Zwichnięcie - objawy, leczenie, ćwiczenia

Zwichnięcie to trwałe zerwanie powierzchni stawowych na skutek urazu. Uwaga! Jedynie lekarz może podjąć próbę nastawienia stawu na miejscu wypadku. Nie wolno tego robić samemu!

Spis treści

Zwichnięcie - co to jest?

O zwichnięciu mówimy, kiedy dochodzi do trwałego zerwania powierzchni stawowych wskutek urazu. Rozerwanie lub znaczne naciągnięcie aparatu torebkowo-więzadłowego skutkuje zmianą ich anatomicznego ustawienia, uszkodzeniem naczyń krwionośnych i powstaniem obrzęku całego stawu.

Zwichnięcie a skręcenie

Zwichnięcie łatwo odróżnić od skręcenia – ruchy w zwichniętym stawie nie są możliwe. Każda próba zmiany położenia części stawu wywołuje bardzo silny ból. Nieprawidłowe ustawienie wydaje się być trwałe, a każdy najmniejszy ruch jest bardzo bolesny.Zwichnięcie - pierwsza pomoc

Uwaga! Jedynie lekarz może podjąć próbę nastawienia stawu na miejscu wypadku. Nie wolno tego robić samemu!

Pierwsza pomoc ogranicza się do wezwania fachowej pomocy, unieruchomienia uszkodzonego stawu i kończyny, uspokojenia poszkodowanego i zapewnieniu mu wygody.

Czytaj także:

Bibliografia

  • Buchfelder M., Buchfelder A. ,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL ,Warszawa 2008
  • pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!