Poznaj objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych

Udo kobiety z widocznymi popękanymi naczynkami
Źródło: 123RF
Niewydolność żylna kończyn dolnych to skutek choroby układu krwionośnego. Mamy z nią do czynienia, kiedy krew w nogach nie przepływa prawidłowo. Może to być wynikiem miejscowego zwężenia lub niedrożności naczyń, zakrzepu lub wrodzonej niewydolności zastawek żylnych.
 

Objawy żylaków

„Główne objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych to zmiany morfologiczne. Widzimy żyły na wierzchu, są poszerzone, nie wyglądają estetycznie. Do tego dołączają się objawy pod postacią ciężkości kończyn dolnych, zwłaszcza pod koniec dnia i po okresie pracy stojącej lub długiego siedzenia. Często te objawy nasilają się też podczas podróży, po długim czasie kiedy kończyny były unieruchomione. Pacjenci najczęściej zwracają uwagę, że kończyny ich bolą, ale ból nie jest pierwszym objawem, raczej pierwszym i najczęstszym jest uczucie ciężkości, ale też obrzęk kończyn dolnych. Jest też dość często spotykany tzw. zespół niespokojnych nóg – w nocy te nogi dają objawy świądu, pobolewania, które nie pozwalają zasnąć” - mówi lek. med. Leszek Gruszecki, chirurg i flebolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Więcej: Żylaki – jak je skutecznie leczyć

Wśród powodów powstawania żylaków często wymieniana jest odziedziczona skłonność do tego schorzenia, np. brak lub niedorozwój zastawek żylnych, co może być powodem wstecznego przepływu krwi w żyłach. Na te przyczyny pacjent nie ma żadnego wpływu. Do pojawienia się objawów choroby może jednak przyczynić się także nieodpowiedni tryb życia, głównie brak ruchu, praca stojąca lub siedząca, ale także inne czynniki cywilizacyjne, na przykład palenie papierosów. Do grupy podwyższonego ryzyka należą znacznie częściej kobiety niż mężczyźni oraz osoby w podeszłym wieku.

Zobacz: Żylaki - najważniejsza profilaktyka

Piotr Wiechowski

Zobacz też: Leczenie żylaków, czyli przewlekłej niewydolności żylnej

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA