Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Zmarszczki – jaki krem na zmarszczki wybrać?

Proces powstawania zmarszczek na naszych twarzach jest nieunikniony. Dzięki właściwej pielęgnacji możemy go jednak opóźnić. Podstawą jest dobranie dla siebie odpowiedniego kremu i regularna pielęgnacja. Podpowiadamy jak znaleźć dla siebie kosmetyk idealny, czyli dobry krem na zmarszczki.
Kobieta bez zmarszczek
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zmarszczki

Zmarszczki to zagięcia i deformacje, które pojawiają się na naszej skórze. Mają na to wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak np. działanie promieni słonecznych, ale także geny, hormony i zwyczajny upływ czasu. Młoda skóra obfituje w zasoby kolagenu i elastyny, dlatego zmarszczek nie ma. Rodzaj naturalnego podskórnego wypełniacza stanowi dla niej także kwas hialuronowy. Z wiekiem tych substancji ubywa lub ulegają degradacji, dlatego trzeba szukać ich w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na twarzy już około 25. roku życia. Z czasem będzie ich coraz więcej, a trzydziesto- czy czterdziestolatki prawdopodobnie zauważą u siebie „kurze łapki” w okolicach oczu, bruzdy przy ustach, zmarszczki między brwiami i poziome linie na czole.

Reklama

Co na zmarszczki?

Pierwszym krokiem do pięknej i gładkiej skóry jest prawidłowa pielęgnacja, zdrowa dieta i ruch. Skórze zaszkodzi, a tym samym przyspieszy proces jej starzenia, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów czy stres. Dojrzałe kobiety muszą przyłożyć się do demakijażu i starannie oczyszczać twarz. Dopiero na tak przygotowaną cerę można aplikować krem przeciwzmarszczkowy. Drogeryjne półki wręcz uginają się od ogromu produktów, które mają odmłodzić naszą skórę. Uniwersalny kosmetyk dobry dla każdej kobiety nie istnieje, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć swój ideał.

Reklama

Krem na zmarszczki

Poszukiwania idealnego kremu to w dużej mierze metoda prób i błędów. Nie kupujmy jednak w ciemno. Drugorzędną sprawą jest zapach, piękne opakowanie czy reklama. W sklepie powinnyśmy kierować się przede wszystkim składem produktu. Bazą dobrego kremu są oleje, woda lub podobne składniki. Na dalszych miejscach zazwyczaj znajdują się składniki aktywne, jak np. kolagen czy witaminy. Silnie perfumowane kremy mogą uczulać, dlatego powinny na nie uważać właścicielki cer wrażliwych.

Zobacz: Oczyszczanie twarzy – u kosmetyczki czy w domu? 

Reklama

Jak zlikwidować zmarszczki?

W czasie wyboru kremu idealnego nie musimy kierować się wskazaniami producenta dotyczącymi wieku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby trzydziestolatka używała kremu z napisem 40+, jeśli uważa, że skład kosmetyku odpowiada potrzebom jej skóry. Kiedy na twarzy nie widać jeszcze zmarszczek, to warto skupić się na dobrym nawilżaniu i regularnym złuszczaniu martwego naskórka. W takim wypadku sprawdzą się kosmetyki bogate w kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy antyoksydanty.

Nie można oczywiście zapominać o filtrach UV, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dojrzałym cerom te składniki jednak nie wystarczą. Posiadaczki takiej skóry powinny zaopatrzyć się w specyfiki bogate np. w retinol czy lipopeptydy.

Reklama

Dobry krem na zmarszczki

W składach kremów musimy szukać składników, których działanie będzie odpowiednie dla naszej skóry. Wśród nich między innymi:

  • Retinol, czyli rodzaj witaminy A, który pobudza regenerację naskórka i komórek właściwych, a także włókna kolagenu. Jego wielką zaletą jest to, że rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt cery.
  • Witamina C, występująca w kremach w różnych stężeniach – im stężenie wyższe, tym działanie kremu silniejsze. Witamina C również rozjaśnia przebarwienia, ale poza tym stymuluje proces powstawania kolagenu i dzięki temu „zagęszcza” skórę.
  • Koenzym Q10, który jest składnikiem odżywczym i wykazuje właściwości redukujące zmarszczki, szczególnie te wokół oczu.
  • Peptydy, czyli łańcuchy różnych aminokwasów, które chronią skórę przed nadmierną utratą wody i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym pobudzają regenerację skóry i stymulują produkcję kolagenu.
  • Fitohormony, czyli hormony roślinne, które swoim działaniem przypominają te ludzkie. Z czasem zaczyna nam ich brakować, a hormony uzyskane z roślin mogą poprawić ukrwienie i odżywić skórę.
  • Kwas hialuronowy, który zapewni naszej skórze bogate nawilżenie. Substancja tworzy na skórze ochronny film i wiążę wodę w naskórku.

Zobacz również: Krem pod oczy – jak rozpoznać najlepszy krem? 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Starzenie się skóry - jak je opóźnić? Sprawdzone sposoby
Proces starzenia się skóry na twarzy kobiety
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Podobne artykuły
Kobieta bierze kąpiel
Swędzenie skóry po kąpieli – czy to może być groźna choroba?
Prosto spod igły, czyli kilka faktów o tatuażach
Jak przetrwać jesienne wieczory? Najlepsze akcesoria do masażu i nie tylko
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!