prysznic oraz szamponu, ponieważ będące w ich składzie niektóre substancje chemiczne mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy. Po wykonaniu wymazu ginekolog zaproponuje właściwe leczenie, podczas którego przyjmuje się dopochwowe antybiotyki. Warto wiedzieć, że w ponad połowie przypadków infekcja ustępuje samoistnie, bez pomocy specjalisty.

Podczas kandydozy pochwy należy przyjmować preparaty przeciwgrzybicze. Nie należy podejmować domowych sposobów zapobiegania drożdżycy, tylko udać się do ginekologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Infekcja mieszana

Pamiętaj, że może dojść również do jednoczesnej infekcji grzybiczej i bakteryjnej. W takim wypadku stosowanie tylko leków przeciwgrzybiczych, bądź tylko przeciwbakteryjnych będzie nieskuteczne. Należy wtedy podjąć tzw. leczenie skojarzone, polegające na łączeniu różnych metod i leków w czasie trwania kuracji.

Eliminowanie obu rodzajów infekcji należy rozpocząć od przywrócenia prawidłowego pH pochwy. W tym celu należy używać do codziennej higieny intymnej płynu, który w swoim składzie zawiera pałeczki kwasu mlekowego.

Czytaj też: Grzybica skóry gładkiej - przyczyny, objawy, leczenie, leki

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!