Łuszczyca

Łuszczyca paznokci, łuszczyca głowy, łuszczyca stawowa, łuszczyca krostkowa – cierpisz, na któryś z wymienionych rodzajów i chciałbyś się dowiedzieć, jak sobie z nim radzić? Dział Łuszczyca zawiera informacje o najczęściej występujących typach schorzenia, o początkowych i zaawansowanych objawach choroby, a także o znaczeniu diety i terapii w łuszczycy.

Wszystko na temat łuszczycy – rodzaje, przyczyny, początkowe i zaawansowane objawy, a także dieta

Łuszczyca to podstępna, przewlekła choroba skóry, która ma tendencję do częstego nawracania. Ma podłoże immunologiczne i często bywa powodem braku akceptacji otoczenia i wycofania się z życia społecznego.

W Polsce na łuszczycę cierpi prawie 2% populacji, a typowym objawem są czerwone zgrubienia skórne, pokryte suchymi łuskami. Leczenie polega głównie na łagodzeniu uciążliwych dolegliwości chorobowych.

Łuszczyca – rodzaje

Łuszczyca może występować niemal na każdym fragmencie ciała, a jej przyczyna nie do końca jest znana. Zakłada się, że za jej wystąpienie odpowiedzialne są infekcje przewlekłe i ostre, cukrzyca czy niektóre leki.

Do najczęściej występujących rodzajów łuszczycy zaliczyć można:

 • łuszczyca paznokci – ten rodzaj schorzenia objawia się onycholizą paznokci, czyli odstawaniem płytki od łożyska, tworzeniem wgłębień w paznokciu, a także rogowaceniem podpaznokciowym,
 • łuszczyca głowy – łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się występowaniem czerwonych, łuszczących się zmian na skórze głowy. Dochodzi do zbyt szybkiego przyrastania komórek naskórka i ten rodzaj łuszczycy jest jednym z najczęściej występujących,
 • łuszczyca krostkowaten rodzaj jest rzadko spotykany, a dotyka głównie seniorów. Prócz przesuszonej skóry występują także, jak sama nazwa wskazuje, uporczywe krostki, a ulgę przynoszą zimne okłady i letnia kąpiel,
 • łuszczyca stawowa – pełna nazwa to łuszczycowe zapalenie stawów. Ten rodzaj schorzenia jest obecny u ok. 20% pacjentów z łuszczycą. Jest to stan zapalny stawów, który często mylony jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ze względu na podobnie objawy, takie jak: sztywność poranna, a także bóle kręgosłupa w ciągu nocy,
 • łuszczyca dłoni – to dyskomfort zdrowotny, ale i estetyczny, który często występuje
  u osób w młodym wieku. Objawia się licznymi, niewielkimi wykwitami, bądź rozległymi zmianami. W leczeniu symptomów często zaleca się używanie maści
  z mocznikiem.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy łuszczycą można się zarazić? Niestety ze względu na defekt estetyczny, osoby borykające się z chorobą są często odtrącane przez społeczeństwo. Nie podaje im się ręki, unika używania wspólnego ręcznika, jednak nic bardziej mylnego – łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą.

Należy pamiętać o wsparciu dla chorych, ponieważ nadmierny stres nasila objawy choroby, a także obniża poczucie własnej wartości.

Łuszczyca początki

Początki łuszczycy najczęściej występują u osób między 15-22 rokiem życia, jednak zdarza się również łuszczyca u dzieci i osób starszych.

Pierwsze zmiany zwykle mylone są z wysypką ze względu na występowanie małych grudek, a dopiero z czasem w zainfekowanych miejscach skóra staje się zgrubiała oraz pokryta łuską w szarym kolorze. Choroba powoduje swędzenie ciała, przesuszenie skóry i wystąpienie czerwonych plam.

Łuszczyca – objawy

Objawy łuszczycy mogą nasilać się w różnym tempie, w zależności od indywidualnego przypadku. Lokalizują się w różnych miejscach na ciele, dając niemal takie same symptomy.

Do głównych objawów łuszczycy należą:

 • zgrubiona skóra z widocznymi łuskami,
 • pojedyncze blaszki łuszczycowe lub całe ogniska zmian,
 • w niektórych przypadkach silny świąd zainfekowanych miejsc,
 • tzw. świeca stearynowa – objaw ten charakteryzuje się tym, iż po zdrapaniu łuski widoczna staje się błyszcząca, jakby natłuszczona powierzchnia, która właśnie przypomina stearynę.

W razie wystąpienia u siebie, któryś z wymienionych objawów należy udać się do specjalisty dermatologa.

Łuszczyca – dieta

Dieta przy łuszczycy to bardzo ważny aspekt łagodzenia dokuczliwych symptomów. Niestety w dużej mierze polega ona na testowaniu poszczególnych pokarmów i bacznym obserwowaniu, czy doszło do negatywnej reakcji organizmu.

Jakich produktów należy unikać?

 • używek,
 • słodyczy,
 • ostrych przypraw,
 • cytrusów,
 • serów pleśniowych.

W co zatem warto wzbogacić swoją dietę?

 • dużo warzyw – szczególnie surowych, gdyż zawierają błonnik, będący odpowiedzialny za wydalanie toksyn z organizmu,
 • woda – uodparnia organizm przed stanami zapalnymi,
 • ryby – szczególnie te tłuste, jak np. halibut. Hamują one uporczywy świąd, a także zawierają cenne kwasy omega-3.

Niestety każda osoba chorująca na łuszczycę musi obserwować swój organizm, gdyż objawy mogą nasilać się mimo stosowania diety i unikania wyżej wymienionych produktów.

Łuszczyca – leczenie

Niestety nie istnieje metoda, która całkowicie wyeliminowałaby łuszczycę z organizmu. Kuracja przede wszystkim polega na niwelowaniu niechcianych dolegliwości i zmniejszaniu ich odczuwania na co dzień.

Jednym ze sposobów leczenia łuszczycy jest smarowanie zmienionych obszarów kremami. Maść na łuszczycę ma w swoim składzie głównie sterydy lub mocznik. W sytuacji, gdy niemożliwe jest leczenie miejscowe, stosuje się terapię lekami. Metodą, która jest często wybierana przez pacjentów jest fototerapia selektywna, która polega na naświetlaniu miejsc
z widocznymi ogniskami.

Należy pamiętać, iż metoda leczenia, a także dawki leków są dobierane przez dermatologa indywidulanie do każdego pacjenta. Zależne jest to od zaawansowania choroby, a także miejsca, w którym występują zmiany.

Domowe sposoby na łuszczycę

Wielu chorych próbuje leczenia według domowych sposobów. Istnieje kilka skutecznych metod, które zmniejszają odczuwanie dyskomfortu.

Do najczęściej wybieranych produktów należą:

 • szampon na łuszczycę – wybierany jest przez osoby cierpiące na łuszczycę skóry głowy, a jego zadaniem jest zmniejszenie zaczerwienia i podrażnienia, a także usunięcie zrogowaciałego naskórka,
 • zioła na łuszczycę – jednym ze sposobów jest wlewanie ziołowych olejków do kąpieli. Polecana jest m.in. lawenda, która ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
  W przypadku łuszczycy skóry głowy zaleca się picie naparów ze skrzypu polnego czy kwiatu akacji,
 • krem na łuszczycę – zadaniem kremów jest nawilżenie przesuszonej skóry, a tym samym zmniejszenie uporczywego świądu.  
<-- popup -->