Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Oczyszczanie twarzy – u kosmetyczki czy w domu?

Skóra twarzy każdego dnia jest narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia z powietrza, a także naturalnie wydzielane sebum powodują zapychanie porów i powstawanie zaskórników. Oczyszczanie twarzy jest niezbędne. Jak sobie z tym radzić?
Koieta w czasie zabiegu oczyszczania twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Oczyszczanie twarzy

Aby cieszyć się gładką skórą bez zanieczyszczeń kilka podstawowych kroków powinniśmy wykonywać codziennie. Kobiety nie mogą zapominać o demakijażu, dokładnym myciu twarzy i tonizacji, ale w przypadku problematycznych cer będzie to za mało. Raz na kilka dni trzeba postawić na dogłębne oczyszczanie, które pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się w głębszych warstwach skóry.

Proste zabiegi można wykonać w domu, ale po te bardziej skomplikowane warto wybrać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Delikatną skórę twarzy łatwo jest uszkodzić, a blizny i rany po nieumiejętnym oczyszczaniu mogą zostać na lata.

Reklama

Oczyszczanie twarzy w domu

Podstawą jest codzienne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, które pojawiają się na niej w ciągu dnia. U kobiet szczególnie ważny jest staranny demakijaż. Resztki kosmetyków kolorowych mogą spowodować zapychanie porów, a w konsekwencji powstawanie zaskórników i wyprysków. Wieczorną pielęgnację warto więc zacząć od przetarcia skóry oczyszczającym mleczkiem lub płynem micelarnym nałożonym na płatek kosmetyczny. Twarz należy jeszcze umyć żelem oczyszczającym dobranym do naszych potrzeb, a następnie przetrzeć tonikiem, który wyrówna jej pH. Dopiero na tak przygotowaną skórę można nanieść ulubiony krem na twarz lub serum. Podobne oczyszczanie konieczne jest po nocy.

Raz na kilka dni warto wykonać peeling złuszczający martwy naskórek. To między innymi on blokuje pory i prowadzi do powstawania zaskórników. Peelingi mechaniczne należy stosować ostrożnie. Osoby z problemami skórnymi, a szczególnie zmianami ropnymi powinny z nich całkowicie zrezygnować. U nich sprawdzą się delikatniejsze peelingi enzymatyczne. Później na twarz można nałożyć maseczkę oczyszczającą dopasowaną do potrzeb naszej skóry.

Zobacz: Zmarszczki – jaki krem na zmarszczki wybrać? 

Reklama

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Wyciskanie pryszczy i zaskórników samodzielnie w większości przypadków nie jest dobrym pomysłem. Bardzo łatwo roznieść zanieczyszczenia po twarzy, a także nabawić się nieestetycznych blizn i zaczerwienienia. Jeśli mimo tego decydujemy się na oczyszczanie w domu, to warto zastosować się do kilku prostych zasad.

Przed zabiegiem trzeba dodatkowo „rozmiękczyć” skórę twarzy. W tym celu do płaskiej miski należy nalać wrzącej wody, a następnie pochylić nad nią twarz i przykryć ręcznikiem od zewnątrz. Skóra twarzy wcześniej powinna być oczywiście odpowiednio oczyszczona. Po kilku minutach można przystąpić do usuwania zaskórników – koniecznie przy użyciu chusteczki higienicznej. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie maski, która uspokoi skórę. Dobrze sprawdzą się te z dodatkiem aloesu lub glinek.

Mechaniczne oczyszczanie powoli odchodzi dziś do lamusa, bo w gabinetach kosmetycznych znajdziemy całą masę nowoczesnych zabiegów, które pozwolą nam cieszyć się gładką skórą. Jeśli jednak decydujemy się na ten zabieg, to pamiętajmy, że wykonany przez kosmetyczkę jest zdecydowanie bezpieczniejszy.

Reklama

Zabieg oczyszczania twarzy

Dziś większą popularnością cieszą się bardziej nowoczesne metody. Wśród nich na przykład mikrodermabrazja, czyli zabieg, który polega na łagodnym, kontrolowanym ścieraniu naskórka. Mikrodermabrazja wykonywana jest za pomocą diamentowych głowic z wykorzystaniem próżni. Zabieg szczególnie rekomendowany jest właścicielom cer problematycznych. Dzięki niemu można pozbyć się wągrów, zaskórników, a przede wszystkim zetrzeć martwy naskórek, co ułatwi wchłanianie się substancji odżywczych z kremów.

Reklama

Oczyszczanie twarzy kwasami

Inny popularny zabieg to peeling kawitacyjny, który ma za zadanie usunięcie z twarzy nadmiaru sebum, martwego naskórka oraz bakterii za pomocą ultradźwięków. Coraz większym powodzeniem cieszą się dziś również peelingi chemiczne, czyli złuszczanie kwasami. Kosmetyczka nakłada na twarz odpowiednią ilość substancji, która ma właściwości złuszczające. Doprowadza do kontrolowanego oparzenia skóry, dzięki któremu pozbywamy się martwego naskórka. Skóra złuszcza się kilka dni po zabiegu i odsłania nową, świeżą warstwę.

Oferty gabinetów kosmetycznych różnią się od siebie, dlatego warto skonsultować się z pracownikiem salonu i indywidualnie dobrać zabieg idealny dla naszej skóry.

Zobacz również: Krem pod oczy – jak rozpoznać najlepszy krem? 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!